Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina de schimb
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
kriprii
Vineri 20.07 am fost la Autocobalcescu Splai pt. ITP si softarea la injectoarea/egr pt reducerea noxelor de azot si CO2. Dupa, am plecat spre mare si la o benzinarie am observat ca la relanti tremura masina. Am sunat la dansii si Marti dimineata am dus si am lasat masina la ei. Inca nu am primit raspuns ce ar putea fi. De la Vocea Clientului am cerut masina si am primit un Dacia Duster de la Meridian Sud, fara casco. Am citit contractul si m-am ingrozit. Orice s-ar intampla cu masina, eu platesc. Eu stiam ca masina de schimb ar trebui sa aiba asigurare Casco. In prima faza m-am gandit ca nu are Casco pt ca e masina lor si in caz de ceva, orice o repara ei si se renteaza mai mult. Intrebarea mea este: E normal ca masina de schimb sa fie fara CASCO. Am un coleg care are un ford focus si s-a reparat pe garantie. Cei de la Colina Motors i-au oferit un Fiesta cu Casco. Ma gandesc serios ca maine sa inapoiez masina. Ce parere aveti?
johnyboy
CASCO este acoperirea ta in cazul in care tu esti vionvat de producerea incidentului. Daca nu esti tu vinovat atunci apelezi la RCA-ul celui vinovat. Daca este o problema tehnica o acopera garantia nu CASCO, in cazut tau firma de unde o iei. De ce si-ar asuma o firma terta raspunderea pentru cum conduci tu? Vezi poate colegul a platit ceva extra pentru CASCO sau poate are un Ferrari si pretul plait pe masina justifica o asa optiune.
PS. daca o gasesti zgariata/lovita in parcare nu mai vota psd in veci wink.gif
PPS. problema tehnica nu este daca se buleste cutia de viteze cand bagi R in mers din greseala.
kriprii
Stiu care e dif dintre Casco si Rca. Masina mea e in garantie si e in service. Ei mi au oferit masina de schimb. Aceste masini de schimb pt clienti ar trebui sa aibe Casco, dupa parerea mea
johnyboy
Parerea me este daca nu te simti in regula poti sa iti faci tu CASCO si sa ceri returnarea banilor dupa. Eu spun ca depinde ca cat timp/unde o folosesti. Daca pleci in concediu in Bulgaria fa-i CASCO. Daca e cateva zile serviciu/acasa mergi mai cu atentie si aata e. CASCO e ceva optional, nu cred ii poti obliga sa iti ofere acest lucru.
kriprii
N am eu cum sa i fac Casco si nu era vorba de obligat. Eu spun doar ca era firesc ca acea masina data la schimb sa fie asigurata. Spre exemplu daca pierd cheia de la Dacia ma costa 150 euro...
constantin_muntean
Trebuia sa aiba casco masina, dar ti se pune fransiza pe fiecare eveniment De obicei 100 euro
kriprii
Tot era ok...ma simteam mai safe
Remicade
E o firma care nu-si respecta clientii, normal ca ar trebui sa aiba CASCO, daca maine da grindina sau o fura cineva cine e de vina ? Divinitatea ?
kriprii
Conform contractului eu eu trebuie sa achit tot...Maine cred ca o duc inapoi, nu am nevoie de stres in plus.

30 Jul 2018, 13:26:
Azi am predat masina. De la Renault Romania voiau sa-mi faca Casco dar masina mea e gata miercuri si nu mai avea rost.
romeo_id
Am primit si eu notificare sa merg la service sa mi se resofteze motorul pentru reducerea emisiilor de azot... bla bla... dar mi-e teama ca o sa patesc ca kriprii. Ai rezolvat, apropo?
alexpslr
Resoftarea nu ar trebui sa dureze câteva zeci de minute hai o ora sau doua? Nu vad de ce ar tine mașina zile doar pentru a rescrie un soft. Nu e ca și cum o și testează sa vadă dacă poluează cu adevărat ca un euro 6 ( lucru care momentan e clar ca nu o face).
kriprii
Eu luat masina intre timp. Mie dupa resoftare imi trepida la relanti si dasta mi-au tinut-o, ca sa detecteze daca are legatura sau e alt defect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.