Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scârțâit luneta Laguna III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
raulpetran96
Buna , laguna 3 2012 , îmi scârție luneta din spate la gropi/denivelari cel mai rău/tare se aude după ce sta parcata ceva timp in soare , are un mic joc luneta dacă mă apasă pe ea , știe cineva vreo rezolvare?
mars
Adica hayonul? Nu exista “luneta spate”. Parbrizul e in fata, luneta e in spate wink.gif.
raulpetran96
Luneta spate, se deschide separat de haion.
mars
Din DEX: LUNÉTĂ, -E, s.f. (Auto.) Geamul din spate al caroseriei unui automobil, montat în partea opusă parbrizului. – Din fr. lunette.
andru1973
E laguna break, înțeleg, verifică încuietoarea de la geam
argon
încuietoarea nu are nimic și nu se poate regla, dar urechea prinsa de geam, care
intra in încuietoare trebuie ajustata.
marius80_eugen
Curata de mizerie si praf si degreseaza cu rabdare tot chederul de jur-imprejurul geamului. Dupa ce se usuca, foloseste silicon pentru chedere. Un produs bun este de la ProX pe numele de Black Protect (sau ceva de genul), este pentru chedere si piese de plastic, dar se poate folosi si la anvelope si dureaza mai mult.
Iti recomand ca acelasi lucru sa il faci si la chederul de la hayon si eventual cu toate chederele masinii. De la varsta, mizerie, praf si caldura, chederele incep sa se intareasca si isi pierd elasticitatea ...
r_vlad
Am avut aceeasi problema. S-a rezolvat foarte usor. Trebuie sa gresezi acea tija de pe luneta care intra in incuietoarea rotunda, cu gaura, de pe hayon si mai important trebuie sa gresezi si incuietoare cu acea gaura. Apoi faci cateva inchideri-deschideri si ar trebui sa nu mai faca zgomot.
Recomand sa folosesti un spray cu vaselina siliconica.
raulpetran96
QUOTE(r_vlad @ 2 Sep 2018, 07:59)
Am avut aceeasi problema. S-a rezolvat foarte usor. Trebuie sa gresezi acea tija de pe luneta care intra in incuietoarea rotunda, cu gaura, de pe hayon si mai important trebuie sa gresezi si incuietoare cu acea gaura. Apoi faci cateva inchideri-deschideri si ar trebui sa nu mai faca zgomot.
Recomand sa folosesti un spray cu vaselina siliconica.
*




Da , asta era , mersi mult , am curățat mizeria și am pus vaselina , nu mai scârție 🤗
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.