Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rescriere soft ceasuri de bord Laguna 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
romeoprimu
Am un renault Laguna 3, am avut niste probleme cu ceasurile de bord ,mai precis cu placa de la ceasuri si nu am reusit sa o repar. Am fost nevoit sa apelez la niste ceasuri de bord SH. Problema este ca am o eroare pe ceasuri, cele SH au mai putini km decat cele ale masinii si imi afiseaza o eroare pe ceasuri si stau aprinsi doi martori luminosi "stop" si "cheia de service". Cine stie cum pot sa sa fac imperecherea ceasurilor de bord cu calculatorul masinii sau eliminarea celor doua erori? Am atasat si mesajul de eroare de pe ceasurile SH. Multumesc
BigDaddyAdy
Cand ai schimbat ceasurile ai pus vreun soft de diagnoza?
Eu am patit cam la fel cu ceasurile, am incercat sa scriu alt soft pe ele si le-am brickuit. Am luat unele din dezmembrari si am pus clip-ul cand le-am schimbat.
In clip ai o procedura ce trebuie aplicata inainte de schimbarea ceasurilor si o procedura ce trebuie aplicata dupa.
Ciudata faza cu km, pentru ca km si-i iau ele automat din abs. Cel putin la mine asa s-a intamplat.
Dupa ce am aplicat pricedura cu clip dupa schimbare, ceasurile au mers perfect, fara nicio eroare.
marius80_eugen
Eu inteleg altceva ... nu ai reusit sa dai inapoi km si ai nenorocit bordul.
In atatia ani nimeni nu a mai patit asa ceva ... asa ca imi sustin parerea. S-a ars lumina, se reseteaza km zilnici si mediile , clipeste iluminarea ... dar asa ceva nu s-a intamplat .
Deci cum e de fapt ? Cu cati km ai cumparat-o si la cati km ai vrut sa o dai ?
tek_IDs
Perfect de acord cu Marius si Ady.
Povesteste-ne ce s-a intamplat cu vechile ceasuri, asa de curiozitate!
Se pot face setarile pe noile ceasuri cu procedura automata ( cum a zis Ady) sau manual.Km afisati vor fi "cei mai mari" indiferent de locul lor de stocare(ceasuri, abs, ECU)

Toate bune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.