Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: uzura prematura placute frana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
kondordv
Salut,

dupa o mica revizie la masina, al treilea an cu 26k km mi s-a spus ca placutele sunt uzate 90% si ar trebui schimbate. Din cunostintele mele mi s-a parut aberant sa se uzeze atat de repede mai ales ca masina a fost condusa moale si nu sport. Ca sa ma conving am trecut la verificare si am masurat urmatoarele (masuratorire reprezinta placuta cu totul respectiv in paranteze doar partea care se consuma):
fata stg. ext 7mm (2,3mm)
fata stg. int 9,4mm (4,6mm)

fata dr. ext 8mm (2,5mm)
fata dr. int 9mm (4,2mm)

Este foarte adevarat conform celor masurate ca e timpul sa le schimb si ca sunt foarte mult uzate. Intrebarea mea este, de ce s-au consumat atat de repede fiind originale, si de ce exteriorul e mai solicitat decat interiorul? Partea cea mai ciudata este ca roata in gol pe cric se invarte cam o tura jumate adica merge parca franata si se si aude ca placutele freaca uniform tot timpul, este normal asa ceva? Nu s-ar putea ca etrierul sa functioneze prost mergand franat mai tot timpul? Aveti idee cum ar trebui sa se invarta roata in gol? Oare de ce cei de la service Dacia n-au zis nimic de aceasta franare a rotii?

multumesc,
R19/16v
Placutele de frana VREI sa se uzeze repede, e de bine, nu de rau! Ia unele identice cand le schimbi.
Sincer sa fiu nu cred c-ai masurat bine p-acolo, partea metalica ar trebui sa fie identica la toate, numai materialul de frictiune se uzeaza.
Bicicleta galbena
Eu am ajuns cu Logan II 1.2 16v la al TREILEA set de placute, schimbate la 21000 si acum, la 45000.
Mers urban 95%.
La urmatoarea revizie se vor schimba si discurile de frana. Masina face 3 ani in decembrie.

Concluzia mea e ca asa sunt placutele de fabrica, moi.



cj98czh
Si clio din dotare a avut placutele schimbate la 21k...urmatoarea tura pun Jurid White ...plasteline din astea nu imi plac ... ..
madhorsefuzzy
Si discuri sau doar placute?
cj98czh
NU cred ca la 25k sa se impuna schimbarea de discuri .... dar cand o sa fie cazul ... cu siguranta pun ... experienta avuta cu combinatia asta pe C5 ... m-a facut clientul lor ... deocamdata ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.