Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme caldura
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
andrei221
Detin un megane 3 1.6 16v din 2009 si de cand a venit frigul am probleme cu caldura in masina.
Pe partea stanga vine un aer caldurt iar pe partea pasagerului vine aer foarte rece.

Intr-un weekend m-am apucat de demontat bordul, citind despre motorasele care mixeaza aerul. Functioneaza perfect, deschid, inchid, iau toate comenzile. Am verificat si filtrul de polen care e schimbat cu 3 zile in urma si e ok si acolo.
Termostatul + pompa apa au fost schimbate acum 6~ luni si pe tester sta apa in 90~ c.

Ce pot sa ii mai fac ? Am ramas fara idei. Singura chestie pe care am vazut-o este ca antigelul nu mai este clar, are un aspect maroniu. E posibil sa fie infundat pe undeva radiatorul?

radunre
Verifica temperatura pe furtunele radiatorului habitaclu. Daca simti o diferenta serioasa, este infundat.
andrei221
Verific diseară. In cazul asta, furtunele pot fi scoase ca sa încerc sa bag apa calda prin el sa încerc sa îl desfund pana când îl schimb ?
gcgeorgescu
Am patit si eu in vacanta de 1 decembrie. I-am congelat picioarele lui cumnatul. Ce crezi? Capacul de la filtrul de polen era bagat doar in partea de jos , iar in partea de sus nu facea clic. L-am bagat mai bine si gata.
Treaba nasoala era ca baga cald pe duzele de caldura dar vene si foarte rece (-9 grade).
Da drumul la clima pe viteza maxima si baga capil in dreapta....
radunre
Daca ai acces la cele 2 furtune, poti incerca si aceasta varianta.
Un coleg de munca a facut treaba asta la un Opel Zafira si reusit sa obtina caldura acceptabila in habitaclu dar totusi nu este ca nou.
A conectat un furtun de gradina, cu presiunea din reteaua orasului, 3-4 bari, s-a curatat binisor. Merita introdusa apa cu presiune in ambele directii, pe rand, sigur disloca mai multa mizerie
andrei221
@gcgeorgescu posibil si asta. o sa verific si la filtru din nou. din ce stiu, cred ca la service mi-au pierdut o clema de la capacul ala, deci...tot ce e posibil
Thomas20132013
Salut .Ați găsit cauza la acesta problema ?Dețin un megane 3 2012 și am aceeasi problema .Pe partea stânga baga cald iar pe partea dreapta rece
dan_g
Cel mai probabil caloriferul infundat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.