Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Elena Dacia 1976
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pifone
Salutare,

Ma/Ne alatur/am si eu/noi forumului pe topicul de restaurari cu o 'doamna' redevenita domnisoara un urma dicortului de primul "sot".
Aventura a inceput in momentul in care, am vazut impreuna cu un prieten, cateva exemplare de D 1300 impecabile, la o expozitie in Brasov, asa ca am hotarat sa ne cumparam si noi una.
Am cumparat o bucata cu 2300 de ron.
Ne-am aruncat cu capul inainte, nu am asteptat sau cautat, foarte mult.Practic din momentul in ne-am hotarat ca vrem sa cumparam o Dacie, pana la achizitia efectiva au trecut doar 5 zile, asa am cumparat-o pe Elena.
Aparent se tinea bine , parea sa provina dintr-o familie buna, parea sa fi fost destul de intretinuta.
Am avut o supriza destul de mare si neplacuta, in momentul in care ne-am apucat de demontat, multa multa rugina si destul de multe interventii artizanale.
Manati de imaginea unor exemplare foarte fain facute , masini restaurate exceptional am continuat si suntem in continuare determinati sa continuam restaurarea.
Momentan ne pregatim sa scoate motorul si sa o trimitem la demachiat/sablat, originala a fost galbena iar de la un anumit moment cu 'Picasso' autohton a pictato' cu trafaletul cu rosu de cateva ori,am inceput sa o decapam ,am renunatat relativ rapid .
De lucrat lucram la ea numai in weekend cate 4-5 ore , cat ne permit nevestele.

Revenim cu poze pe parcurs.

Alex1300BV
Succes si curaj!
Pifone
Continuam cu faza 2, am incercat sa o decapam noi,am constatat ca nu se poate, are prea multe straturi de vopsea si prea multa rugina.
Merge la sablat, am gasit pe cineva care ar face-o cu 1600 ron, sper sa nu constatam ca are 'prea putina tabla' dupa sablare.
Am cumparat si tablaria.
Vom mai avea nevoie de masca tabla fata si praguri, daca are cineva imi poate scrie , doresc sa cumpar.
Alex1300BV
ma gandesc ca... asa cum arata masina... o sa bagati in ea foarte multi bani, foarte multa munca, foarte mult timp, si tot nu o sa arate ca noua
de unde ideea: daca aveti posibilitatea, cumparati-va direct, o Dacie care a fost bine pastrata. Financiar, o sa picati pe aceeasi suma.


https://www.olx.ro/oferta/dacia-1300-1978-I...html#cc4474b68a

https://www.olx.ro/oferta/dacia-1310-IDbhJYC.html#cc4474b68a

misto:
https://www.olx.ro/oferta/vand-dacia-1300-v...html#cc4474b68a

misto-misto!
https://www.olx.ro/oferta/dacia-1300-epoca-...html#cc4474b68a


in acelasi timp, ii respect pe cei care restaureaza si salveaza masini...


Pifone
QUOTE(Alex1300BV @ 3 Jul 2018, 17:02)
cumparati-va direct, o Dacie care a fost bine pastrata. Financiar, o sa picati pe aceeasi suma.

n acelasi timp, ii respect pe cei care restaureaza si salveaza masini...
*



Salut,

Adevarat, dar nu ar avea nici un farmec, chiar nu mi-as cumpara o masina de 42 de ani , doar ca sa am o masina veche.
Pe Elena am cumparat-o sa ii redam gloria de odinioara, atat cat putem, intradevar ar fi foarte multi bani.
Avem oferte pt sablare - 1600 ron, tinichigerie 5000 ron,fara vopsit si fara alte piese sau motor facut.
Vedem ce iese, am cam cumparat tot ce avem nevoie in materie de piese, am cumparat numai piese noi(nefolosite) de vreo 3500 ron. Astazi suntem la 5800 ron.
Dar pot spune ca am cumparat cam toate accesoriile+2 saci de bucsi si alte maruntisuri , nu prea punem mare pret pe 'piese frantuzesti' sunt foarte ok cele romanesti , la urma urmei este o masina romaneasca (chiar daca are caroseria fabricata la Billancourt sau chiar daca este fabricata sub licenta frantuzeasca).
Necesar in continuare :

