Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eforie Sud
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
radian
Mereti careva saptamana viitoare la Eforie Sud? Merg cu consoarta de duminica 29.07 pana sambata urmatoare (sa evit invazia de week-end a bucurestenilor) sa ne oblojim oasele cu namolul de Techirghiol. Dar consoarta nu le are cu cititul asa ca n-ar strica putina companie... biggrin.gif
cj98czh
De ce ti-ai bate joc de banii tai?
dandobre
Din ce aud de la pacienți la nămol e chiar ok, mai ales când ai o anumită vârstă dry.gif
argon
QUOTE(cj98czh @ 25 Jul 2018, 20:06)
De ce ti-ai bate joc de banii tai?
*



Ai alta sugestie? La Mamaia e prea fitza iar pentru vama nu e destul de rocker.
radian
La Mamaia n-as merge nici batut. Au niste scoruri aiuritoare iar pe de alta parte faci insolatie pana ajungi in apa de 1,5 m adancime.

Namolul de Techirghiol l-am testat anul trecut cateva zile la Baile reci de la Techirghiol si efectele au fost nesperat de bune. Fara tratament de specialitate, doar am urmat instructiunile afisate la tot pasul. Ceva de genul, 20 de minute incalzit la soare, 20 de minute baie in baltoaca, 20 de minute uscat, imbracat cu namol din varful cheliei pana la varful unghiei de la degetul mare de la picioare. Copt la soare pana se usuca garajul si apoi in baltoaca pana pica tot namolul de pe corp. O procedura pe zi. E drept totul dureaza vreo 2 ore si dupa esti obosit ca dupa o zi de munca la sapa. Dar efectele meritia cu prisosinta oboseala.

Problema e ca la Techirghiol (localitatea) langa Baile reci sunt cateva sanatorii cu tot felul de alte proceduri care nu mai ntereseaza si unde oricum se fac rezervari cu 2, 3 ani inainte iar zona de pensiuni este la vreo 3 km distanta. Adica e mult de pedalat pentru un sedentar profesionist...

La Eforie Sud am gasit un hotel care se lauda ca e situat la 100 m de plaja la mare si la 5 minute de mers pe jos de Baile reci de la Eforie (lacul Techirghiol).

Dandobre, nu rade de necazul omului ca fiecaruia ii vine randul... biggrin.gif

cj09czh ce te face sa crezi ca daca merg la Eforie Sud imi bat joc de banii mei?

25 Jul 2018, 22:27:
QUOTE(argon @ 25 Jul 2018, 21:35)
...pentru vama nu e destul de  rocker.
*



Argoane, asta chiar m-a durut. Cu exceptia Concertului de anul nou de la Viena abia dupa 35 de ani am descoperit ca mai exista si alt fel de muzica decat hard&havy...
gibonu
QUOTE(radian @ 25 Jul 2018, 18:33)
asa ca n-ar strica putina companie...  biggrin.gif


Ia-l pe Oscar.
radian
Spre deosebire de greci, bulgari, etc. ai nostri au basini in cap in ceea ce priveste accesul cainilor pe plaja. Desi i-ar prinde si lui o tura de namol ca deja are saracul probleme cu articulatiile.

Oscar merge la tabara pentru catei la Alba Iulia.
radian
In liceu am avut un profesor de Limba Romana foarte afurist. Fost militian in ptima tinerete. O "lectie" de la el o tin minte si azi. Mai exact, un popor il judeci dupa curatenia din toaletele publice iar pe cetatean dupa curatenia din toaleta locuintei personale.

Eforie Sud are multe de oferit. Plaja, namolul de la Techirgiol, tigania din centru din fiecare seara, pentru cine apreciaza asa ceva, dar la capitolul toalete sta execrabil. De trei zile sunt aici, toaleta publica functionala n-am vazut niciuna. Grupurile sanitare ale carciumilor numai sanitarenu sunt. Is mai jegoase decat toaleta unui birt satesc. Pacat...
cj98czh
Pai da-te cu namol si fa-ti evoile in mare ca de aia ai platit ..
SandelBS
Pentru namol as merge la Lacu Sarat, mai ales ca nu e asa de aglomerat. La Techirghiol...nu prea, mai degraba as merge la Mangalia daca as vrea si proceduri. Si nu stai 12 ani pt rezervari, nici nu se fac cu un an inainte.
Laurentziu83
In perioadele de canicula, la mare e mai respirabil aerul decat la lacul Sarat sau Amara. Trebuie sa mergi in papuci pana la apa, ca nisipul are 50 de grade aici.
radian
Nu-s eu expert in namol terapeutic, merg pe mana altora mai destepti ca mine care zic, ca, namolul de la Techirgiol ar fi totusi cel mai eficient pentru dureri reumatice. Pe de alta parte, aici am avantajul de 2 la pret de 1... Dimineata belit ochii la rasarit de soare apoi balaceala in mare iar dupa somnul de infrumusetare baia de namol la ghiol.

Sandel nu m-am plans de aglomeratie. Chiar nu aglomeratie prea mare, nici de lo uri la sanatoriu. Inca n-am nevoie de asa ceva. M-am plans doar de toaletele jegoase.
IRONICK
La Eforie si eu.

[attachmentid=1628150966]

16 Jul 2023, 17:21:
[attachmentid=1628150967]

Valurile sunt cam mari, dar te obisnuiesti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.