Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio 4 Radio Connect R&Go
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
creativ
Salut, aveti sau gasit pe undeva cumva o diagrama pentru firele de la Radio Connect R&Go, deoarece as vrea sa stiu care sunt firele pentru difuzoare si polaritatea acestora.

Atasez imagini cu modelul pe care il am eu pe masina.
lucasro_2300
Ce am putut scoate de pe un Captur 2018,radioul este acelasi![attachmentid=1628087706][attachmentid=1628087707]
creativ
Mare om, sa traiesti o mie de ani smile.gif
creativ
lucas_ro tu ai cod de securitate la radio connect r&go, pentru ca eu nu am primit niciun astfel de cod si stiam ca la renault exista un astfel de cod. Nici in manualul lui nu scrie nimic despre asta.
lucasro_2300
R&Go nu solicita cod,se pare ca e imperecheat prin soft direct cu calculatorul masinii(ECU) chiar din fabrica.Nu stiu inca daca se poate imperechea pe alta masina!
creativ
Merci mult pentru raspuns, deci daca intervin intre el si mufa pe care sunt difuzoarele, cu mufa pe care am facut.o eu, la reconectare nu ar trebui sa se blocheze(cum scrie la restul radiourilor puse pe renault) pt ca ii tai alimentarea pt cateva minute
carcotel
buna ,

mi s-a stricat rdioul de la Clio 4 , nu mai merg butoanele de la 1 la 6 , nici setup , media ,tel , etc doar start stop , volume si consola de pe volan de ude pot schimba programele radio.Se poate repara inlocui ceva ?
Daca cumpar un radio sh va functiona pe masina mea ?

la mine pe masina am 281151231r si am gasit un sh model 281151651R.se potriveste?.Va sa ma ajutati cu ceva lamuriri.

multumesc anticipat .
cj98czh
ia borna de la baterie jos cateva minute vezi daca nu isi revine.
carcotel
chestia e ca nu stiu codul radioului daca mi-l cere cand realimentez masina la baterie

25 Jan 2024, 20:04:
QUOTE(cj98czh @ 25 Jan 2024, 16:48)
ia borna de la baterie jos cateva minute vezi daca nu isi revine.
*


chestia e ca nu stiu codul radioului daca mi-l cere cand realimentez masina la baterie
cj98czh
nu cred ca iti cere mici un cod, dar nu sunt 100% sigur.
torquemada
Nu cere cod, unitatea de acel tip e împerecheată pe VIN deci moare pe mașina pe care a fost montată...
Dacă nu ai 2 mâni stângi din 2 unitați faci una (apropo de butoane nefuncționale)
carcotel
QUOTE(torquemada @ 26 Jan 2024, 08:57)
Nu cere cod, unitatea de acel tip e împerecheată pe VIN deci moare pe mașina pe care a fost montată...
Dacă nu ai 2 mâni stângi din 2 unitați faci una (apropo de butoane nefuncționale)
*



multumesc , asa am sa fac cumpar un radio similar si ncerc sa schimb partea cu butoane.

sa explic si cum am belit butoanele : a curs( din sticlutza agatata la oglinda), deodorant lichid pe taste si apoi ca sa curat am dat cu un spray cu nu stiu ce alcool dupa care la cateva minute au muirt butoanele.Acum ma gandesc sa nu se fi bulit ceva electronic , nu doar contactele.

va multumesc pentru mesaje.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.