Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema keylessgo
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
bata_razvan
De ceva timp la un megane 3 nu se mai deschide usa la sofer prin introducerea mainii la maner, doar tragand de maner. Am observat o anomalie ca daca e mai cald afara merge perfect cand e mai frig nu mai vrea, am mai vazut discutata aceeasi problema la laguna 2, dar nu se stie care e cauza... A mai intalnit careva? La celelalte usi merge perfect intotdeauna.
bata_razvan
Nu are nimeni aceasta problema?
bata_razvan
Deci sunt singurul cu aceasta problema?
ligrivis
Eu am probleme serioase cu keyless am reusit sa incui masina cu cheia inauntru si de atunci sunt precaut si las un geam sau usa deschisa cand am cheia in masina si motorul oprit.
Alta chestie cand parasesc masina cateodata se incuie catodata nu si mai deschid usa inca odata sa reusesc sa o inchid.
Nu stiu ce sa zic sau am eu probleme cumasina mea sau keyless Renault e un esec.
ProfiBv
Curatati bine senzorii din spatele manerelor , gresati bine broasca(yala) de la usa si preventiv incercati sa urmariti in bord , daca la fiecare deschidere de usa , va arata si in bord usa respectiva deschisa.
Acum , cu umididatea de afara ,incep sa-si arate" fermecele " mufele cu contacte oxidate.
chivereanumarian
La Megane 3 după 2014 au pus buton pentru deschis ușa prima data și au renunțat la sensori

Adică pe fiecare ușa au buton, dacă mașina e încuiată orice buton apeși se descuie ,au eliminat senzori când introduceți mana
bata_razvan
Dar totusi de ce merg cand e cald afara si cand e rece nu???
ProfiBv
QUOTE(bata_razvan @ 13 Nov 2018, 19:49)
Dar totusi de ce merg cand e cald afara si cand e rece nu???
*


Pentru ca nu ai incalzire in garaj ! : biggrin.gif , radmasa.gif
Scuze a fost o gluma .
Este mult mai multa electronica in spatele unui senzor optic ce comanda ceva , decat in spatele unui buton .Este de ajuns o lipitura "rece" la un pin si incepe distractia .In plus curenti pe circuitul cu senzor sunt mult mai mici si mai sensibii la orice contact oxidat de pe traseu .
Mecanismele sunt mai contractare la rece si deci mai greu de urnit din loc .
De multe ori , la astfel de defecte , desfaci sa verifici si nu gasesti nimic suspect dar la repunerea in functiune constati ca nu mai face figura respectiva desi practic tu nu ai gasit ceva defect .
Cele mai grele reclamatii in service sunt cele ale caror clienti spun "cate o data sau uneori face ( nu face ) bla .bla...!
Sfatul meu e sa elimini tot ce se poate pana la desfacerea panoului de usa .
Verifica si curata senzorul , curata , degreseaza si greseaza yala , verifica macar tactil cablajul la iesire spre stalpul usi , eventual pune si un tester pe ea .
Acum ca e frig pe afara este de evitat sa tragi de panoul de plastic al usi in vederea demontarii .
Flavyus26
La fel ca tine am si eu problema la usa sofer nu se mai deschide cand introduc mana la celelante usi merge normal
bata_razvan
Nimeni nu a gasit problema?
lbadul
Nu se descuie sau nu se deschide? Dacă descui ușile din telecomanda, poți deschide usa șoferului? La mine nu se deschidea si s-a rezolvat prin schimbarea mecanismului de deschidere. Dar s-a întâmplat cu câteva săptămâni înainte sa iasă din garanție. Si tot așa făcea, avea momente când se putea deschide si momente când nu se putea deschide.
Dacă nu se descuie, atunci te poți gândi ca ai o problema cu senzorul de la mâner.
bata_razvan
Nu se descuie, probabil senzorul... Dar de ce merge cand e cald afara si cand e frig nu...???
froniecristian
Cam aceeasi problema o am si eu la fluence 2013.
La inceput se dezarma masina dar nu deschidea usa soferului. Am bagat niste spray de contacte si a mers o luna. Acum nu mai citeste senzorul, dar bag mana la usa spate si se deschide.
Se pare ca trebuie cumparat aquatorul/dispozitivul care inchide/deschide usa.
La Renault e cam scumpa operatiunea.
matthers
cum verifici ca nu se descuie? Incerci sa deschizi o alta usa dupa ce bagi mana in maner?
froniecristian
Da, exact asa fac. Deocamdată merg asa sau deschid din telecomandă.
bata_razvan
A venit caldura si functioneaza si keylessentry, acum se descuie cand introduc mana in maner. Foarte ciudat...
laurpetr
Salutari tuturor.
Am avut si eu probleme cu manerul usii dreapta fata.Nu se mai descuia usa cand apropiam mana,ca mai apoi nici sa nu se mai deschida.O puteam deschide doar din interior.Fiindca manopera si piesele la reprezentanta Renault sunt scumpe,am cautat sa o repar singur cu piese sh,ceea ce am si reusit!
Manerul usii contine un senzor care nou este 100 de lei la magazinul de piese,iar la reprezentanta este 150 de lei.L-am schimbat,fara a remedia problema.Apoi am luat sh cititorul ,piese care se prinde pe interiorul usii cu 50 de lei.Am schimbat-o,iar acum cand apropiam mana de maner se descuiau toate usile,dar cea din dreapta tot nu se deschidea.Am schimbat si broasca cu 200 de lei sh.Acum totul functioneaza perfect.
Daca cineva are nevoie de ajutor mai detaliat, poate sa ma contacteze.
Spor!
ligrivis
Am si eu aceeasi problema deschid usa prin keyless doar la celelalte usi fara usa soferului care are senzorul mort.
Stie cineva cum se poate rezolva si cat de greu este de demontat senzorul de pe usa?
laurpetr
Senzorul este montat in mâner. O să descriu in detaliu mai pe seară.

