Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomote pe piatra cubica sau drum pietruit
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Lucian84
Salut,
De ceva vreme am un zgomot pe stanga, la piesele de suspensie/directie, ce se aude doar pe piatra cubica sau drum pietruit. Zgomotul nu este ca de bataie, este ca un zgomot de ceva desprins, ca un zdranganit metalic(e greu de reprodus in scris...). Este mai pronuntat in momentul in care tin volanul virat la dreapta. Precizez ca peste denivelari mai mari, cocoase (limitatore de viteza), gropi, nu se aude.

A patit cineva ceva asemanator, a reusit sa identifice ce piesa e de vina? Vreo recomandare?

Am fost in trei service-uri, au tras de toate piesele si au verificat toate bucsile, nu au resusit sa identifice nimic in neregula. Unul din service-uri mi-a zis ca poate fi amortizorul stricat in interior si zdrangane axul respectiv, zis si facut, am schimbat amortizoarele cu rulmenti de sarcina si bielete... fara succes.
sisifjunior
Posibil să fie de la plăcuțele de frână, dacă sunt uzate peste 40% fac zgomot la rulare pe drum cum zici tu. La mine așa se manifestă. Poți fi sigur apăsând ușor frâna când ai acel zgomot sau punând plăcuțe noi(și zgomotul dispare).
Lucian84
@sisifjunior Mersi de sugestie, verificarea am făcut-o deja, mai greu cu frânatul ușor cu piciorul stâng smile.gif (cine a încercat știe ce zic), dar nu e de la frâne/etrier. Citeam pe un forum bmw străin, despre ceva asemănător, și ar putea fi caseta de direcție. Problema e că toți care le-au schimbat au rezolvat-o pt. puțin timp, zgomotul a reapărut în toate cazurile.
sisifjunior
Urâtă treaba dacă este caseta de direcție. Oare nu se poate "bucșa" precum casetele de la Logan?
vvede
Aveam si eu un zgomot ca de bielete antiruliu. Se manifesta la gropi si / sau cand motorul parea subturat.
Zgomotul, in cazul meu, provenea de la scuturile antitermice ale esapamentului. S-a rezolvat in service a unui burete mai tare intre scutul antitermic si caroserie.
raducri
La mine s-a rezolvat prin schimbarea suportului de etrier.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.