Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Flanșe amortizor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
bazate
La puțin din 18k se pare ca m-au lăsat flansele amortizor...Trist pentru o masina noua dar asta e...simptome: zgomot de arc în viraje strânse pe loc. Reparație in garantie.
KaitenRed
Schimbate si la mine, doar ca numai pe dreapta si pe la 35k. Problema e ca mereu cand da frigul parca se aude din nou zgomotul de arc.
Lucian84
KaitenRed, dacă te referi la scârțâitul ăla ca de saltea pe arcuri, când treci peste cocoașe, atunci pb. e de la bucșile de la bara stabilizatoare. M-am obișnuit cu zgomotul ca am înțeles ca apare din nou, la puțin timp după înlocuire.
bazate
La mine se auzea un zgomot puternic si deranjant in viraje stranse pe loc la rece...mai mult pe dreapta...efectiv zgomotul provenea din zona superioara a amortizorului....e similar zgomotului de arc care nu sta in suport si joaca la viraje. Dispare dupa primii km. Initial credeam ca freaca protectia amortizor pe corpul superior, cauciucul respectiv fiind oarecum contorsionat. Exista insa niste circumstante atentuante caci masina a fost lovita usor in zona si s-a schimbat amortizorul pe casco/rca. Cei de la Renault au preferat sa nu schimbe flansa pe casco si acum o fac pe banii lor...practic prin reparatie ei mi-au adus masina la starea normala!
Am intrebat in service care e regimul acestora si au raspuns ca nu exista limita de kilometri pentru garantie decat la amortizor, restul bucselor facand obiectul garantie....intrucat am garantie extinsa estimez ca bucsele astea vor fi un deliciu!
KaitenRed
QUOTE(Lucian84 @ 28 Nov 2018, 01:49)
KaitenRed, dacă te referi la scârțâitul ăla ca de saltea pe arcuri, când treci peste cocoașe, atunci pb. e de la bucșile de la bara stabilizatoare. M-am obișnuit cu zgomotul ca am înțeles ca apare din nou, la puțin timp după înlocuire.
*



Si asta aud cand da frigul, m-am obisnuit sa dispara cand se incalzeste, asa cred ca e compozitia acelor bucse. Eu spuneam strict de zgomotul in viraj la viteze mici, care acum a reaparut de cand cu frigul...dar nu mai imi bat capul deocamdata, mai ales ca am schimbat o astfel de flansa.
bazate
La mine s-au schimbat ambele desi cea din dreapta facea scandal...au zis ca se schimba in pereche.
KaitenRed
QUOTE(bazate @ 28 Nov 2018, 21:37)
La mine s-au schimbat ambele desi cea din dreapta facea scandal...au zis ca se schimba in pereche.
*



La mine au mers pe principiul ca daca sunetul se aude la rotirea volanului in stanga, flansa care se va schimba va fi cea dreapta, cand au rotit pe dreapta nu ar fi auzit nimic.
cata87
Si mie mi le-au schimbat pe garantie acum o luna la 9 mii de km. Nu mi s-a parut nimic iesit din comun, am mai auzit si la alte marci ca au patit la fel.
KaitenRed
Acum suntem linistiti ca avem garantii, insa daca se va mentine aceasta rata de defectare, va fi o problema dupa garantie. Ma gandesc foarte serios sa o mai tin maxim un an dupa garantie, pentru ca totusi s-au adunat multe chestii schimbate in 2 ani, care daca le faceam din buzunarul meu, ajungeam sa spun ca mai rentabil era sa imi iau "adusa de afara cu km reali"... Stiu ca sunt si la alte marci probleme, datorita serviciului meu interactionez cu multe modele de masini noi si fiecare cam are hibele ei, dar parca nu atat de mari ca ce am patit pana acum cu Clio.
bazate
La mine zgomotul a reparut dupa 1000 km...luni revin in service pt alt set de flanse!
orex
Si la mine dupa doar 27200km flansele amortizoarelor fac figuri. Noroc ca masina e inca in garantie si se va rezolva fara niciun cost din partea mea!!! Cred ca e o meteahna a calitatii materialelor folosite, n-as putea sa sugerez ca numai CLIO IV are aceasta problema.
PS
Am incaput pe mana unui mecanic care merita toata lauda. A scos masina in trafic, a verificat cele descrise de mine in mod minutios, camera de bord mi-e martor. Apoi, revenind in service, fara a se antepronunta, a desfacut capetele de la bara de la directie si capetele barei stabilizatoare pentru a elimina din eventualele cauze. Sper ca sa aiba intrutotul dreptate si sa nu mai fie ceva la mjloc!!!
mariusik88
Am schimbat si eu pe garantie flansele pe la 5.000 km, acum am 18.100 km si au inceput iar sa faca figuri, treaba e ca tot iarna au facut figuri si prima data.
vieru7
QUOTE(mariusik88 @ 6 Dec 2018, 12:50)
Am schimbat si eu pe garantie flansele pe la 5.000 km, acum am 18.100 km si au inceput iar sa faca figuri, treaba e ca tot iarna au facut figuri si prima data.
*


