Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cutie viteze automata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Motzoc
Salut
Am masina de vreo 4 ani in care am facut 60.000 km
De cand a dat frigul, din cand in cand, cutia a inceput sa smunceasca ,sa schimbe cu intarziere iar pe loc cand stau cu piciorul pe frana la semafor smunceste ca si cum ar vrea sa plece .
Cei de la Renault spun ca la aceasta cutie nu se schimba uleiul .
A mai patit cineva asa ceva ?
Ce fel de ulei se potriveste la aceasta cutie ?
Ma gandeac totusi sa-l schimb ....
Ms
andru1973
uleiul se schimba din orice cutie de viteze fie ea și manuala și automata ,uleiul din cutie îmbătrânește cu timpul își schimba proprietățile.....etc,e o tâmpenie sa spui ca nu se schimba ,schimba uleiu posibil sa fie din cauza lui normal asa se întâmpla când nu se schimba la timp,eu la a mea (manuala) îl schimb la sa zic 80-100 mii km deja sunt la al 3-lea
daniellu
https://www.clubmercedes.ro/forum/discutii-...viteze-automate

Trebuie sa-ti faci cont pe clubmercedes. Foarte interesant ce zice un tip "automaticul".
Uleiul se schimba obligatoriu la ...un anumit nr. de km si la automate. Temperatura uleiului este importanta si sunt si masini noi care la temperaturi scazute dau anumite socuri la schimbarea vitezelor.
Motzoc
Salutare

Am fost la reprezentanta si ce sa vezi ..ei nu schimba uleiul in cutii .
Am intrebat totusi ce fel de ulei intra si inafara de culoarea maro si ca intra 3.3 l nu au stiut sa-mi spuna nimic ...
mad.gif
Voi ce ati face in aceasta situatie ?
Am mai vorbit cu unul cu altul si mi-au zis ca in Bacau nu este nici un mecanic de incredere ,care sa se priceapa la cutii automate ....
pishky
smile.gif)
maro e cand iese, de jegos ce , la intrare ar trebui sa fie o culoare mai deschisa.

elf nfp sau nfJ
depinde de cutie.
n-am automata, nu pot sa te ajut, dar nu ma pot abtine sa nu comentez la raspuns ai primit.
Motzoc
QUOTE(pishky @ 14 Jan 2019, 13:18)
smile.gif
maro e cand iese, de jegos ce , la intrare ar trebui sa fie o culoare mai deschisa.

elf nfp sau nfJ
depinde de cutie.
n-am automata, nu pot sa te ajut, dar nu ma pot abtine sa nu comentez la raspuns ai primit.
*



E cutie tip S01 din cate am inteles ...
sfinxgo
Ulei la cutia automata se schimba la 5 ani sau 125000 km(am un ML250 și am schimbat de curând uleiul la reprrzentanta Mercedes).
espacern
Caută pe forum ca gasesti destule informații despre schimb ulei la cutia automata....și persoane/service-uri calificate sa facă operațiunea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.