Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aprindere lumini din telecomanda masinii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
mirceaserban
Buna,

Am observat la Clio-ul meu ca atunci cand apas pe telecomanda butonul cu acel beculet pe el, se aprind becurile din plafoniera in masina, spre deosebire de Megane unde se aprind pozitiile.

Si-a modificat cineva aceasta functie astfel incat sa se aprinda led-urile sau pozitiile la apasarea butonului?

Multumesc anticipat si scuze daca s-a mai discutat si altundeva si nu am vazut.
manu18ymc
Din câte știu poți să activezi falou my home doar dacă ai senzori de lumina eu am renault clio 4 model Zen și ni am senzori de lumini
mirceaserban
Din pacate nici eu nu am senzorii de lumina, dar m-ar interesa functia mai mult pentru gasit in parcare, aprins cand ies noaptea din bloc, pana ajung la masina, etc.
cata87
Eu pot sa aprind/sting farurile din butonul de pe telecomanda.
cj98czh
Al meu este un Intense dar tot asa doar luminile de interior le aprinde ... cardul este cu 4 butoane ..

Nu am gasit ... este drept nici nu m-a pasionat functia follow me home ...
mirceaserban
QUOTE(cata87 @ 17 Aug 2018, 13:45)
Eu pot sa aprind/sting farurile din butonul de pe telecomanda.
*



Asa a venit din fabrica?
cj98czh
Cel mai probabil si a lui este un Intense .. cu senzori de lumini .. acuma mi-a picat o idee ... eu nu am incercat treaba cu aprinsul decat ziua ... daca imi aduc aminte o sa incerc si cand este intuneric ...
cata87
Da, este intense. Si ziua si noaptea. Poate e functionalitate adaugata la facelift.
radu.mitran
Din ce am observat asta merge doar la misinile cu faruri LED (Intens Facelift)...
mirceaserban
Trist.. sad.gif sad.gif
sisifjunior
Iată un link interesant unde se arată activarea luminilor de zi la deschiderea mașinii din telecomandă:
http://www.mondoduster.it/2016/04/schema-p...rne-a-distanza/

Chiar dacă vorbesc de Duster, ideea este genială, se folosesc de siguranța pentru luminile de zi(la Clio4 are nr 24), de firele care duc la plafonieră și de un releu.

Eu aș încerca dar nu știu cum să demontez panoul de siguranțe pentru a avea acces la firele care duc la plafonieră (siguranța nr 12 la Clio4?).

Atașez poze cu schema electrică, tipul releului și tabloul de siguranțe.
torquemada
Din ciclul cum să te scarpini cu piciorul drept la urechea stângă...

1. Clio4 ph1 chel aka fără AUTO
-butonul cu "bec" de pe card aprinde doar plafoniera

2. Clio4 phX cu AUTO
-butonul cu "bec" de pe card aprinde luminile de întâlnire, dacă ai follow me home activat

3. Clio4 phX cu AUTO
-butonul cu "bec" de pe card aprinde doar plafoniera,follow me home nefiind activat
sisifjunior
Am înțeles bine ce vrei să spui dar modalitatea de mai sus poate fi alternativa pentru cei(ca mine) fără senzorul de lumină.
Respect.
torquemada
Mai e un topic pe o temă asemănătoare în care am descris ce și cum.

Metoda descrisă e o prostie mai ales în cazul unui clio4
sisifjunior
Care este acel topic? Mulțumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.