Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lichidul de frana are o culoare maro murdara
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
andrew85
Buna ziua,
Doua aspecte ma intereseaza, 1. cum am scris in titlu lichidul de frana din instalatie are o culoare maro murdara, care ar fi cauza si ce este de facut, franele tin bine k abia ce am venit din concediu 600km dus intors. 2. Ce mai vreau sa ma ajutati cu o informatie ... la cat timp se schimba lichidul de frana, am inteles ceva de 3 ani ... masina e din 2007 si nu s-a atins nimeni de instalatia de franare ci eu am mai completat cu lichid acum 1 an cred.
Imi cer scuze dak mai exista un topic ajutator, dar nu am avut rabdare sa caut. Va multumesc.
cj98czh
Lichidul se schimba la 4 ani ...
andrew85
Si care este explicatia ptr culoarea maro murdar a lichidului din instalatie, ce ma asteapta? Ce trebuie sa fac?
cj98czh
Mergi la un service ok si schimba-l ..

Ce si cum gasesti info pe forum, trebuie doar cautat un pic ..
andrew85
Ok, multam fain wink.gif
andrew85
Sa zic k am lamurito si cu lichidul de frana. Am vbit cu un mecanic, culoarea maro murdara provine din amestecul a celor doua lichide cel original cu cel completat, ptr ca am completat, prin reactie unu cu altul s-a schimbat la culoare si mi-a explicat mecanicul, el nu se schimba mai ales daca franele tin, se schimba ce-i drept dar in cazuri speciale, extreme de siguranta. Iar lichidul nu se completeaza niciodata, dak il gasesti mai gol borcanul de lichid, atunci e semn k se consuma placutele, deci dak le schimbi atunci automat se ridica nivelul lichidului. E ceea ce mi-a zis mecanicul. Acum eu sper sa fi lamurit si alti useri sau macar sa fi fost de ajutor cu o parere de la un mecanic.
ProfiBv
Lichidul de frana se schimba la 120.000 km sau din 4 in 4 ani .
AndreiMR
Ori și-a bătut joc de tine mecanicul ăla ori e bucătar, frizer sau orice altceva decât mecanic. Lichidul de frână se schimbă periodic, fiecare constructor recomanda un interval dar de obicei e la 2-4 ani. Asta pentru că lichidul de frână e higroscopic, adică are obiceiul sa "adune" apa. Ceea ce îi scade performantele. De asemenea, lichidul se poate completa dar în mod normal nu te apuci să completezi fără să investighezi care e cauza din care scade. Poate fi uzură a placutelor dar pot fi și pierderi pe undeva. Sunt chestii elementare astea, și e incredibil ca un mecanic să nu aibă habar de ele...lichid de frână care nu se schimbă, urmează uleiul de motor cu durată de viață nelimitată blink.gif
andrew85
Asa mi-a fost dat sa aud si am dorit sa va impartasesc, acu sper sa ma mai tina franele ... momentan am 107 mii km .... cineva mai sus spunea de 120 mii ... avand in vedere k nu m-am atins de lichidul de frana de cand e masina 2007 ar cam trebui schimbat ... cu Dumnezeu inainte sa fie bine ... acu si mecanicii sunt k doctorii ... unii zic una altii alta, fiecare cum prinde si cum gandeste. Toate cele bune va doresc ... sper k nu v-am deranjat dak v-am relatat intamplarea. Continui sa va raman fidel forumului.
grig1960
Va salut,
Daca e asa cum spui, adica lichidul nu a fost schimbat niciodata de cand e masina, trebuie neaparat efectuata inlocuire acestuia. Asa cum a spus colegul AndreiMR mai sus, lichidul de frana este higroscopic, adica atrage apa si apa in instalatia de franare produce doua efecte nedorite: oxideaza instalatia de franare ducand chiar la fisurarea conductelor si in cazul drumurilor lungi cu franari repetate apa din instalatie poate ajunge la temperatura de fierbere (si te intrebi apoi de ce nu ai frane ca lumea). Pana la inlocuirea lichidului, se poate face un test al acestuia, exista testere speciale pentru lichid pe la service-uri. Inlocuirea lichidului de frana se poate face fie in service, unde au o instalatie speciala, fie in regie proprie, sunt indicatii aici pe forum, nu e asa de complicat.

Cu stima si drumuri bune.
cj98czh
QUOTE(andrew85 @ 8 Aug 2018, 19:19)
el nu se schimba mai ales daca franele tin, se schimba ce-i drept dar in cazuri speciale, extreme de siguranta.
*



Te sfatuiesc sa nu mai dai in veci pe la ala .. ala este zugrav nu mecanic .... principala "calitate"a lichidului de frana este ca absoarbe apa, hidrofil .... majoritatea producatorilor recomanda schimbarea la 2 sau 3 ani ... Renault zice ca 4 .... schimba-l ... nu crede zugravul ala ..

QUOTE(AndreiMR @ 8 Aug 2018, 23:20)
Ori și-a bătut joc de tine mecanicul ăla ori e bucătar, frizer sau orice altceva decât mecanic.
*



up.gif up.gif
dandobre
Bag mana in foc ca treaba asta se petrece prin mediul rural.
Ala e un cetatean mai in varsta care a mai lucrat si el la tractoare pe ogor.....
ProfiBv
QUOTE(andrew85 @ 9 Aug 2018, 00:03)
Asa mi-a fost dat sa aud si am dorit sa va impartasesc, acu sper sa ma mai tina franele ... momentan am 107 mii km .... cineva mai sus spunea de 120 mii ... avand in vedere k nu m-am atins de lichidul de frana de cand e masina 2007 ar cam trebui schimbat ... cu Dumnezeu inainte sa fie bine ... acu si mecanicii sunt k doctorii ... unii zic una altii alta, fiecare cum prinde si cum gandeste. Toate cele bune va doresc ... sper k nu v-am deranjat dak v-am relatat intamplarea. Continui sa va raman fidel forumului.
*


Eu . Am copiat din graficul Grand Scenic 3 de revizii.
Cornelius
Doua intrebari as avea legat de lichidul de frana:
1) De obicei se foloseste DOT4. Are ceva daca as folosi DOT 5.1 care am inteles ca este superior? si
2) Ce cantitate de lichid intra in instalatie la Clio 3 1.6 16v? Eu stiam ceva de 1l si 250g. Este corecta aceasta informatie?
Multumesc!
R19/16v
Da, poti pune 5.1
O sticla de 1l iti ajunge.
Cornelius
Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.