Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdut tot ulei pe la filtru 300m de la plecare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
iordacheci
Salut,

Am un Renault Laguna 3, 1.5 dci, 2012, 200000 Km.
Problema este ca pierd tot uleiul pe la filtru de ulei. Ce si cum s-a intamplat:
1. Am facut revizia acum 8000 km folosing filtre originale/renault si ulei 5W-30 Elf.
2. Acum 3 saptamani am plecat dimineata la munca si dupa 300 metri am avut in bord eroare "Engine Failure Hazard" impreuna cu semnul de ulei (atasament file). Am oprit masina si impins-o intr-un loc sigur. Ce s-a intamplat? Am pierdut tot uleiul pe la filtru de ulei - care presupun ca s-a desfacut cumva sau a cedat sub presiune ?!?!?!?
3. Am pus ulei (5w-30 Elf) si filtru ulei (renault/original) si facut inca vreo 500km (oras si afara).
4. In weekendul asta aceeasi problema: am plecat de la niste prieteni de dimineata si dupa 3-400 metri eroare "Engine Failure Hazard" impreuna cu semnul de ulei. Din nou pierdut tot uleiul pe la filtru. (atasament file1, file_1).
5. Am pus ulei (5w-30 Elf) si filtru ulei (renault/original) in aceeasi zi si merg cu masina perfect de cateva zile. Motorul nu are batai/sunete... si merge foarte bine. Nu am consum nici de ulei si nici de carburant. Cand masina stationeaza nu curge ulei.

Ati mai auzit sau patit asa ceva? Nu am gasit un caz similar pe forum.
meganus_bicorpus
100% ai pompa de ulei defecta, supapa de suprapresiune nu mai lucreaza.In functie de cat ai mers cu masina,poti sa ai turbo, chiulasa sau chiar cuzinetii la arborele cotit dusi.Mergi la un service care stie ce face sa iti schimbe pompa si cand se da jos baia, sa dea si capacele de biela jos sa verifice cuzinetii.
iordacheci
QUOTE(meganus_bicorpus @ 13 Nov 2018, 09:13)
100% ai pompa de ulei defecta, supapa de suprapresiune nu mai lucreaza.In functie de cat ai mers cu masina, poti sa ai turbo, chiulasa sau chiar cuzinetii la arborele cotit dusi. Mergi la un service care stie ce face sa iti schimbe pompa si cand se da jos baia, sa dea si capacele de biela jos sa verifice cuzinetii.
*



Multumesc. Ce nu inteleg eu este cum de s-a desfacut filtrul de ulei? Daca s-a blocat pompa/supapa, nu ar fi trebuit sa se sparga filtrul sau sa sara garnitura (cum s-a intamplat la mine) in loc sa se desfaca? L-am desurubat cu mana foarte usor. In conditiile in care fusese strans destul de tare acum 3 saptamani cand am avut prima data problema.
vereszsolt
Salut, în sfarsit din ce cauză s-a întâmplat acest fenomen cu ulei? Am aceeași problema la Duster, s-a dus tot uleiul într-o dimineață frigoasă de -12 grade. Am gândit ca din cauza frigului. Poți să mă ajuți cu mai multe informații? Care este rezolvarea, să nu mai întâmple așa ceva?
Mulțumesc anticipat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.