Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomote habitaclu Clio IV
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
KaitenRed
Va salut ! De când a venit căldura am sesizat la drumuri denivelate un scârțâit spre zgomot la ușa stânga spate. Am dat pe chedere cu o soluție de întreținere (bănuiesc că de acolo vine zgomotul)însă face la fel, am mers cu ușa respectiva deschisă și nu mai făcea zgomotul, am dat cu putina unsoare la balama dar tot nu s-a rezolvat. Se poate oare să se fi deformat chederele și să nu mai etanșeze cum trebuie ? Întreb asta deoarece sâmbătă după ce am spălat mașina nu a mai făcut deloc până azi când a bătut soarele bine pe caroserie. Aștept răspunsurile voastre, daca a mai întâmpinat cineva probleme similare...într-un final am sa o duc la garanție daca rămân fără soluții, însă sunt puțin sceptic pentru că la zgomote greu ești crezut și greu ți se oferă o cauza reală precum și o rezolvare... dry.gif
ILS
Salut,
Recent am remediat o problema asemanatoare,diferenta fiind ca, zgomotul,la mine venea din spre portbagaj,initial crezand ca ar fi vreun telescop.Asa ca am fost cu ea la garantie,si cei de acolo au constatat ca defapt sunetul era de la incuietoarea portbagajului,problema fiind remediata prin ungere cu vaselina solida sau/si vaselina spray.Desigur pentru a fi siguri de reusita mi-au uns toate inchieturile si incuietorile masinii🤣🤣.Deci spor la uns!
orex
Si eu semnalez o problema similara cu hayonul. Cand trec peste limitatoarele de viteza se simte mai accentuat. La fel si cand cobor vreo bordura. Am incercat sa reglez incuietoarea, sa stranga mai bine hayonul, dar degeaba. La service mi s-a comunicat ca este din cauza torsiuni caroseriei care "lucreaza" cand masina trece peste obstacole de genul celor amintite mai sus. Curios ca am avut o Skoda O2 si in cei 5 ani cat am condus-o n-am auzit niciodata vreun zgomot generat de hayon care este mult mai mare, respectiv mult mai greu.
KaitenRed
Ca un update, la usi nu am mai auzit nimic, singurul zgomot semnalat e cel de la centurile de siguranta, se aude foarte tare in zona de sus (unde e plasticul acela care mascheaza centura) , cand franez sau cand iau vreo denivelare/groapa. E sigur de acolo pentru ca am mers pe un drum denivelat si am tinut cu mana de el si nu s-a mai auzit absolut nimic. La revizie am sa intreb mecanicii de o posibila solutie, ma gandesc o etansare mai buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.