Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Florida...refugiul de iarna al păsărilor!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
espacern
SUA este țara unde simultan poți sa gasesti atât iarna cu zăpada și ger cât și vara cu temperaturi ridicate.
Statul sudic Florida este "refugiul" provizoriu pentru perioada rece din iarna al multor locuitori care locuiesc in nord și pe perioada sezonului rece aleg sa hiberneze la temperaturi ridicate...toți aceștia sunt numiți "păsări călătoare" pentru ca odată ce trece perioada rece se reîntorc acasă!
După ce in trecut am vizitat regiunea sudica a Floridei prin jurul orașului Miami de data asta vizitez coasta vestica a Floridei pe lângă Sarasota.
Am oprit pe o insula cu plaja superba acoperită cu nisip alb aflată chiar lângă Sarasota o insula care are plaja aflată in #1 in SUA pe numele ei Siesta Key.
Pe insula te poți deplasa GRATUIT cu autobuz-tramvai sau cu bicicleta pe pistele special amenajate dacă nu vrei sa folosești mașina personală.
Temperatura exterioara este moderată cuprinsă între 17*-27*și cea a apei între 14*-20*.
mars
Bravo, domnule! Sa lasi tu ursii din Racadau pentru niste pasarele...
Speedy


blush.gif Are dreptate?
Merced
Miami nu pot spune ca e printre orașele mele preferate din SUA, dar apropo de keys, am fost de câteva ori cu vaporul în Key West și mi-a plăcut foarte mult. Chiar mișto atmosfera pe acolo, am dat și de un roman care avea un magazin cu tricouri imprimate. Nu m-ar deranja sa locuiesc pe acolo. Nu știu însă cum o fi când mai prinzi câte un uragan ceva, dar hei, nu e nicăieri perfect.
espacern
@mars=DA recunosc ca mi-e greu fără ursi aici pe plaja.... tongue.gif

@Spedy=NU!Nici pe departe nu este așa.In perioada de iarna când multă lume vine in Florida,ca sa scape de frig,se regăsesc printre ei și destui vârstnici dar persoane supraponderale nu am văzut!

@Merced=Insula Siesta Key se afla la nord de Miami...4 H de mers cu mașina din Miami.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.