Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatori noroi Clio IV
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Marius.braila75g
As dori sa imi cumpar la al meu Renault Clio IV aparatori noroi, cel putin pentru spate, deoarece luneta se murdareste intr-un mare fel. Aveti ceva recomandari, vreun site de unde ati luat? Cele de origine sunt scumpe rau, si ma gandeam poate sunt posesori de Clio IV care si-au luat din alte parti. Multumesc anticipat pentru orice ajutor.
rtBK
e o "problema" specifica hatchbackurilor.. nu cred ca o rezolvi cu aparatorile de noroi..
razvan511
Astea sunt hatchback-urile - nu prea ai ce sa le faci... E vorba de aerodinamicitate si nicidecum de jegul aruncat de roti.

Am eu aparatori de noroi din fabrica si e la fel de jegoasa pe haion...
SYL
QUOTE(Marius.braila75g @ 15 Mar 2018, 17:00)
As dori sa imi cumpar la al meu Renault Clio IV aparatori noroi, cel putin pentru spate, deoarece luneta se murdareste intr-un mare fel.
Cele de origine sunt scumpe rau, si ma gandeam poate sunt posesori de Clio IV care si-au luat din alte parti.


Care sunt de origine ? La cele cu codul 8201212479 te referi ?
La ce pret le-ai gasit ?
cj98czh
Aparatorile alea sunt frectie ... nu te ajuta cu nimic ...

[attachmentid=1628082981]
tuneam
Aparatorile de noroi de pe spate ajuta sa nu-i stopesti pe cei din spatele tau. Deci sunt foarte importante. Eu am de origine. Sunt ok, doar ca sunt oarecim universale, pentru orice fel de reno. Se decupeaza in fct de masina. Sunt destul de moi si rezistente. Eu le am de 3 ani
SYL
@tuneam ai doar pe spate sau si pe fata ?

Am luat si eu o pereche sa o montez pe spate. Ai idee cat de greu/usor se monteaza ?
cj98czh
QUOTE(tuneam @ 16 Mar 2018, 08:43)
Aparatorile de noroi de pe spate ajuta sa nu-i stopesti pe cei din spatele tau.
*




Cu ele sau fara ele ii stropesti tot la fel ... si asta 100% ...
wolfin
apa nu e ridicata numai de roti...dar macar nu mai arunci pietre in parbrizul celui din spate..sau macar reduci la 50%.
vieru7
QUOTE(Marius.braila75g @ 15 Mar 2018, 17:00)
As dori sa imi cumpar la al meu Renault Clio IV aparatori noroi, cel putin pentru spate, deoarece luneta se murdareste intr-un mare fel. Aveti ceva recomandari, vreun site de unde ati luat? Cele de origine sunt scumpe rau, si ma gandeam poate sunt posesori de Clio IV care si-au luat din alte parti. Multumesc anticipat pentru orice ajutor.
*



Am eu un set de apărători noroi. Am comandat de pe net față spate și mi-au adus 2perechi de spate. Din pacate am vazut după vreo 3 luni. A fost cam târziu sa le m-ai fac retur. Dacă te interesează anunta ma.
cata87
Dintre cei care si-au pus, poate posta cineva o poza cu masina ?

