Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A mai intampinat cineva "Panne de la direction"?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Latitude
andrei.xd23
Vineri am cumparat masina, si am observat ca in bord apare panne de la direction. La condus nu am observat nici o problema, in schimb am citit pe net si unii spun ca e ceva eroare de soft, altii spun ca nu mai puteau rotii volanul in nici o directie asa ca nu stiu ce sa cred.

L-am dus la Renault l-a conectat la laptop si a spus ca nu apare nici o problema decat aia si nu stie de la ce e.

Vi s-a intamplat ceva de genul?
AdR!@N
Salut, nu am mai intalnit o astfel de eroare, nu poate sa fie de-a buna si nu trebuie ignorata. Problema cu softul, eu personal, nu o cred. Problemele de soft apar in primii ani de utilizare la prima generatie, ori daca pana acum a fost ok, eu exclud aceasta varianta.

Pe Latitude servodirectia este electro-hidraulica, adica ai pompa hidraulica si este actionata de un motor electric. Tot ansamblul se regaseste ascuns sub farul stanga, se desface carenajul rotii ca sa ai acces acolo.

Pe testerul celor de la reno, adica pe CLIP, iti spune exact de unde se trage eroarea: presiune hidraulica mica / mare, scurt circuit, circuit deschis, suprasolicitare motor, tensiune scazuta...etc. Deasemenea iti spune daca eroarea a fost ceva de scurta durata si a fost memorata (cu detalii ale unor parametrii din momentul respectiv), daca eroarea este prezenta.

Cel care ti-a pus testul a vrut sa scape repede de tine...pac pac, aia e, nu stim de unde vine, dar totul merge bine.
Problema grava e, asa cum ai spus si tu, poti sa te trezesti in orice moment fara servodirectie.
andrei.xd23
Hmm mersi de avertisment, o sa caut saptamana asta pe cineva mai interesat putin decat "mecanicul" de dinainte.
themastrem
Salutare,
Cum ai rezolvat cu aceasta problema, si eu am de cateva zile Power Steering Fault si martorul STOP aprins, servo pare sa functioneze fara nicio problema.
Multumesc.
andrei.xd23
QUOTE(themastrem @ 1 Feb 2019, 16:45)
Salutare,
Cum ai rezolvat cu aceasta problema, si eu am de cateva zile Power Steering Fault si martorul STOP aprins, servo pare sa functioneze fara nicio problema.
Multumesc.
*



Mda, nu s-a rezolvat nici pana acuma. Service-ul imi zice ca nu gasesc nimic in neregula si codul de eroare arata ceva foarte general "Retea multiplex" si ca singura solutie ar fi sa schimb pompa, dar is cam 99% sigur ca nu e pompa ca eu am cumparat masina cu problema asta de la inceput, si pompa servo era nou nouta dupa cum arata, deci clar a incercat si fostul proprietar sa o rezolve asa.

Cautand pe net am gasit niste ghid-uri de verificat toata instalatia de power steering, o sa le urmaresc pe alea si sa incerc sa imi dau seama: https://www.trwaftermarket.com/globalassets...-sm/trw1250.pdf
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.