Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vibratie boxa fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
bazate
De azi am si eu un greieras...si poate mai mult decat atat.
Boxa din portiera sofer face mare scandal...adica vibreaza ca si cum ar juca in suport...initial am crezut ca e rezonanta unor chestii pe care le tin in portiera, asa ca azi am, scos tot si supriza!... mai ales ca e destul de deranjant.1
Daca imping usor protectia boxei e liniste cateva secunde.
Sugestii? Service?
larkinsen
E posibil sa se fi slabit un surub care o fixeaza.Nu poti da jos capacul sa vezi?Daca mergi in service,masina fiind in garantie te pun aia sa astepti pana primesc raspunsul de la renault si adormi acolo.Daca esti din bucuresti atunci poate scapi mai repede.Eu as da jos capacul in locul tau ..ca poate e vorba de un surub slabit,il strangi si gata.Vibratiile mai apar si daca se fisureaza membrana boxei.Dar sper sa nu fie asta.
cj98czh
Metehnele renault vad ca nu se vindeca si nici nu au de gand sa inbunatateasca ceva ... la mine deocamdata este liniste ... sa vedem cat ramane asa ..
bazate
QUOTE(larkinsen @ 15 Sep 2018, 17:51)
E posibil sa se fi slabit un surub care o fixeaza.Nu poti da jos capacul sa vezi?Daca mergi in service,masina fiind in garantie te pun aia sa astepti pana primesc raspunsul de la renault si adormi acolo.Daca esti din bucuresti atunci poate scapi mai repede.Eu as da jos capacul in locul tau ..ca poate e vorba de un surub slabit,il strangi si gata.Vibratiile mai apar si daca se fisureaza membrana boxei.Dar  sper sa nu fie asta.
*


Se pare ca sunt prinse in nituri: https://www.reno.ro/Boxe-Bass-Reflex-Clio-4-t260840.html
Plus ca nu ajuta sa desfaci capacul...
larkinsen
Nasol atunci.Au vrut sa se asigure ca tot la ei trebuie sa mergi si pentru un rahat de difuzor.Bine ca n-au nituit toata masina. rolleyes.gif
bazate
Cert e ca daca misti repede portiera inainte si inapoi se aude un usor zgomot metalic in zona difuzor...ca si cum ceva are un joc acolo. In mers devine deranjant abia peste 90 km/h...
Noroc ca la serus au program pana la 22.00...
larkinsen
Atunci nu-ti ramane decat sa faci programare la ei.
manu18ymc
Poate ne mai spui și noua ce ai făcut aceeași problemă o am și eu pe dreapta vibrează ceva în ușă dacă dau muzica nițel mai tare
bazate
Update: traversa din usa sofer nu era prinsa Bine și exista joc și la suruburi de prindere macara geam. S-a intervenit și la ușă pasager fata... de urma sa se întâmple același lucru. La sofer lipsea și masticul de la traversa.
FRUMOS!
manu18ymc
Gata am rezolvat problema cu vibrația la ușa vibra rama la difuzor unde scrie bass reflex am dato jos și am pus niște burete
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.