4 Nov 2019, 20:36:
Revin cu lamuririle.Tin sa precizez ca tot ceea ce am facut este valabil la RM 3,aceasta este masina pe care o am,probabil ca prin analogie,este valabil si pentru alte modele Renault.
Sistemul de deschidere al usii cu keyless este compus din 3 subansamble:1-manerul , 2- cititorul cu infrarosii si 3-broasca.Aceasta este si ordinea in care se demonteaza piesele.Daca vrei sa scoti manerul si sa schimbi senzorul,demontezi manerul,daca vrei sa schimbi cititorul cu infarosii,trebuie sa dai jos manerul si apoi poti da jos si cititorul,iar daca vrei sa demontezi broasca,trebuie sa demontezi manerul,apoi cititorul,apoi broasca.
Sa le luam pe rand:
1-manerul este partea din plastic prinsa in afara usii,de care tragem sa descuiem si sa deschidem usa.
Deschidem usa,iar deasupra broastei de usa avem un mic capacel de plastic pe care trebuie sa-l scoatem cu o surubelnita sau cu ceva ascutit.In acea gaurice trebuie sa introducem o surubelnita si o unealta cu o mica indoitura la capat.Eu am indoit cu patentul o sarma mai grosuta.Cu unealta buclucasa trebuie sa tragem de un "umar" din fier,iar cu surubelnita trebuie sa apasam pe o piedica de plastic.Dupa ce am tras de acel umar se poate scoate butucul manerului situat imediat langa maner. Am scos butucul apoi am tras de maner paralel cu usa .Aceasta miscare face ca manerul sa iasa dintr-o articulatie,Nu putem scate inca manerul afara.De ce ?inauntru este montat senzorul,care are 2 fire ce duc la o mufa.Acea mufa se poate declipsa doar dupa ce se demonteaza panoul de usa din interior.O operatiune destul de simpla:avem 2 suruburi in josul usii,un surub deasupra acelui capacel din plastic de mai devreme,un surub la portiera masinii mascat cu un dop de plastic ce se scoate usor cu ceva ascutit sau o surubelnita mai mica in gura,un surub in interiorul manerului de care tragem atunci cand inchidem usa din interior (acel maner se desface in 2 bucati tragand cu putere de jumatatea lui fara frica,eu l-am desfacut de 20 de ori cred si nu am rupt nimic la el)si mai avem un surub sub acel triunghi de plastic din coltul usii care se desface tragand de el o data spre tine si apoi in sus.Dupa ce am scos toate suruburile tragem cu forta de panoul de usa.O sa auzim niste trosnituri,semn ca ies din gaurile din usa clipsurile.Panoul are jos o mufa cu clips pentru lumina ce se scoate,un clips ce leaga broasca de manerul interior ce se scoate cu ajutorul unei surubelnice si o mufa cu clips pentru comanda geamului.Acea mufa am desfacut-o rasucind panoul cu susul in jos sa o poti vedea si se desface apoi foarte repede.Toate mufele sunt pe sistemul cu clipsuri.
