Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor airbag aprins
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
lazarliviu72
Doresc sa cumpar un clio 3 care are martorii cheie si airbag aprinse.Proprietarul rsre de acord sa mergem la service motivand că această problema se datoreaza ,,unei perne din scaunul șoferului, nu cea din airbag lateral,intrucat a lovit un pic masina cu 5km/h.Eu de 16 ani de cand conduc si citesc zilnic despre masini n am auzit de perna in scaun.Are clio 3 asa ceva?
romeo_id
Aveam pe clio 2 asa ceva. Deci e foarte posibil sa aiba si clio 3. Sunt niste airbaguri care ies din lateralele scaunelor (spatarele).

Oricum, nu te increde in ce zice el. La 5 km/h pe ora nu se detoneaza airbagul. Sigur a fost mai mult.

Nu am inteles, este sau nu este de acord sa mergeti la service? Daca nu este atunci eu nici nu as mai sta la discutie cu el. Alta masina!

PS. Masina poate fi busita bine si sa fie duse toate airbagurile!
lazarliviu72
Este de acord.Nu este vb de airbagul lateral ci de o perna in scaun nici eu n am inteles la ce se refera.
RazvanF
Nu este nicio perna/airbag in sezutul scaunului. Spatarele scaunelor au airbag care iese din laterala putin mai jos de tetiera + airbagurile frontale sofer si pasager. Ai 4 de toate.
romeo_id
La renaulturile astea mai vechi era o problema cu panglica in spirala aflata in cochilia cu airbag din volan, care se intrerupea si genera aprinderea acelor martori. Daca ar fi cazul aici, problema s-ar rezolva relativ ieftin si simplu.
Nu e nicio perna sub sezut, sunt doar niste mufe care in mod cert au legatura cu airbagul din lateralul scaunului. Poti sa le misti, dai cu niste spray de contacte si sa vezi daca problema dispare. In orice caz, trebuie mers la service, pus testerul si s-o consulte un electrician si un tinichigiu.
espacern
In caz de impact la viteza mică pretensionarea de la centura este afectată....se vede ușor dacă cablul este tras.
lazarliviu72
Mulțumesc celor care mi au răspuns,cu siguranță o duc la service daca imi place cum se conduce.Eu am avut si am auto pe benzina sper sa nu fac o prostioara cu dci asta desi are 140 de mii.

22 Dec 2018, 19:35:
Deci s a intamplat ca a lovit usor masina,centura s a blocat si apoi airbagul acela o fi ramas in standby .Deci ca sa fie rezolvata problema cred ca trebuie inlocuit sistemul pretensionare.
espacern
Pretensionarea centurii este asigurata de încărcătura explozibila care este comandata de calculator.....adică trebuie schimbate piesele "explodate" și calculatorul ca sistemul sa fie funcțional.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.