Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsea clio 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
adiburacu
De 2 sapatamani mi-au aparut pete mari decolorate in vopseaua de pe capota si spoiler la Clio 4 din 2014 . Apar mai proeminente la soare . Masina tinuta in garaj sau cu husa . Amai patit cineva ? Culoare rosu metalizat .
cj98czh
ai garantie la vopsea inca, mergi la ei
bazate
Si eu am rosu si au aparut pete pe plafon in urma atacurilor pasarilor mutante...neacoperit de garantie.
In plus, dupa nici 5 luni masina are destul de multe zgarieturi aparute chiar si in urma lovirii unor fluturi in mers...foarte slaba vopseaua. Am avut recent un clio 4 inchiriat...trist.
adiburacu
Am fost la Renault , garantia la vopsea e 3 ani .Nu vor sa dea nici o solutie .Cred ca e defect de vopsire , petele au 10 cm diametru . S-ar putea vopseaua sa fie coapta , sau grundul a iesit prin vopsea .Cred ca voi merge in instanta .
cj98czh
pune niste poze
KaitenRed
Foarte aiurea ca nu isi asuma si ca nu iti rezolva problema...iar cat despre vopsea, si la voi se fac acele raze (panze de paianjen) vizibile la soare pe caroserie? La mine devin din ce in ce mai vizibile...
crisolro
nu stiu cum este vopseaua pentru alte culori dar confirm ca ruj flamu' e cumplit de frumos dar jalnic ca si calitate. JALNIC! PATETIC!
si cred ca muuuulte renouri s-au vandut din cauza ruj flamului ala wub.gif

mai mult, tabla pe toata masina e jalnica, subtire si de aici, se deformeaza la orice lovitura banala mad.gif
symbolul din 2007 a avut o vopsea si o tabla net superioare - in nici un caz tabla nu se deforma in halul in care se deformeaza cea de la Clio 4 dupa portierele luate prin parcari si alea in 99% din timp se limiteaza la doua: una adp acasa si alta privata la serviciu (deh, oameni si oameni, vecini si vecini) sad.gif

nu am remarcat pete, exfolieri etc. si sper sa ramana asa

o alta problema serioasa a acestei culori ruuuj flam este imposibilitatea de a o nimeri la revopsire - practic, daca vrei sa vopsesti un reper, esti mancat! nu ai nicio sansa sa-ti nimereasca vopseaua cat de cat aproape de cea originala. NICIO SANSA!!!
acum nu stiu alte service-uri dar, urmare a maiestriei unor soferi, am ajuns cu ea de 3 ori la reparat si vopsit diverse repere, toate lucrarile facute intr-o reprezentanta reno mare si rezultatul este aproape multumitor (asta ca sa fiu bland) dar poate nu am nimerit eu service-ul ala bun wink.gif

aviz amatorilor de ruuuj flam excl.gif - apropo, rosul ala de pe Kadjar (asta iti scoate de doua ori mai multi bani din buzunar) e totuna, nu? icon_mrgreen.gif
espacern
Pentru garanție la vopsea exista condiții specifice de acordare....și implica printre altele niște lucrări/vizite executate la termen contractual.
Citiți cu atenție termenul de acordare al garanției...înainte de orice alt demers inutil!
adiburacu
Poze cu petele de pe eleron ,cele de pe capota motor nu ies iin poze, se vad doar dintr-un anumit unghi
cj98czh
acolo cred ca este o problema intre lac si vopsea .. naspa
.
paul1981
Si eu am aceasta culoare rouge flamme , frumoasa intradevar cand masina este spalata , ceruita si dichisita de drum , insa este atat de pretentioasa , pana si cea mai mica pietricica iti strapunge vopseaua , iar mai apoi inima . De , vopsele noi pe baza de apa , nimic nu mai este cum era candva .
crisolro
hai lasa, vopsea pe baza de apa aveam si la Symbol ph4 da' parca altceva
in primul rand, e foarte subtire stratul

sunt curios cum se prezinta vopseaua la alti colegi care au clio 4 in alta culoare decat alb icon_mrgreen.gif sau ruuj flaam wink.gif
KaitenRed
QUOTE(crisolro @ 28 Sep 2018, 13:19)
sunt curios cum se prezinta vopseaua la alti colegi care au clio 4 in alta culoare decat alb  icon_mrgreen.gif  sau ruuj flaam  wink.gif
*



Ruuj intens smile.gif) ... cand e curata si nu e soare se vede demential, cand sta in soare i se vad panzele de paianjen destul de proeminent. Per total sunt multumit de aceasta culoare. Nu e foarte greu de intretinut, i-am aplicat 2 tratamente de clay bar si apoi ceara (Carnauba), efectul se mentine destul de mult, a cam trecut o luna si ceva de la aplicare si apa tot se scurge rapid de pe ea cand o spal . Am si eu cateva mici urme de pietricele, portiere deschise, dar nu ma indur sa le fac deocamdata din prisma faptului ca voiam sa o tin cu vopsea originala integral cat mai mult timp, si sa fiu sincer am emotii precum colegii cu flamme legat de nuanta daca va iesi la fel.
crisolro
Nu trebuie sa ai emotii. Nu va iesi. Pur si simplu.
bazate
Eu am roșu intens NPK. La revopsit a ieșit foarte bine...bara fata înlocuit și aripa revopsit fără diferente. Am un loc în care se vede crăpata vopseaua sub lac....păianjenii sunt peste tot în lumina și dispar temporar doar cu ceara. Pe alb parcă se vede mai puțin dar e tot jalnic.
RzD
Cine zicea de firicelele alea de panza de pajanjen, alea sunt zgarieturi pe lacul masini, incearca sa nu mai razami de masina, sa nu mai freci cu mana pe vopsea, sa nu o stergi, sa nu o spelii la perii, si nu o sa.mai fie, ca multi va doare undeva de masina si va razamati de ele si va frecati de ele si dupa aoleu doamne masina e zgariata si va vaitati pe grupuri, a da, si cu petele alea, schimba spalatoria ca spuma aia blanao Ti-a afectat lacul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.