Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare R-link
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Vallycs
Salut..detin un Megane 3 2011 cu tom-tom live si as dori sa-i montez un display r-link.
Mentionez ca pot sa fac rost decat de display si usb box.
Intrebarea mea este, daca a facut cineva acest lucru , daca este posibil sa-l montez fara radio, si daca imi poate oferi cineva detalii cu privire la montaj.
Multumesc.
bogdan.bunea
radio mid si bic
I.Neagu
Si eu sunt interesat de costurile unei inlocuiri tomtom live cu r-link. De facut stiu ca au facut unii colegi dar nu stiu cum sa fac rost de piese si cum sa scap de piesele mele.
Vallycs
Bogdan..ce inseamna radio mid si bic?
bogdan.bunea
radio mid este cel pentru rlink , bic este multimedia conection , merge si al tau in prima faza dar daca vrei camera pe spate si afisare senzori parcare pe display ai nevoie de asta si de alt modul parcare .
Johnny86
Salut,

Eu am pe megane 3 din 2013 navigatie cu camera spate si senzori, usb si conectare telefon. Se poate schimba doar display de r-link sau cu tot de unitate cd?

Multumesc!
Vallycs
Mersi Bogdan, sti cumva daca e plug and play sau daca displyul se potriveste pe rama mea? Sau daca e cineva care stie l-am ruga sa ne dea mai multe detalii...
Nu tin neaaparat sa pun camera sau sa imi indice senzorii pe display..pur si simplu nu imi place navigatie..mi se pare rudimentara..
Driverdan_2005
totul acolo se face pe o magistrala de comunicare, can-bus, can-open, ceva de genul.
sunt 99% convins ca dupa ce schimbi navigatia nu iti va mai fi recunoscuta sau nu va mai comunica cu radioul masinii.
acolo nu e doar displayul....in spatele lui e o electronica complexa care nu a fost facuta sa fie doar plug&play.
tin minte ca am fost anul trecut la cluj la reprezentanta si dupa inlocuirea in garantie a unui radio pe un nissan (nissan si renault este in acelasi loc) nu l-a mai putut face sa comunice cu navigatia. era nissan qashqai 2015. deci ..nu e ceea ce pare. erau tot pe telefon de mai bine de 6 ore cu reprezentanta renault din bucuresti departamentul service. si tot nu reuseau sa il faca sa se pupe.
bogdan.bunea
poate ramane masca ta dar se bricoleaza un pic , sistemul nu este plug&play , radioul se inlocuieste si mai multe conexiuni
allexey
Salut,

Daca v-ati montat R-link, ati reusit sa va puneti si camera spate? Daca da, cum ar trebui montata? Am cautat pe aici un tutorial dar nu am gasit nimic.

Mersi anticipat,
Alex
bogdan.bunea
În funcție de caroserie comanzi la Renault suport camera și camera , daca este break demontezi partea inferioara plastic hayon și langa lampa Nr dr. Daca nu este pregătită dai gaura pentru aceasta și tragi 4 fire până în display r link. .
La hatch camera vine in bara
allexey
Salut si mersi de raspuns. Poti sa-mi zici daca merge orice tip de camera si pe ce fire se coneteaza? Din ce am vazut pe net nu are RCA. O schema a mufei de la R-link m-ar ajuta.
bogdan.bunea
schema pt r-link
[attachmentid=1628085118]
allexey
Mersi mult.
Vallycs
Salut baieti
Am reusit intr-un final sa pun pe masina r-link, dar mai necesita putina atentie si dupa o sa va dau detalii
Acum...daca cineva este interesat de o navigatie tomtom live ..display+radio Bosch+cbox doar cu aux ma poate contacta
allexey
Salut Vallycs,

Ai terminat montarea sistemului Rlink? Mai multe detalii ca un mic tutorial poti pune?