Odata panoul desfacut,il inlaturam sa putem avea acces la toata usa.Pe usa avem lipit cu mastic cred....o "ceva" din plastic ce protejeaza usa de apa de ploaie pe care trebuie sa o dam jos.Se va lipi singura la loc doar punand-o inapoi si apasand pe ea.Acum putem vedea in partea din stanga sus mufa senzorului.Se declipseaza si se scoate mufa.Abia acum putem sa scoatem manerul afara.In capatul ascutit al manerului avem un surub.Il desurubam si tragem de maner astfel incat sa-l desfacem in 2 parti.In interior gasim senzorul.Se schimba cu altul avand grija sa-l punem in aceeasi pozitie si firul sa iasa pe langa maner in acelasi mod.Rolul senzorului este de a debloca atat usa din fata cat si pe cea din spate.Usa din spate nu are senzor.Daca usa din fata nu se deblocheaza iar toate celelalte 3 plus portbagajul se deblocheaza,nu este senzorul defect.De ce spun asta?Am pus un senzor defect si apoi nu am pus deloc senzor.Rezultatul?Usa din spate nu se deblocheaza!!Am pus un senzor bun,s-a deblocat usa din spate!!
2-cititorul cu infrarosii este piese in care intra si culiseaza manerul,ce are rolul de a "simti" prezenta mainii si de a da semnal de descuiere si nu de deschidere.Are doua mufe:una este cea in care intra mufa senzorului iar alta este in partea din dreapta jos in care intra o mufa ce vine din instalatia usii.Se declipseaza ambele mufe apoi pe partea din afara a usii,unde a fost manerul are un surub .Se desurubeaza acel surub si se scoate din cele 4 ghidaje din plastic pe care tot in partea de afara a usii le gasim.Cititorul este legat de broasca pintr-un fir otelit ce se scoate foarte usor impingand de capatul firului unde intra in cititor,pe dedesubt ,cu ceva ascutit sau cu o surubelnita mica.
3-broasca are rolul de a descuia si de a deschide usa tragand de manerul de afara.Are 3 suruburi care o prind de usa localizate in fanta de sub acel capacel de la punnctul 1.Se desfac acele suruburi,se scoate firul otelit care intra prin gaura din usa si apoi se declipseaza mufa care vine prinsa la instalatia usii. Atentie la firul de la instalatie care duce la cititor.El sa pozitioneaza inaintea broastei de usa,apoi broasca.Daca punem intai broasca si apoi firul pe langa ea,la prima deschidere a geamului se va rupe firul care duce la senzor!!!!Eu am patit-o! Greu am reusit apoi sa leg firele pentru ca s-au rupt din rasul mufei.....
Asta-i tot.
Aveti grija ca la remontare sa incepeti in ordinea inversa:3,2,1.
Dupa ce am demontat si montat de cateva ori toate piesele,in 40 de minute maxim pot face aceste operatiuni de la zero.
Cat de curand o sa fac si un video cu toata povestea.Sper sa fie de ajutor !
froniecristian
Exista un filmulet cu demontare maner usa la megane 2, dar unde gasim de cumparat senzorul.
Momentan folosesc usa din spate pentru deschidere keyless.
laurpetr
Senzorul la magazinul de piese este 100 de lei. La reprezentanța este 150 și 150 manopera,iar la sh îl găsești la 50 de lei.
silviumc
Am tot citit topic-ul asta si altele de la Laguna II, dar tot nu prea mi-e clar daca trebuie sa inlocuiesc senzorul sau altceva.