Si la mine, identic aceeași problemă. Cred ca nu suntem doar niște cazuri izolate, este o problemă generală, din păcate!!!!(urâtă situatie)
cj98czh
La mine sunt alea de fabrica si nici zgomot nu fac ... 27.500 km ..
rtBK
si la mine se aude acest zgomot, dar nu tot timpul. Si cand am fost in service ( de 2 ori ) fix la ei nu se mai auzea. Au zis ca trebuie sa fiu mai atent in ce conditii se aude acel zgomot si sa incerc sa il reproduc la ei. Problema e ca uneori in aceleasi conditii nu se aude. La inceput credeam ca la frig se aude, dar na belea ca uneori totusi nu se aude blink.gif
bazate
La mine facea la frig si cu masina in plan inclinat...nu doar scartaia ci chiar erau pocnituri... zgomot de arc ce freaca pe suport...dar nu era arcul! Se auzea mai mult in habitaclu decat afară...afara era foarte infundat...se simtea insa vibratia daca puneai mana pe protectie....era petrecere mare cu zomotul tobei de protectia termica si bataia prizei de aer care vibra la imbinarea cu bara fata....deocamdata e liniste dar cred ca se pregatesc placutele de frana.
vieru7
Am 16k si deja sau dus flansele, am programare pe 9 ianuarie sa le schimb.
orex
Ieri, 12.02.2019 am finalizat operatiunea de schimbare flanse amortizoare fata. Tot in cadrul acesteia s-a constatat si faptul ca trebuie inlocuita si bascula fata stanga, din cauza pivotului. Zis si facut. Totul s-a facut pe garantie, la doar 29.250km, dar in continuare pe dreapta, atunci cand trec peste denivelari, aud niste zgomote necorespunzatoare ca si cand trenul de rulare fata nu ar prelua si filtra socurile de pe carosabil, in mod adecvat.
Culmea e ca pivotul a cazut cam repede tinand cont ca revizia am efectuat-o in acelasi service, in octombrie, pana acum neavand un rulaj mai mare de 3000km de la acel moment.
bazate
A venit primavara si s-au trezit si flansele. Urmeaza un nou set....nr 3..la doar 22.k. Trist.
vieru7
QUOTE(bazate @ 9 Mar 2019, 14:20)
A venit primavara si s-au trezit si flansele. Urmeaza un nou set....nr 3..la doar 22.k. Trist.
*


Am m-ai spus-o și o repet, nu sunt de vina flansele. Pe tija de la amortizor este un fel de burete . Trebuie gresata tija și buretele iar după ca prin minune vor dispărea toate zgomotele ciudate. Baftă!!!
MihaiF3
Am 45000 kilometri și nu-mi dau seama de vreun sunet. Se aude doar dacă virezi la maximum la viteză mică sau chiar și pe loc?
bazate
La flansele nr 2 s-au gresat inițial tijele....dupa 2 zile cei din reprezentanta au decis sa le schimbe. Masina e in garantie...operatiunea e gratuita....posibil un lot cu probleme Oricum nu mi se pare ok sa trebuiasca gresata ca vechile mașini cu abur. Si la mine se aude f urat de data asta....zgomotul e in corpul flansei....doar pe stanga...
pistritu
@bazate, ce producator de kit flanse cu rulment a montat pe garantie? De origine? sau ceva aftermarket
Daca sunt aftermarket gen KYB sau altele obscure, nu tin.
Cele mai bune sunt de Origine OEM sau marcile SNR/SKF !

QUOTE(bazate @ 9 Mar 2019, 14:20)
A venit primavara si s-au trezit si flansele. Urmeaza un nou set....nr 3..la doar 22.k. Trist.
bazate
S-au montat piese origine la dealer...pe garantie.
radu.mitran
La mine face zgomot doar la rece, dupa ce se incalzeste cat de cat masina si habitaclul motor nu se mai aude nimic. In afara de zgomotul ala enervant, mai pot fi si alte probleme din cauza lor? Ca nu le-am dat importanta pana acum ...
papa_mulo
De unde ai scos-o ca kyb sunt obscure?
larkinsen
LA cald nu se mai aude nimic nici la mine.Cum scade temperatura ..se aud scartaielile.E ca si cum s-ar contracta materialul la frig...ca altfel nu-mi explic de ce doar la frig scoate zgomotele.
Si daca mergeti cumva cu ea in service si acolo nu face (ca asa se intampla de obicei) inregistrati cu telefonul zgomotele ..ca se aud foarte tare in habitaclu.Asa le inchideti gura la aia care sigur vor sa se scoata si zic..domne la noi nu face,veniti cand face...Si asa o sa va fataiti luni de zile.Inregistrarea e sfanta.Eu asa o sa fac...desi nu ma bate gandul inca sa merg cu ea avand in vedere ca vine vremea calda si la cald nu mai face deloc.Si cum zicea cineva mai sus...cred ca am prins noi un lot mai prost. dry.gif
radu.mitran
Nu face pentru ca se incalzeste masina cat de cat pana la service. Cel mai bine e sa o lasi de seara acolo si sa verifice dimineata. SI asta cat mai repede, pana nu se incalzeste afara smile.gif
vieru7
QUOTE(radu.mitran @ 12 Mar 2019, 16:30)
Nu face pentru ca se incalzeste masina cat de cat pana la service. Cel mai bine e sa o lasi de seara acolo si sa verifice dimineata. SI asta cat mai repede, pana nu se incalzeste afara smile.gif
*


