Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Help! Rupt roata spate accident!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Lipovanu
As dori si eu un sfat, nu prea ma pricep la mecanica, am avut de curant un accident, am derapat si am zburat in sant, in urma impactului roata spate s-a rupt din fuzeta. Exista sanse de reparat fara a schimba toata puntea. Am atasat ceva poze! Multumesc!
andru1973
trebuie investigat sa nu fie îndoita puntea,adevarul e ca nu știu cum e puntea la noi dacă se poate schimba doar axul,dar tot ce e posibil,sau trebuie puntea întreagă,oricum vezi cum se prezintă puntea, la cum se vede in poza ....bănuiesc ca trebuie punte noua ,oricum investighează bine sa vezi ce mai ai pe acolo,din punctul meu de vedere o alta punte(părerea mea din ce vad în poza)
Lipovanu
Mersi, dar dupa incident nu am avut nici un martor aprins, banuiesc ca nu e asa grav, acum nu stiu daca si sistemul 4control a fost de vina pentru asta, in fine, ce parere ai daca la reprezentanta ma ard rau de bani fata de alte serviceuri.
mars
Vezi ca sunt vreo trei Laguna Coupe la dezmembrat pe olx, poti lua de acolo piese. Dar mai intai vezi la un service ce are, poate nu e asa grav (fuzeta, disc).
Lipovanu
Mersi, sper sa nu fie asa grav..

andru1973
Orice reprezentanța te arde rău,cum a zis colegi Mars vezi întâi ce are și poți lua din dezmembrări
cristian_nechita
La L3 portfuzeta e separata de punte, deci nu trebuie sa schimbi puntea.
espacern
La ce prăpăd văd in poza sigur e strâmba puntea....și poate și altceva pe sub planșeu!
andru1973
dacă ai de unde măsoară o punte de la o alta mașină si măsoară si pe a ta ,vezi dacă ai diferențe ,dacă ai schimba puntea
cj98czh
Puntea aia este fugita .... sunt cam 95% sigur de asta ... + trebuie verificat 4Control-ul ca nu a fost afectat de impact ..

Poti incerca sa schimbi piesele afectate si dupa aia pusa pe un aparat de geometrie roti ... acolo vezi cel mai bine ... dar doar dupa ce sta pe 4 roti .... o iei din aproape in aproape ...
Lipovanu
Mersi fain de sfat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.