Usa de la sofer nu descuie masina cand introduc mana la maner, doar cand trag de el. Usa sofer

Celelalte usi descuie masina cand bag mana sub maner. Usa spate

Ma refer la acest senzor cod 285989032R
i_am_sleek
Senzorul, crede ma am schimbat intre laguna si megane 4 senzori. Ai grija ca senzorii sunt stanga/dreapta, nu sunt identici
silviumc
QUOTE(i_am_sleek @ 4 Jul 2022, 02:26)
Senzorul, crede ma am schimbat intre laguna si megane 4 senzori. Ai grija ca senzorii sunt stanga/dreapta, nu sunt identici

Ok, multumesc pentru raspuns. Ma apuc sa caut senzorul acela, ca nu-l mai au acolo unde am dat link-ul.
silviumc
Mda, am pus senzor nou, de origine și face fix la fel. Il pun înapoi pe cel vechi, nu el e problema. 022.gif Bine că am făcut proba înainte să montez toată ușa la loc.

Later edit: daca nu e senzorul, atunci ce e? Recapitulez: se dezarmeaza masina doar cand trag de manerul usii de la sofer. La celelalte usi e suficient sa introduc mana intre usa si maner = se dezarmeaza + descuie.
IonutGligan
Ai facut testul invartirii unui staniol in jurul manerului si pe urma sa faci proba introducand mana in maner sa vezi daca functioneaza sau nu ?

La a mea s-a dus cromul de pe pastila aceea rotunda de pe interiorul manerului in care se oglindesc infrarosii si rezolvarea a fost sa-i pun niste folie de aluminiu adeziva pe maner ca sa se poata oglindi senzorii.

Fa o proba ca nu te costa decat o ciocolata de pe care sa iei staniolul sau poate aveti folie de aluminiu de gatit prin bucatarie...

Daca pastila acea rotunda este neagra inseamna ca ti s-a sters cromul de pe ea si senzorii nu se mai oglindesc iar cand introduci mana ei nevazandu-se nu actioneaza comanda de deschidere.

La mine aia a fost...

spor
silviumc
Chiar asta am făcut înainte să mă apuc să schimb senzorul. Nici o schimbare. Dupa ce am desfăcut mânerul am văzut că era mizerie pe pastila aceea și am curățat-o, e ca nouă. Tot degeaba. Eu nu înțeleg cine emite și cine recepționează.

Emite chestia din ușă, prin acele lentile? Emite infraroșu? Pastila aia ce face, reflectă înapoi? Atunci ce rol are acel senzor din mâner, care se numește antenă?
IonutGligan
O sa incerc sa explic cat mai pe larg... Modulul acela se regaseste si sub denumirea de senzor infrarosu maner... sunt leduri infrarosii unul emitor si celalalt receptor ca si la TV la telecomanda ai emitor si in tv receptor ele doua trebuie sa "se pupe" ca sa comunice iar la tv si telecomanda ele sunt fata in fata, pe cand la masina trebuie ceva lucios ca o oglinda in care sa se vada, de aceea pastila aceea este cromata sau are ceva asemanator cu, cromul (lucios) pe post de oglinda.

In usa sunt 2 leduri infrarosii alaturate (vezi pozele) unul care emite si trebuie sa se oglindeasca in pastila de pe maner ca sa poata citi receptorul (adica celalalt led pe post de receptor) tu cand introduci mana intrerupi comunicarea si se da comanda spre deschiderea usilor.

La mine asta a fost cauza dar si asa pare ca folia de aluminiu dupa un timp se degradeaza de la intemperii si praf si trebuie inlocuita adica dupa 7-8 luni... cum am mai spus acea pastila din fabrica trebuie sa fie cromata pe post de oglinda pentru ledurile infrarosii.

