Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Contact dezaburire luneta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
misterb
Dezaburirea la luneta nu mai functioneazã.
Nu este vorba despre intreruperea firicelelor de pe luneta ci, la contactul de sub plasticul din interiorul haionului, este un papuc lipit de luneta care s-a dezlipit. Aveti idee cu ce solutie se poate lipi. E ceva special de la Renault? Adica pentru atata lucru parca ar fi prea mare agitatia de programare in service si plata manopera etc ,cat nu face. Masina este inca in garantie dar asta nu cred ca tine de asa ceva...probabil o fi cedat lipitura initiala de la diferentele de temperatura sau vibratii inchis/ deschis haionul.

Initial parea ca se tinea in 2 puncte lipite pe margine si facea contact direct cu luneta. Ma gandesc ca un lipici universal Bison MAx Repair Extreme metal/,metal/sticla/geam, face treaba f bine . Am gasit unul rezistent la apa si diferente de temperatura de la -40 la +70. Cred ca initial asa a si fost prins . Altceva dar acela e pentru refacere circuit mai mult decat pentru lipit (loctite circuit + 3863).
cj98czh
QUOTE(misterb @ 24 Sep 2018, 10:32)
Masina este inca in garantie dar asta nu cred ca tine de asa ceva...
*



Ba da, intra la garantie ... si iti recomand sa te folosesti de ea ...
misterb
Ideal ! Tocmai ce am sunat la niste reprezentante Renault ( una din piata Montreal si alta de pe Splai (zic sa nu dau nume), ...ca e complicat, ca trebuie o solutie speciala si sa caut eu pe net ce solutie merge pentru asa ceva, ca ei trebuie sa comande si dureaza mult pana vine sau ca ei nu se ocupa cu asa ceva si ca mai bine apelez la o firma de parbrize !!!. Ah si ca asta nu intra la garantie...!!!
Altii de pe blv. Timisoara, mai profi nitel, sa vin la ei, sa constate dar sa vin dimineata ca tb sa faca mega verificari si constatari si ca pt anumite reparatii trebuie acceptul Renault , deci practic pierd 1 zi.... Sigur nu sunt electronist, asa e corect mega verificari si masuratori, dar aici speta e destul de clara...o lipitura desprinsa nu e ca nu e current in fir sau altele sa le iei din aproape in aproape. Probabil ca ma voi duce...insa ca alernativa ma intrebam daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si a rezolvat-o mai simplu. E treaba de 5 min....tot cu ceva lipesc si ei sunt convins..... Oricum merci
cj98czh
Ce ai tu acolo ... intra clar la garantie ... daca masina mai are garantia aia mare si nu aia de inca 1 an cumparata la vanzare ... si trebuie sa iti schimbe luneta daca nu sunt in stare .... eu nu as apela la nici un extern ... trebuie sa ti-o faca ...
misterb
Din pacate sunt pe garantia extinsa, aia principala s-a dus. Deja la anul, in vara, fac 4 ani. Am rezolvat sper...verific dupa uscare si prima utilizare a dezaburirii lunetei, adica pe miercuri dimineata.. Acum las sa se usuce cel putin 24 ore. Am dat cu o pensula mica (vine odata cu kit-ul de Loctite circuit ) cu solutie speciala (Loctite 3863 circuit) pe suprafata de contact a papucului si la extremitatile papucului o picatura de adeziv univ special pt lipit (Bison Max repair extreme) metal/metal sau metal sticla de la Bison). Teoretic ar trebui sa tina f bine... fara a periclita conductivitatea. O sa vad in curand... Poate era mai bine sa pierd timpul pe la service dar o sa risc...de data asta...chiar sa dau milioane pentru o lipitura... si sa pierd 1 zi intreaga pe acolo.... . Daca merge cu atat mai bine.. Revin cu rezultatul final...ca sa stie si altii daca se vor confrunta cu asa ceva....mai rau decat sa nu mearga nu are ce sa fie..smile.gif
cj98czh
QUOTE(misterb @ 24 Sep 2018, 13:25)
Din pacate sunt pe garantia extinsa,
*



Atunci, au dreptate, nu este acoperita de garantie problema ta ....
misterb
Problema rezolvata ! Trebuie lasata sa se usuce f bine (24h) inainte de prima utilizare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.