Pompa spritiera picior.
Brate spate.
Masca tabla fata.
Chedere usi si parbriz+luneta.
Fete usi(s-ar putea sa le retapitam cu piele pe cele existente)
Tapiserie interioara stalpi spate.
Tampoane motor.
Esapamanet complet.
Grila fata+rame plastic faruri(cu sau fara crom).
Praguri tabla.
Finantare.

Cam atat.
Victor3001
Nu arata tocmai jalnic, am vazut si mult mai rele la facut. Asa ca succes!
Adrian Frigo
Nu dai radioul? smile.gif

Apropo,frumos proiect,spor la treaba in continuare,merita salvata caroseria actuala mai ales ca ai si apucat sa cumperi ceva tablarie...
Alex1300BV
Stiu din experientza cāt de greu si de costisitor e un proiect de restaurare. Eu am dat cam 2000 de euro ca sa pun la punct o masina care avea o baza mai buna.

Cu sinceritate, va doresc succes si multa energie! O sa urmaresc cu interes jurnalul e bord.
Pifone
QUOTE(Adrian Frigo @ 4 Jul 2018, 23:31)
Nu dai radioul? smile.gif

Apropo,frumos proiect,spor la treaba in continuare,merita salvata caroseria actuala mai ales ca ai si apucat sa cumperi ceva tablarie...
*



NO SE PUEDE biggrin.gif , nici nu iti zic cu cat l-am cumparat ca te oftici, dar nu iti cumperi un pachet de tigari de bani aia.
Adrian Frigo
QUOTE(Pifone @ 5 Jul 2018, 14:20)
NO SE PUEDE  biggrin.gif

PECADO... blink.gif
Pifone
Helou,

O etapa de mult asteptata :Scoaterea motorului.
Operatiunea a decurs relativ simplu si fara complicatii, sunt surios cat de greu o sa ne fie sa il montam la loc...
Nici unul din noi nu este mecanic, nici macar amator,suntem niste coorporatisti tristi smile.gif
Am reusit sa scoatem deci motorul si totodata am reusit sa aduce pe cineva, care sableaza, sa o vada pe Elena, in vederea estimarii costurilor de sablare.
Sablarea va fi facuta aproape integral, nu se vor putea sabla suprafetele fara plane intinse(aripi,fete usi,tavan),datorita faptului ca jetul de nisip ar deforma tabla, ceea ce desi pare a fi problematic nu este,pe noi ne intereseaza foarte mult sablarea suprafetelor greu accesibile(bosate),unduite,suprafatele drepte le vom 'lua' noi la flex si perie de sarma.
Sablarea va costa maxim 1200 ron, conform sableurului.

revenim.
oldtimercraiova
Spor la munca!
hpaulro
Builder #2
Pifone
Hello,

O noua zi de munca si cateva mici realizari, un pas mic pt demontare, un pas mare pt sablare.
Ieri am demontat bordul ,tapiseria de pe plafon,defazor,tampoane,manere usi,portbagaj,ornamente cromate, stresinile alea pfff...s-a chinuit Paul 1 ora cu una se demonteaza foarte foarte greu si asta nu fara sa se indoiaie un pic.
Cea mai mare realizare a zilei a fost o vizita la bunicu, am primit 4 amortizoare noi, capace de roti,arbore cotit nefolosit, relee si o toba finala, tot ieri am reusit sa face un invetar al lucrurilor achizitionate pana acum , a rezultat un mic surplus, acesta va fi scos la vanzare.
razvan32
felicitari pentru proiect. o sa va urmaresc.

asta este dacia mea: http://www.daciaclub.ro/DACIA-1990-t201630.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.