Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stop frana aprins permanent
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
tse
Dragilor,
La Clio III 2007 dCi, au ramas toate cele trei becuri de stop pe frāna aprins.
Dupa un timp, lampa centrala de frana, aia cu bec de W16W, nu a mai facut contact. Si eu am stat linistit, ca s-a reparat. Eu vad masina doar in weekend.

Poate s-a mai lovit cineva de problema similara:
- e posibil sa fie un alt defect- contact imperfect, care sa aprinda becurile alea asa?
Mentionez ca masina are activata optiunea de aprindere automata a luminilor, asa ca stau aprinse ambele filamente ale becurilor din stopurile spate.

Daca are cineva o schema electrica, m-as apuca sa separ circuitele prin scoatere de sigurante.

Multumesc.
cj98czh
Contactul de frana de la pedala dus ... se schimba si se rezolva ...
tse
QUOTE(cj98czh @ 17 Oct 2018, 13:44)
Contactul de frana de la pedala dus ... se schimba si se rezolva ...
*



Ok, are cineva un cod...sa caut la dez, daca e, ca in lista generala nu apare.
Inca un multu..
cj98czh
Costa 10-30 RON nou ... ce sa cauti la dezmembrari ? mergi la un magazin de piese auto sau la service sa ti-l si monteze direct ...

L.E. Mai scump ... cam 50 ron ..
tse
La inspectie am gasit ca saracul contact isi face treba, doar ca nu mai ajunge sa stea in contact (apasat) cand pedala de frana este retrasa. Nu cred ca s-a strambat suportul lui, mai degraba a cazut un capison, ceva de la butonul propriu zis. O fi cazut prin masina si l-am aruncat. Apropo, are cineva o poza cu senzorul respectiv, sa evaluez cat de mare trebuie sa fie capisonul lipsa?
Multumesc.
cj98czh
Ala are autoreglare ... daca s-a dus o parte din el se schimba, nu este o avere si te joci cu siguranta celui/celei care circula cu masina asa ...
tse
QUOTE(cj98czh @ 18 Oct 2018, 08:16)
Ala are autoreglare ... daca s-a dus o parte din el se schimba, nu este o avere si te joci cu siguranta celui/celei care circula cu masina asa ...
*



Multumesc mult!
Cuvantul "autoreglare" m-a dus iar la obiectul muncii - probabil o ridicare puternica a pedalei l-a dereglat.
Am miscat tija un pic spre pedala, si a revenit la functionare.

Se numeste comutator lumini frana, cod 8200168238, este folosit la multe masini, inclusiv la Logan 2009-2012. Costa in jur de 45-50 de lei.
Poate altul are nevoie de info si o gaseste greu.
cj98czh
Ala daca s-a blocat o data o sa se blocheze in cel mai scurt timp din nou ... dar tu in loc sa rezolvi cauza ... tratezi efectul ... pt. 50 ron ... ma rog alegerea ta ..
tse
Nu s-a blocat... pur si simplu a fost impins senzorul accidental (pedala trasa in sus). Autoreglajul lui i-a permis sa se mute pe alta pozitie, unde era actionat, ca si cum pedala era apasata.
I-am refacut pozitia initiala - autoreglajul merge in ambele sensuri - si acum functioneaza in parametri.
Cauza este un fir timpit pus de un mester mare, care se plimba pe acolo. Firul, desigur.
tse
QUOTE(cj98czh @ 19 Oct 2018, 07:36)
Ala daca s-a blocat o data o sa se blocheze in cel mai scurt timp din nou ... dar tu in loc sa rezolvi cauza ... tratezi efectul ... pt. 50 ron ... ma rog alegerea ta ..
*



OK, ai avut dreptate, dupa ceva timp iar s-a blocat. Am luat piesa originala cu 50 lei din Vitan, am montat-o in 3 minute si acum e totul normal.
Multumesc de sfat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.