Exact asa am procedat eu. Doar asa am putut rezolva problema.
orex
Din pacate chiar daca am schimbat, pe garantie, acum o luna flansele am acelasi zgomot la trenul fata. Sunt total dezamagit! Nu simt nicio imbunatatire, ba din contra, imi induce o senzatie de articulatie terminata. O sa incerc sa merg la o alta reprezentanta Renault pentru second opinion nu de alta dar peste 6 luni Ciao garantie.
Appo.
Rog pe cei mai informati dintre voi sa-mi dea un sfat. Care este cea mai buna marca de astfel de componente, ca in pofida faptului ca s-au pus OEM, cred ca ajung, pana la urma, sa mi le schimb in regie proprie!
Multumesc anticipat!
bazate
La mine acum e ok la rece: zgomotele apar doar la cald...la peste 15 grade sau dupa parcare in soare....la celelate era invers. ...tata are Clio 2008 si la 146 k nu a avut problemele astea....
cj98czh
din cate vad problema asta este cam pt cei cu motorizari 1.2 16v .... eu unul nu am citit de probleme la 0.9 de exemplu ... la mine este liniste ...sper sa ramana tot asa ..
larkinsen
QUOTE(bazate @ 15 Mar 2019, 11:35)
La mine acum e ok la rece: zgomotele apar doar la cald...la peste 15 grade sau dupa parcare in soare....la celelate era invers. ...tata are Clio 2008 si la 146 k nu a avut problemele astea....
*


Poate ca or exista flanse de primavara/vara/toamna/iarna. icon_mrgreen.gif

Serios vorbind,scria cineva mai sus ca nu flansele ar fi ci tija de la amortizor si nu stiu ce burete care ar trebui gresate.E trist insa ca au aparut aceste zgomote la masini NOI( including mine).Acum ca s-a inclazit vremea,la mine nu mai face niciun zgomot.Prin urmare asa o las.
larkinsen
Astazi am fost la revizia de doi ani dar cu piesele mele si le-am zis si de zgomotele din viraje la rece.Mi-am programat-o chiar de la ora 8 ca sa fie destul de rece incat sa nu se incalzeasca compartimentul motor.Aveam si inregistrare cu zgomotele in caz ca mecanicul nu le "auzea".Dupa revizie(facuta mai mult vizual,in afara de schimb ulei si filtru) au scos masina din service.Am crezut ca o sa-mi vanda gogosi ca ei nu aud zgomotele.Si l-am prins pe seful service-ului si l-am luat la intrebari ca de ce au scos masina...avand in vedere ce reclamasem.Mi-a zis ca intr-adevar sunt flansele de la amortizor dar ca momentan nu au pe stoc si au facut comanda.Abia peste 10 zile vor veni si mai trebuie sa fac un drum.Au zis ca le comanda de la uzina din franta.Evident ca vor fi schimbate pe garantie.Deci ma pot considera,sa zicem,norocos ca nu m-au pus sa le las masina peste noapte.
Le-am zis ca trebuie gresate si componentele de pe tija amortizor .A spus ca dupa montarea flanselor se si greseaza acele componente.Deci se pare ca au deja experienta cu porcariile astea.Doamne ajuta.
tuneam
Eu nu inteleg ce se greseaza pe tija amortizorului. Am desfacuta azi si e doar un cauciuc limitator acolo, cauciuc/tampon care e folosit doar daca cursa amortizorului ajunge la capat. Nu vad cum ar face zgomot la viraje.
O parere personala dupa ce am desfacut complet suspensia masinii pe ambele parti. E construită f bine, curat, usor de lucrat, atat in partea de la stergatoare cat si la bucse, planetare, suspensie.

Flansele amortizorului erau in stare f buna, 6 ani, 43000km. Le-am demontat, gresat bilele desi nu era nevoie. Erau curate si gresate cum trebuie din fabrica.
larkinsen
Pacat ca n-ai filmat operatiunea.Era bun un tutorial.Pe youtube sunt doar tutoriale pentru clio III icon_mrgreen.gif
Pai daca la tine n-au facut in 6 ani zgomot e clar ca sunt de calitate.Dupa cum ai citit mai sus,e vorba de un lot de masini cu problema asta.Si anume cel din 2018.Unii le-au schimbat chiar de doua ori in doi ani. Eu le-am schimbat saptamana asta la doar 3044 de km parcursi.Concluzia:calitate proasta.Si sunt sigur ca in iarna ce vine iar vor face acelasi zgomot si astea noi.
tuneam
Masina e din 2014 si da, cand e frig fac zgomot cateva minute. De asta le-am desfacut.
cj98czh
35k al meu si flansele se tin bine .. nu fac zgomot ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.