Imi imaginez cum arata dar vreau sa vad o poza inainte sa ma hotarasc daca sa imi iau sau nu. Ma batea gandul.
baban sergiu
pot sa confirm - aparatorile sunt frectie la picior de lemn - am si pe fata si pe spate - le-am pus in ideea sa nu se murdareasca masina asa tare.
rezultat.... se murdareste la fel... doar ca am stricat 300 de lei si o ora din viata mea sa le moontez
crisolro
pe mine m-ar coafa mai mult aparatori pe fata pt. protejarea pragurilor in fata pietricelelor etc. aruncate pe praguri si aripa spate (partea de jos, spre prag), mai ales ca pragurile nu par a avea un tratament special pt. a le proteja de toate mizeriile de pe drumurile patriei noastre
inteleg ca sunt inutile si acestui scop, asa este?
si mai fiind si masina joasa, cred ca e misto rau la coborarea de pe un trotuar sau ceva de genul icon_mrgreen.gif wink.gif
vieru7
QUOTE(crisolro @ 21 Mar 2018, 10:23)
pe mine m-ar coafa mai mult aparatori pe fata pt. protejarea pragurilor in fata pietricelelor etc. aruncate pe praguri si aripa spate (partea de jos, spre prag), mai ales ca pragurile nu par a avea un tratament special pt. a le proteja de toate mizeriile de pe drumurile patriei noastre
inteleg ca sunt inutile si acestui scop, asa este?
si mai fiind si masina joasa, cred ca e misto rau la coborarea de pe un trotuar sau ceva de genul  icon_mrgreen.gif  wink.gif
*


In prima faza le-am pus pe față și sincer cel puțin ușile nu m-ai sunt atât de murdare ca înainte cât despre cele pe spate parca ar fi o îmbunătățire oarecare in murdăria de pe luneta dar cred ca este doar psihologic sau poate nu.......
crisolro
eu sunt absolut convins ca fac ceva treaba, mai ales la viteze mai mici dar inteleg ca beneficiul e destul de mic
cj98czh
Beneficiul este cam 0 ... mai bine iei altceva de banutii aia ..
Marius.braila75g
Citind toate comentariile am ajuns la concluzia ca nu merita investitia in aparatori de noroi. Asa ca o sa ma las pagubas. Multumesc colegilor pentru review-uri.
bazate
Si totusi a montat cineva singur aparatorile? Un tutorial?
Vad ca in zona unde ar trebui montate e doar cate un surub.
Trebuie date gauri? Trebuie date jos rotile?
La cum se stropesc pragurile la trecerea prin cele mai mici balti as incerca sa pun totusi macar pe fata...dar nu vad sa merite pretul manoperei in service.
tuneam
Salut,

Nu le-am montat singur dar am asistat cand au fost montate. Renault a facut aparatori de noroi universale, daci trebuiesc taiate la dimensiunea pentru clio. E o schema acolo, dar merge si la ochi. Problema mare insa vine la prinderea de aripa fata. Se dau gauri cu un burghiu fff subtire si atentie, aripa e din plastic, muchia ei se poate sparge usor.
De preferat e sa dai roata jos, asta pe fata, sa ai loc sa bagi bormasina. Pe spate e obligatoriu sa dai roata jos pentru ca nu poti vira st-dr sa-ti faci loc.
cj98czh
Bani aruncati ..
bazate
QUOTE(cj98czh @ 2 Jun 2018, 13:23)
Bani aruncati ..
*


Masina mea e roșu intens....Se vede imediat orice urma de noroi aruncata pe portiere. Sper ca acei 2 cm cât ies în exterior apărătorile sa reducă aceste pete de noroi iar pietrele aruncate de roata sa nu lovească direct pragul.
Mai am un Opel Astra la care se foloseau cele 2 șuruburi în care se prindeau de aripa contraripa....si la Opel reducerea mizeriei e doar de vreo 30%
cj98czh
Si a mea la fel ... inseamna ca o sa fi dezamagit ... de cei 2 cm in plus, cum am spus ... bani aruncati ..
bazate
Oricum nu am bani pentru acest tip de investitii..Mai intai roti de iarna. In plus trebuie un motiv serios sa dai rotile jos si probabil m-as mobiliza pentru la toamna...cand trec la rotile de iarna.
manu18ymc
Ma puteți ajuta cu vreun sait de unde iau niște aparatori noroi pt un clio 4 2018 mulțumesc frumos
mihaigab
Eu unul nu te-aș sfătui sa iei originale. Am montat pe Captur, ca la carte. Rezultatul nu este deloc satisfăcător. Sunt universale pentru toată gama Renault și la Captur tot stropește portierele, în cazul celor din față, iar cele din spate, bara din spate. Am investit 220 lei aproape degeaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.