Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oglinzi Clio 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
barichello
Salutare colegi. Din nefericire pentru mine, cand m-am trezit dimineata si m-am dus la masina, am observat ca cineva mi-a furat sticlele oglinzilor de la masina. Am comandat altele originale, dar problema mea e urmatoarea: la oglinda din dreapta, am 2 fire rupte, care nu mai au acel conector alb cum e la oglinda din stanga. Intrebarea mea e, daca stie cineva, la oglinda din dreapta e la fel ca la stanga sau pur si simplu sunt de la altceva cablurile alea? (ma gandesc ca erau ambele pentru incalzire)

crisolro
mai mult ca sigur e papucul pt. incalzire, mai ales daca privim o oglinda din spate wink.gif

cat sunt cele originale?
nu se potrivesc de pe la sandero, logan? ar fi mai ieftine, cred
barichello
Am dat 270 (150 stanga, 120 dreapta), dar nu stiu daca vin cu acea mufa alba pentru incalzire..
crisolro
vin cu picioruse metalice care intra in acea mufa, vezi in poza de la mine
la tine ori a intrat mufa aia alba in spate in carcasa, ori a tras de a rupt firele si a plecat cu oglinda cu mufa cu tot (cel mai probabil)
probabil va trebui sa dai capacul jos, sa lipesti fire cu papucelul ala
foarte scumpe, dupa cum banuiam
la symbol era vreo 90 ron pe original iar de logan (faza 1) era vreo 17 ron tongue.gif si de aia intreb, chiar nu se potrivesc unele de la vreun model dacia?
nu vreau sa te intristez; poza aia am luat-o de pe net de la un magazin care o da cu 38 ron; de ce va grabiti cu originale?
da, nu neg ca parca oglinda de logan se incalzea mai greu dar pana la urma isi facea treaba cu brio (si parea altfel principiul de incalzire de pe spate)
barichello
Problema e ca mufa(sau papucel) aia n-o mai am la oglinda din dreapta si nici n-am gasit pe internet undeva de cumparat.

Aveau si pe epiesa oglinzi stanga/dreapta la 56 lei bucata.. dar nu stiu ce sa zic, nu-mi inspira incredere.
orex
Daca sunt originale oglinzile vin cu pinii pentru mufa! In rest, daca sunt smulse firele de legatura, vezi de unde. Dupa ce ai gasit capatul lor (scoate capacul oglinzii) trebuie sertizati conectorii in ordinea urmatoare:
1. papuc de cablu in care bagi un fir de CU (trebuie vazuta grosimea, diametrul conductorului existent)
2. sertizare papuc
3. capatul liber al firului de CU il inserezi intr-o mufa mama (ce se potriveste fest pe latimea papucului lipit pe oglinda)
4. setizare mufa
5. introduci mufa in pinul oglinzii
6. repeti operatiunea (1-5) si pe celalalt fir
Sigur va merge dezaburirea!!!
barichello
Repet, am cumparat doar STICLA de la oglinda, nu oglinda cu totul. Sunt interesat de unde as putea cumpara un papucel.
nelu
Vezi daca e ok asta: https://www.conexelectronic.ro/ro/papuci/38...-MM-IZOLAT.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.