Inainte sa pun folie de aluminiu peste acea pastila care nu mai avea cromul respectiv puteam introduce mana sa trag sa misc stanga dreapta mana in maner sa fac orice ca nu se deschidea dar dupa ce am pus folia cand varful degetelor intra in raza senzorilor/ledurilor se deschide instant.

Antena de care zici eu sincer nu stiu care e aia dar daca e ma gandesc sa nu aibe rol de keyless cand te apropii cu, cartela in buzunar, nu stiu sigur zic doar poate alti colegi mai experimentati cunosc mai bine. Sau e posibil ca acea antena sa activeze ledurile cand esti langa usa ca ele sa nu mearga incontinuu cand nu esti langa masina, zic si eu.
ProfiBv
In spatele modulului cu cei doi senzori e un intrerupator comandat de o parghie a incuietorii . Daca inteleg eu bine senzorul este activ doar cand este incuiata masina deci parghia apasa pe intrerupator . Chiar daca nu inteleg turca , pot spune multumesc colegului si el posesor de Renault
https://www.youtube.com/watch?v=HXbJeAINZ1c...b_channel=Bugra
Aici se poate vedea unde este antena @silviumc . Este in manerul usi .
https://www.youtube.com/watch?v=xmAnT_krPhY&ab_channel=Bugra
Tot legat de subiect ,alt posesor priceput in ale reno si caruia ii multumesc , gasiti aici
https://www.youtube.com/watch?v=eVOpfqo2luE...el=DoctorScenic
silviumc
Multumesc pentru raspunsuri. Ce bine ar fi fost daca puneam intrebarile astea inainte sa ma apuc sa cumpar degeaba antena din manerul de usa. Pentru ca aceea e ca sa simta ca am cheia in buzunar. Daca intelegeam asta de la inceput era altceva.

Deci problema e undeva la senzorul cu lentile din usa.

Si daca tot am inceput sa inteleg, inca o intrebare mai am: de ce se dezarmeaza+descuie cand trag o data de maner, totusi? Daca senzorul cu lentile nu merge, ce alta componenta face asta la actionarea manerului?
ProfiBv
QUOTE(silviumc @ 26 Jul 2022, 17:47)
...Deci problema e undeva la senzorul cu lentile din usa.

Si daca tot am inceput sa inteleg, inca o intrebare mai am: de ce se dezarmeaza+descuie cand trag o data de maner, totusi? Daca senzorul cu lentile nu merge, ce alta componenta face asta la actionarea manerului?
*


Da problema e ca acea parghie nu actioneaza pe intrerupatorul de pe spatele modulului cu senzori sii scoate din sistem .
Faptul ca masina se descuie cand tu tragi o data de maner , este o alta functie din calculatorul de confort UCH...practic tragand manerul comanzi functia de deblocare prin actionarea unuia din intrerupatoarele aflate in incuietoare (broasca) de pe usa . Ceva de genul vei vedea in schema electrica , unde
140 = broasca usa
1122 = calculator usa
645 = calculator confort UCH
1084 = senzorul(tau)optic
1374 = antena detectie card
[attachmentid=1628140690] [attachmentid=1628140691]
Dai fata de usa jos, si cu usa deschisa , cu o surubelnita armezi incuietoarea sa simulezi usa inchisa(martorul din bord sa fie stins) si incui masina din card . In fata de usa ar trebui sa poti apasa pe parghia ce o vezi in filmulete .Ar fi bine sa te ajute inca o persoana sa bage mana prin maner (de proba) .Daca e de acolo ...trebuie sa demontezi incuietoarea (din pacate iar) .
IonutGligan
Sa inteleg ca voi nu aveti butonelul pe maner ? Este masina mai noua ?

La a mea are butonel pe maner ca in poza de mai jos si daca senzorii nu se citesc intre ei pot trage de maner pana il rup ca nu se deschide. Acel butonel sincer nu stiu daca doar inchide sau si deschide ca foloseam varianta introducerii mainii intre maner si senzori.
silviumc
QUOTE(IonutGligan @ 27 Jul 2022, 07:27)
Sa inteleg ca voi nu aveti butonelul pe maner ?    Este masina mai noua ?

