Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reparatie limitator usa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Tutoriale
radunre
Intrucat ambele usi din față aveau pocnituri repetate la inchidere/deschidere si urmarind acest tutorial https://www.youtube.com/watch?v=Z-5zE85rZ8c&feature=youtu.be m-am hotarat sa schimb/repar sistemul existent.
Initial, am cautat pe cineva sa-mi confrectioneze acele role dupa specificatiile din filmulet, nu am gasit persoana dispusa la asa maruntisuri.

La un magazin specializat in piese Dacia am gasit limitatoare de usa pentru Logan (65 lei bucata), complet metalice, am cumparat 2 bucati. Pentru piesa originala, 804310001R sau 804301448R, am primit oferta de 195 lei.

Fiecare limitator contine 2 role metalice cu specificatii identice celor de pe Laguna.
Rola originala este din plastic si prezinta uzura avansata. Se schimba doar rola care calca pe zona ondulata a limitatorului.
Toata operatiunea a durat ~30-40 minute, pentru ambele usi.

De pe limitatoarele pentru Logan se pot demonta ambele role (sunt identice dar la momentul cumpararii nu eram sigur de posibilitatea recuperarii si a celei de-a 2-a role).

[attachmentid=1628087960] [attachmentid=1628087961]
espacern
Rola de origine din plastic dur este reutilizabila pentru o perioada.....daca se scoate si se intoarce ca zona de contact sa fie diferita.
Era cineva la bursa care avea role facute dintr-un material plastic mai dur.
victor cristian
Foarte bună initiativa si ideea, eu personal, zic multumesc!
mitza97
Eventual confectionate din teflon, este un material mult mai dur decat plasticul.
S-ar putea sa tina mult mai mult.
Eu am schimbat la usa soferului opritorul cu unul aftermarket, vreau sa zic ca dupa cateva luni de zile a inceput deja sa cedeze, sa se auda pocnituri. NU recomand cele aftermarket, calitate slaba.
Ma gandesc si eu acum la varianta asta cu schimbarea cu rolele metalice de la cel de Logan.
andru1973
Sau role din bronz grafitat (nu știu dacă se mai găsește acel bronz grafitat e mail dur față de bronzul normal)
radunre
Rolele de pe pocnitoarea de opritor (aftermarket) de Logan functioneaza ca in prima zi. Am da mai scriu pe aici cum se comporta in timp.

Am cochetat si eu cu ideea de a cauta meseriasul si a comanda role din diverse materiale dar m-am lasat pagubas dupa cateva telefoane. Sunt prea "nimicuri" pentru adevaratii meseriasi smile.gif
chivereanumarian
Cum se prezintă rolele? Vreau sa schimb și eu la.sofer
radunre
Functioneaza perfect, nu ma astept sa apara probleme in urmatorii 2-3 ani smile.gif
marius80_eugen
Si eu ma tot uit dupa opritoarele de Logan, dar tot pe la 180 lei am gasit oferte si nu se merita. Mai bine le caut la dezmembrari.
Eu abia acum m-am prins ca acea troznitura se aude din cauza uzurii din centrul bucsei, nu din cauza uzurii de pe exteriorul bucsei. Eu cred ca din metal sunt cel mai ok, din orice alt plastic se consuma cam la fel.
Eu cred ca daca cineva le-ar face bine la strug, poate sa ceara pe ele si 20 lei pe bucata, ceea ce ar fi un castig foarte mare fata de costul productiei... oricum mai caut !
Alex1985
Salut. Aveti cumva codul pentru cele de Logan? Ca am gasit mai multe versiuni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.