Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rateuri, mers in 3, relanti 500 rmp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
AlexAll
Vă salut. Este vorba de motor 1.6 16 valve, an 1999. Când e motorul rece totul e ok, după ce sa încălzit încep problemele, stă la aprox 500 rpm la relanti, dă rateuri. In mers, la mers constant gen 2000 rpm se simte din senin ca și când ar intra in frâna de motor deși pedala e ținută constant. Dacă accelerez brusc timp de câteva secunde nu se întâmpla nimic după care se accelerează normal pt o scurtă perioadă de timp după care se repetă povestea. Nu am nici un martor aprins in bord.
xmisterx
Verifica bujiile si bobinele de inductie.
AlexAll
Am schimbat acum bujiile și bobinele, tot așa face.
andru1973
dar fisele?le-ai schimbat?poate face probleme una din fise

11 Jul 2018, 09:07:
asa îmi făcea mie când vroiam sa depășesc nu puteam mergea in trei pistoane,schimbasem bujiile si bobinele,si degeaba ,am zis sa schimb fisele si surpriza mergea perfect
espacern
La 16 V nu sunt fise....in bobina intra o mufa cu cablaj filar!
Incearca sa cureti/verifici injectoarele si mufele/cablajele lor...inainte sa treci la MPP si MAP.
Cum subiectul este discutat pe mai multe topice.....se inchide aici cu rugamintea sa nu mai deschideti topic nou pentru subiecte arhidiscutate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.