Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310(Rosa)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
rippiticu16
Poze
Alex1300BV
are si bune, si rele..
hai, desfa aripile fata, scoate din ea fotolii, mocheta...
Are garaj?
Cāti km are?
Spor la munca!
sobolan
am impresia ca din cauza carenajelor fata ai aripa dreapta de aruncat....da-le jos si vezi ce ai pe acolo,de fapt ar trebui s-o desfaci toata....usa de la sofer pare reparata prost,vezi daca poti s-o dezechipezi si sa o indrepti tu ok din interior asa incat sa intre putin kit,daca nu alta....
La dacie carenajele alea is bune uneori iar alteori nu ,eu nu am pus niciodata de alea la nici o dacie desi am avut doua seturi,le-am vandut.
maho
Avantajul si dezavantajul carenajelor: protejeaza pe termen scurt (de apa si noroi), dar pastreaza umezeala timp indelungat si apare rugina pe sub ele fara macar s-o vezi, decat cand e prea tarziu.
D.p.m.d.v., mai bine fara.
sobolan
nu prea au avantaje la dacia 1300/10....parerea mea....
Ov
Sportul meu a avut carenaje. Prapad dupa ele ...
razvan1985
QUOTE(Ov @ 8 Mar 2019, 10:11)
Sportul meu a avut carenaje. Prapad dupa ele ...
*


Cu o "mozoleala" prealabila a aripilor/contraaripilor cu vaselina,si curatare periodica a colturilor inferioare aripi fata/capete de prag(partea fata) fac minuni aceste carenaje...
Lucru verificat pe propria masina,ce fara aceste protectii ar fi fost demult "decedata"...
sobolan
pai pentru ce le mai pui ?ca sa verifici mereu din urma ? ce avantaje au ? asa,lasata libera,cand o speli bagi si pe dupa roata furtunul si o ai mereu curata....colturile aripilor se mananca fiindca nu trebuie pus mastic la imbinarea aripii cu muchia aia curbata de la stalp,ai pus mastic acolo adio aripa....
rippiticu16
Nu are garaj.O sa cumparam.Aripile fata si alte elemente de caroserie vor fi inlocuite,momentan impreuna cu sotia strangem piesele necesare.Voi incepe sa scot tot dupa ce voi gasi un garaj.Trebuie sa gasesc si o dacie tx din 1988 cu elementele originale sa o compar cu a mea.Am vazut din 1986 care au alt model de oglinzi,iar barile nu sunt cromate.
Alex1300BV
1988. dar nu are oglinzile ok... ar trebui sa fie negre din plastic.
rippiticu16
Exact asa are si a mea oglinzile si barile....Desi in acte scrie br cr(banuiesc ca bari cromate)Poza cu km masini am pus pe prima pagina.Am primit si mail de la politie.Nu se pot gauri(deteriora)numerele de inmatriculare....
STORMTROOPER
QUOTE(Alex1300BV @ 14 Mar 2019, 13:58)
1988. dar nu are oglinzile ok... ar trebui sa fie negre din plastic.



Oglinzile sunt ce trebuie daca masina este TX. TLX-urile veneau din fabrica cu oglinzi de plastic si bandou de plastic pe bara fata/spate.
BN64FLO
Eu cred ca oglinzile trebuie de plastic si la TX...a mea e TX, export Ungaria, si a avut si oglinzi negre si bari negre cu tampoane in fata
STORMTROOPER
A mea este Dacia 1310 TX - 1987 Bara neagra fata/spate, stresini cromate, manere cromate si oglinzi cromate.
BN64FLO
Manerele erau cromate si ale mele...de bare nu sunt 100% sigur pentru ca eu le stiu doar negre dar a trecut ceva timp din 86 pana cand am inceput eu sa pricep smile.gif stresinile erau de plastic
iustin_uap
@BN64FLO, in '86 aveau in mod cert bare cromate. Trecerea s-a facut undeva prin '88. Stresinile, la fel, daca era TX le-a avut cromate. Alea si manerele au fost ultimele elemente cromate care au disparut de pe ele dupa '89.

Oglinzi, sau mai bine zis oglinda cromata, au avut toate pana prin '88.
razvan1985
QUOTE(sobolan @ 10 Mar 2019, 14:23)
pai pentru ce le mai pui ?ca sa verifici mereu din urma ? ce avantaje au ? asa,lasata libera,cand o speli bagi si pe dupa roata furtunul si o ai mereu curata....colturile aripilor se mananca fiindca nu trebuie pus mastic la imbinarea aripii cu muchia aia curbata de la stalp,ai pus mastic acolo adio aripa....
*


Ma refeream la coltul de jos(capatul pragului) in fine,fiecare face cum crede de cuviinta,oricum,la o masina ce parcurge anual doar 1500-200 km,si circula doar pe asfalt uscat,nu se justifica montarea carenajelor...
iulica89
Ca sa lamurim situatia:
Bare negre cu tampoane de tx, lipsa insonorizare, doua trei elemente cromate - versiune low cost a TX-ului;
Bare cromate, elemente cromate si alte chestii frumoase, inclusiv interior plus, plafon alb, etc - un TX in mintile lui;
Bare negre cu bandou, interior textil la aceeasi culoare, capitonaje pe usi cu textil pe mijloc, teroson and shit - TLX.

https://www.daciaclub.ro/Dacia-TX-TLX-TLE-C...amna-t8814.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.