Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ITP Megane 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
jbn
Azi am fost la MV sa fac ITP-ul. Este primul. Masina a facut 2 ani in octombrie si a trecut toate testele cu brio. Pretul a fost de 125 ron. La benzina este mai ieftin cu vreo 10 ron.

Referitor la operator, reprezentantele continua sa ma uimeasca. Poate sunt eu prea pretentios sau nu inteleg anumite lucruri, dar nu pot sa nu pun urmatoarea intrebare retorica: cum poti sa lucrezi in reprezentanta, in hala de lucru, nu la birouri, dar sa nu ai habar unde este clema de deblocare a capotei? Semana bietul om cu un veterinar care umbla cu mana pana la incheietura prin fundul vacii, cautand clema pe sub capota in toate zonele numai unde trebuie nu. Daca par prea acid imi cer scuze. Dar asta este sentimentul meu.

Ar mai fi de mentionat ca atunci cand a desfacut capacul de la ulei, joja a iesit din capac si a ramas pe conducta. Era nevoie sa introduca o sonda de temperatura pana in baia de ulei. Am fost surprins ca nu a scos joja decat la finalul operatiunii. Sonda a intrat pe langa. Ma rog, nu a fost nicio problema pana la urma, dar m-am gandit sa mentionez si acest aspect. Joja mi s-a desprins din capac si mie recent. Pare a fi un punct nevralgic.

In rest nu am ce reprosa. Totul a decurs ok.
gerula2006
Dar nu se face la 3 ani ITP ul? Sau legea nu a întrat în vigoare?
Mr_X
Legea a intrat în vigoare și ITP-ul pe care l-a făcut acum este valabil 3 ani, dar ITP-ul vechi expira în octombrie. La fel cum pentru mașinile mai vechi de 12 ani ITP-ul expiră când scrie pe talon, după care se va face la 1 an.
jbn
Vad totusi ca data urmatorului ITP este in 2020. Este scrisa cu pixul de nenea ala pe stickerul ala lipit pe talon. Sigur este valabil 3 ani?

L.E. Verificand pe rarom.ro, apare ca ITP este valabil pana pe 05.11.2020.
RenaultR27
Masinile noi, achizitionate incepand cu 1.01.2018, au itp valabil 3 ani, dupa se face din 2 in 2 ani.
keos
Salut,

Se poate intampla sa-mi apara cu este in evidenta R.A.R. cu ITP ? Desi masina sa aibe totul ok?

Am incercat si cu numarul de pe civ si cu seria sasiu, dar nnimic.

Pe certificatul de inmatriculare este tiparita data viitoare inspectii: 9.11
vicgiant
PRET ITP CONSTANTA
BANDOI
enorm , eu in vara am dat 80 lei
268cca
asta se face la primul ITP sau ce naiba e cu preturile astea?
cj98czh
QUOTE(vicgiant @ 18 Mar 2020, 09:23)
PRET ITP CONSTANTA
*



Ala nu este ITP .... nu cumva masina este acum adusa si i-ai facut CIV romanesc?
RveMO
Pretul ala este pentru masinile care se importă si trec pe la RAR. Pretul pentru ITP este cumva plafonat intr-o marjă. Nu are cum sa fie mai mult de 150 de lei pentru Megane 4 oriunde ai face.
xmisterx
Ala nu e doar ITP, este un intreg proces in vederea primei inmatriculari in RO.
espacern
QUOTE(RveMO @ 18 Mar 2020, 10:43)
Nu are cum sa fie mai mult de 150 de lei pentru Megane 4 oriunde ai face.

La RAR am facut săptămâna trecută ITP-ul....mașina cu GPL a costat 217 ca este încadrata la vehicule speciale.
RveMO
Da, corect, nu am luat in considerare instalatie GPL.
tatimeu
e la RAR si o porcarie ca te taxeaza cu un ITP (160 lei)
cj98czh
in CJ cam 150 ron costa ITP cam la orice statie .. exceptie reprezentanta unde este 200 smile.gif in CJ
jbn
Cam multicel in Cluj. Asa cum am spus in primul post de aici, la reprezentanta in Bucuresti am dat 125 RON.
einstein1984
Clujenii sunt mai cu dare de mlana, aici e si 100 de lei
http://sector5itp.ro/tarife/
pcs
Pe 07.03. ITP la Laguna, 100 lei - Suceava
nlu
Mașina ridicată la sfârșitul lunii noiembrie 2019, înmatriculată la sfârșitul lunii februarie 2020, itp valabil pana în februarie 2023. Am profitat de numerele provizorii 3 luni rovigneta și itp, nu e normal? Preț itp pt megane 2 benzină 100 lei la reprentanta Dacia Alexandria tot în februarie 2020.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.