Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana de mana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
baban sergiu
Salutare. Ma poate ajuta si pe mine cu o indrumare cum sa reglez fana de mana.

Am desfacut tamburi crezand ca franele pe spate sunt uzate, dar arata ca si noi.
Am desfacut in masina unde este frana de mana si am ajustat de acolo avand un joc foarte mare si am observat ca cablul pe dreapta este mai lung.[attachmentid=1628085999] [attachmentid=1628085999]
clic
In foto observ ce cunosc deja de la megane 2
Reglaj din interior poti face strangand acea piulita din capatul tijei filetate.dar din cate stiu acest reglaj e doar pentru ca maneta franei sa poata fi ridicata mai sus sau mai jos.(mai multe sau mai putine clicuri)cablurile pot sta inegal atunci cand unul nu revine la cursa finala ori din cauza mecanismului din tambur ori uzura cablului in camasa desi asta se intampla mai rar.
La megane imi sarea din acel lacas ce se vede in foto cablul care era mai slabit si ca sa nu mai sara, am improvizat (cu o bucata de sarma ca tot romanul),am legat cele 2 capete ale cablurilor intre ele si astfel nu mai ieseau din lacas.pt asta e nevoie sa desface-ti complet piulita de pe tija pt a ramane libere capetele cablurilor,rasuciti sarma dupa un capat continuati si rasuciti o data complet si dupa celalalt cablu capat ,apoi puneti inapoi ansamblul si strangeti piulita.se pot numara spirele inainte de desfacere sau faceti proba dupa si strangeti piulita cate putin pana maneta se opreste in pozitia dorita.daca strangem mult piulita cu filet pe tija filetata, maneta urca mai putine clicuri,o lasam mai lejer urca mai multe clicuri .
baban sergiu
stiu cum se regleaza din interior - am facut-o inainte si cablurile erau egale.
dupa cum se vede in poza sunt 2 piulite pt ca prima piulita (cea originala) se tot desfacea - si tot trebuia sa o strang.

- marea mea problema este - cand trag frana de mana si ai zice ca este perfect - te trezesti ca nu tine masina daca este o panta mai mare.. o tragi unul-doua clicuri mai mult si tine.... dar... aici este problema - sa o poti lasa trebue sa mergi la sala de forta.
- ca exemlu - sotia nu o poate lasa si incluziv jumate din elevi pe care ii am.
- am fost la service de 4 ori cu problema - o rezolva dar nu dureaza - cateva luni si este inapoi cum a fost.
- nu imi permit sa las o zi intreaga masina in service pt 10 minute cat dureaza sa o regleze din interior
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.