Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait roata dreapta fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
kriprii
De cand a scazut temperatura si ploua/ninge sau e umezeala afara, roata dreapta fata scartaie la rotirea volanului. De mentionat este faptul ca, daca spre exemplu intru intr-o parcare acoperita (mall-uri) nu mai face. De asemenea, daca temperatura e mai ok afara iar nu se mai aude nici un zgomot. Are cineva idee ce poate fi? Cand am fost in service, nu mai facea...
romeo_id
Dupa descriere pare a fi un element de cauciuc care se contracta poate la rece sau poate chiar anvelopa in sine (ceea ce ar fi ciudat, ma refer la anvelopa). Ori poate e flansa...

Esti sigur ca nu e de la coloana de directie? Eu am patit sa-mi scartaie coloana de directie, are o bucsa / burduf in capat pe sub care intra praf si incepe sa scartaie infundat daca nu e gresata.
kriprii
Zgomotul vine de la roata dreapta fata...daca era de la anvelope facea si cealalta...referitor la coloana de directie, nu ma pricep...o sa merg in service sa vad despre ce e vorba
Andreea91
Buna, ati patit ca atunci cand iesiti cu spatele din parcare virand stanga sa auziti ceva zgomote ca si cum ar crapa un plastit sau atunci ca si cand centura se loveste de stalp? Azi am auzit acel zgomot de 3 ori iesind din parcare cu spatele si virand stanga si nu stiu ce ar putea fi?
Tiberiu_A

kriprii ai reusit sa afli cauza scartaielii?Fix la fel patesc si eu doar cu roata dreapta fata dupa ce i-am pus cauciucuri de vara. Se manifesta doar cand ploua, sper sa nu fie din cauza cauciucului.
kriprii
@Tiberiu_A s-a rezolvat problema. a fost ceva la amortizor (cred ca mi-au lubrifiat pe sub burduful ala de cauciuc, nimic grav.
Tiberiu_A
Multumesc de sfat, am lubrefiat pe acolo si nu mai face. biggrin.gif
kriprii
ma bucur ca s-a rezolvat si la tine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.