La a mea are butonel pe maner ca in poza de mai jos si daca senzorii nu se citesc intre ei pot trage de maner pana il rup ca nu se deschide. Acel butonel sincer nu stiu daca doar inchide sau si deschide ca foloseam varianta introducerii mainii intre maner si senzori.
*


Butonul incuie si armeaza, nu descuie. Eu nu-l folosesc niciodata, acelasi lucru se intampla cand ma indepartez de masina.
verde
Daca gresesc sigur voi fi corectat de colegi. Inteleg ca exista varianta fara buton , cu senzori , cand bagi mana se descuie automat. exista varianta cu buton , asa am io , care se descuie apasand butonul.
La Renault e posibil orice.
Mengelaus
Din cate stiu, la phase 3 s-a renuntat la senzori pentru ca dadeau prea multe batai de cap. A mea din jun2016 are doar buton cu care pot deschide si inchide. De asemenea se inchide cand ma indepartez de ea.
Laurentziu83
Mai degraba reducere de costuri, eu n-am nici o problema cu senzorii, functioneaza binemersi chiar cu un capac vopsit din greseala acum multi ani.
silviumc
Am desfacut iar toata usa sa vad daca e ceva care pare in neregula ochiometric. Dar, din punct de vedere mecanic totul pare functional, inclusiv acel capacel alb cu arc. Ma gandesc ca daca ar fi o problema mecanica s-ar auzi un click, ceva, cand bag mana la maner. Dar e liniste totala, deci pare a fi o problema de electronica.

Ramane ca suspect principal acest senzor, piesa patrata cu latura de vreo 4 cm care are lentilele, cel evidentiat in poza. Pare ca nu e un reper care se poate lua separat ci doar cu tot ansanblul cod 806070033R 350 lei nou, 150 de la dezmembrari.

Voi pe acesta l-ati inlocuit ca sa rezolvati?

[attachmentid=1628141108]

Later edit
M-am uitat la pozele pe le-ati pus, e clar ca despre senzorul acela e vorba. Dar ce mi s-a parut ciudat este ca acele lentile nu se vad a fi de sticla, sunt acoperite cu ceva gri. Le-am frecat cu degetul, am dat cu alcool pe ele sa le curat, in speranta ca o sa-si revina senzorul, iar chestia gri e tot acolo, nu se duce, nu e doar murdarie. O sa ma uit daca e la fel si la celelalte usi.
silviumc
Fantastic, am luat un senzor de la dezmembrări și mi-au trimis de dreapta, deși am comandat de stânga. Eu nu știam că sunt diferiți, am demontat ușa și am aflat acum.

Cu toate astea, nu e totul rău! Am râcâit chestia gri de pe lentilele senzorului meu. A ieșit nasol, mătuit, dar se vedea sticla. Și merge!! Era vopsea, probabil pulverizata foarte fin. Nu au protejat cum trebuie la service, când au vopsit ușa. 022.gif
IonutGligan
Lasa sa nu iti para rau ca te plimba-i prin service-uri si iti luau si o gramada de bani si nici nu stiau care era problema... asa mai ai o piesa de schimb... nu stiu daca nu poti schimba lensul respectiv sa il pui ala curat la al tau... dar cel mai probabil nu vujeste...
Ilie BRG
Salutare! Am și eu o problema cu deschiderea.
ușile de pe partea stângă nu mi se deschid nici când bag mâna sub mâner și nici când trag de maner și de pe partea dreapta doar daca trag de mâner
A mai avut cineva problema asta?
IonutGligan
Ai facut simplul test ce l-am descris mai sus in acest topic ?

Daca da atunci alta treaba trebuie sa fie... da mai multe detalii etc
AdiK87
Salut, de ceva vreme nu mai imi functioneaza functia de entry. Am keyless go/enntry si lock, lock ul functioneaza, go functioneaza, dar entry, cand bag mana la senzori acolo la usa, niciuna din 4 usi nu raspunde nici daca trag de manere...ce poate fi? Mentionez ca am si buton la usa soferului Mersi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.