Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio 4 haion
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Andreinap
Salutare tuturor,
Sunt nou pe acest forum si imi cer scuze daca cumva subiectul ridicat de mine a mai fost discutat in trecut.
De ceva timp tot aud niste zgomote f ciudate din partea din spate a masinii (Clio 4). Initial am crezut ca sunt zgomote provocate de lucrurile depozitate in portbagaj sau de la roata de rezerva, insa zgomotele (scartieturi, trosnituri) au persista chiar si dupa o curatenie atenta a portbagajului si dupa repozitionarea rotii de rezerva. Mentionez ca aceste zgomote apar in mers la viteze mici, in special pe drumuri denivelate, sau chiar cand cobor cu masina de pe o bordura. Fiind masina pe leasing operational, i-am rugat inclusiv pe mecanicii firmei de leasing sa verifice problema semnalata, insa am primit un raspuns sec “Domne’....amortizoarele sunt ok !” . Ce le-am cerut eu si ce mi-au raspuns ei smile.gif).
Acum cateva zile, din greseala, am descoperit ca partea superioara a haionului (atasat poza) scartie foarte rau in momentul in care portbagajul este inchis sau chiar cand apesi foarte usor pe zona unde este amplasara stopul central deasupra lunetei.
S-a mai intalnit cineva cu situatia asta ? Si daca daca, care ar fi rezolvarea pentru a elimina zgomotele enervante mentionate mai sus ? Ar trebui sa desfac piesa superioara a haionului ?

Multumesc anticipat !
dragos_mihai_94
Salut! La mine trosneste incuietoarea de la portbagaj. Incearca sa pui un prosop acolo si sa mergi putin pe teren denivelat sa vezi daca mai auzi zgomotele.
rtBK
Și eu am problema asta. Marți mă duc pentru schimb de plăcute și o sa le zic și de haion
Andreinap
Salut,
Asteptam cu interes un feedback !
Zi faina
KaitenRed
Am avut fix aceeași problema când am cumpărat mașina . Am fost la reprezentanta, mi au fixat partea aceea de sus problematica care făcea la fel cum descrii tu și au reglat puțin încuietoarea. Problema s-a remediat cu succes, cam asta e boala tuturor hatch-urilor din ce am înțeles.
Andreinap
Salutare,
Va multumesc pentru raspunsuri. Pentru inceput, cred ca sa umblu putin pe la incuietoare, iar daca problema persista, ma duc cu ea la service.
O zi buna tuturor ! smile.gif
KaitenRed
QUOTE(Andreinap @ 1 Apr 2018, 10:35)
Salutare,
Va multumesc pentru raspunsuri. Pentru inceput, cred ca sa umblu putin pe la incuietoare, iar daca problema persista, ma duc cu ea la service.
O zi buna tuturor ! smile.gif
*



Sfatul meu ar fi sa te duci direct la service, sa nu o strici mai tare. Plus de asta, ai garantie, e un mare avantaj si trebuie sa profiti de el cu orice defect intampini, o sa ai tot timpul dupa expirarea garantiei sa iti faci in regie proprie anumite reparatii, daca doresti, pana atunci lasa-i pe ei sa iti rezolve problemele si gratis. E doar opinia mea, e totusi o masina noua, nu una "adusa".
rtBK
Si eu iti recomand sa te duci cu ea in service sau sa suporti pana la prima operatiune mai serioasa ca nu dureaza mult reglajul. Din pacate nu am apucat sa imi dau seama daca s-a rezolvat pentru ca serviceul e chiar langa locul de munca si nu am mers asa mult cu ea. Va tin la curent.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.