Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Termoplonjoare 1.5 Dci 110Cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
nmbcatega
Buna seara,
De când am luat masina, ma confrunt cu o problema!
O eroare care apare pt câteva secunde la relantiu sau când sunt coloana la semafor imi apare cheia si mesaj check injection!
Am facut diagnoza si-mi apar erorile:
- senzor presiune admisie turbina semnal intermitent ...presiune joasa...eroare temporara
- termoplonjor nr 2 eroare activa!

Din câte am inteles ori termoplonjoarele nu functioneaza ...ori releul care le comanda nu functioneaza!

Totul a culminat cu o eroare cu mesajul...check antipolution system!

Ce legatura au termoplonjoarele cu zona de injectie si filtru particule?
Unde gasesc si eu bujii pt termoplonjoare?
Multumesc.
radunre
Termoplonjoanele sunt parte activa in sistemul de reducere a poluarii smile.gif

Un motor care ajunge rapid la temperatura de lucru, polueaza mai putin.
nmbcatega
Am înlocuit releu termoplonjoare, dar problema persista in sensul că mai este un releu sub baterie!
Știe cineva ce cod are sau o schemă unde este amplasat pe planșa de relee Nr poziție??
Mulțumesc.
ProfiBv
QUOTE(nmbcatega @ 7 Apr 2019, 22:46)
Am înlocuit releu termoplonjoare, dar problema persista in sensul că mai este un releu sub baterie!
Știe cineva ce cod are sau o schemă unde este amplasat pe planșa de relee Nr poziție??
Mulțumesc.
*


Caută și în dreptul roți stânga față,sub capitonaj,practic sub baterie ,mai ai un încălzitor de antigel și are 4 buji .Sunt buji asemănătoare cu cele de pe motor ,înfipte într-un bloc de aluminiu care este conectat la furtunele de antigel.
Verifică rezistenta celor 8 buji sau probează le cu lampa cu bec.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.