Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Urme mazga sub masina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
D-Ice
Salut! M-am uitat sub masina astazi si am vazut o chestie ca o mazga pe scut, suspensie, pasaje roata fata, cauciuc stanga. Ce naiba o fi?
Puteti sa va uitati si voi sa imi confirmati sau infirmati ca "asa face toate"?
romeo_id
E unsuroasa? Dupa cat de imprastiata descrii 'mazga', pare a fi un burduf de la planetara.
Oricum ar fi... toata zona aia ar trebui sa fie uscata. Deci ceva nu pare a fi in regula.
D-Ice
E ceva lipicios, banui ca ar fi un fel de conservant. Burdufurile sunt ok ca le-am verificat. Ma intereseaza daca "asa are toate" sau a mea e caz special.
mars
Evident ca trebuie sa fie uscat pe acolo, mai ales ca zici ca e ceva si pe anvelopa. Ori curge ceva (ulei, antigel etc.), ori ai trecut printr-o balta de ulei.
alexpslr
M-am uitat la mine si totul e uscat. Și în ultimele săptămâni am mers doar pe uscat.
Marian Constantin
Si la mine e uscat.
romeo_id
In compartimentul motor te-ai uitat bine? Nimic suspect?
D-Ice
M-am uitat in compartimentul motor. Nu curge nimic, e perfect uscat.
Azi m-am bagat cat am putut sub ea. E un fel de conservant (sper) lipicios si cu un miros ciudat spreiat fix in zona puntii fata. Se vede pe caroseria alba ca a fost spreiat transversal de la un cap la altul.
Nu e nici ulei nici vaselina ca alea sunt alunecoase nu lipicioase.
Oricum luni ma prezint la reprezentanta sa o ridice pe elevator si sa dea scutul jos sa vad cu ochii mei ca e perfect etans totul pe acolo.
R19/16v
Poze sau nu s-a intamplat.
D-Ice
Zi-mi tu cum sa pun poze de pe mobil.
Mie androidul imi da eroare.
Si da, s-a intamplat ca nu eram tampit sa deschid un topic daca nu aveam nevoie de ajutor.
Si daca ai drum pe la Cheia pana maine dimineata iti arat.
Valabil pentru Braila daca nu poti ajunge la timp in Cheia.
L.E.pozele micsorate
mars
Cred ca trebuie micsorate pozele. Dar te credem si bine faci ca te duci la service, poate fi ceva nasol.
D-Ice
Oricum ma duc la service luni.
Ma interesa daca si altele au aceeasi chestie pe dedesubt ca sa nu stau cu pitici pe creier inca 4 zile.
L.E. Poza nr. 2 am facut-o acum. Acolo se vede ca a fost dat cu ceva sub presiune. Chestia aia e moale si lipicioasa la cald si se intareste la racoare. Dr aia banui ca e un conservant ceva.
Abia astazi am putut sa ma bag sub masina sa vad pe unde e negreala.
romeo_id
Concluzia e ca niciunul nu are astfel de pete sub scut. E normal sa mai treaca vapori de ulei prin conductele de cauciuc sau pe la prinderi, dar cum tu nu vezi nimic suspect cu capota ridicata, atunci poate e ceva de sub motor sau prin lateral. Nu cred ca e cazul sa-ti faci griji. Se repara orice ar fi. Dar timp o să pierzi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.