Mersi,
Alex
florinescul
Va salut! Vreau si eu sa montez pe laguna mea navogatie r-link, pe care o am completa..inclusiv cablaj..cd player..navi..comenzi...oare se potriveste la mufe...?mentionez ca laguna mea este din 2008 si este fara navi. A mai facut cineva operatia asta? Multumesc
micleadragoscostin
QUOTE(bogdan.bunea @ 6 Mar 2018, 22:55)
radio mid este cel pentru rlink , bic este multimedia conection , merge si al tau in prima faza dar daca vrei camera pe spate si afisare senzori parcare pe display ai nevoie de asta si de alt modul parcare .
*



Salut! Daca am deja camera pe spate pe TOM TOM Live, mai imi trebuie BIC-ul? sau il are deja?

Este cineva care a facut modificarea si imi poate spune ce ar trebui facut? Multumesc.
I.Neagu
Salut,

Stie cineva codul modulului de senzori parcare pentru rlink? As vrea sa trec la rlink dar as vrea sa am si senzorii fata-spate afisati pe ecran.

Driving eco este disponibil doar pentru anumite motorizari? Este doar o functie de activat sau mai necesita vreun modul/senzori in plus?

Mulțumesc!
Andrew702
Salutare! Unde pot gasi navigatie r-link pt megane 3?😁
alex_mihai
Cauti...din cand in cand mai apare cate una pe site-urile de comert. Acum vreo luna am vazut si la pret bun, parca 1600 tot kitul.
AdrianT
Salut a mai pus cineva rlink in locul navigatiei tom tom live?
am gasit o navigatie completa de pe o laguna 3 aveti idee se potriveste?

29 Oct 2019, 11:22:
Salut a mai pus cineva rlink in locul navigatiei tom tom live?
am gasit o navigatie completa de pe o laguna 3 aveti idee se potriveste?
sebiang2001
Da , cu modificari cablaj .
Si trimurile din bord .j
AdrianT
Are cinva schema de la tom tom live , sau ce fire trbuiesc modificate pentru trecerea la r link?
GaBiTa G
Vreau sa montez pe masina megane 3 un tom tom live masina mea neavând deloc navigatie de ce am nevoie am desfăcut display si nu am vazut nimica in spate înafară de mufa care intra la display original omul de la care cumpăr imi da cd player lui joystick display plus instalația electrică...mai e nevoie de ceva?
silvanu96
antena si un ... navi-unit ...
yero007
Buna ziua,
Daca masina nu are navigatie, se poate monta navigatie? Daca cumpar joystick, ecran. Ma intereseaza daca sunt cablurile, sau trebuie inlocuite/adaugate?

Va multumesc.
sebiang2001
Se modifica o parte si se mai adauga altele .
yero007
@sebiang2001 multumesc
Alxseb
Salut. Am cumpărat componentele de r-link mai puțin bic-ul. Cablajul este cel original pentru echiparea Bose dar nu îmi recunoaște amplificatorul pe rețeaua can. Mă poate ajuta cineva cu modificările pentru cablaj? Cred că este oarecum asemănător cu cablajul de megane, eu având laguna 3. Mulțumesc.
I.Neagu
Sper da ma insel, dar bic-ul parca este cel care decodeaza reteaua can si transmite date navigatiei. In rest, cu o pagina inainte ai schema de legatura a rlink atasata de bogdan.
sebiang2001
Nu poti folosi ampliful bose de laguna 3 , trebuie altu compatibil cu r link,
Merge de clio 4 megane r sau koleus .si musai bic codat pentru r link .
ramzis
Salutare, dețin un megan 4 fără navigație, este mai cheala masina. Ideea este ca am găsit sa cumpăr la mana a doua un r-link (navigația cea mica), tot de la un renault megan 4 dar fără cabluri.
Întrebarea este, dacă montez r-link ul îmi preia toate funcțiile anterioare și dacă mai trebe cabluri? Ma gândesc sa nu fie deja trase.
Multam.
chivereanumarian
Iti lipesc multe si navigația care o iei e codata pe alta serie Vin,e.complicat mult de muncă, pune intrebare pe megane 4 aici e 3
Alxseb
Salutare, am finalizat trecerea la r-link și am reușit și împerecherea cu sistemul Bose, deși mulți apun că nu se poate. Acum vreau să rezolv problema afișarii senzorilor de parcare pe display și am nevoie de un bic mai nou, cel cu codul: 283466187R. Mă poate ajuta cineva cu unul? Mulțumesc.
I.Neagu
Salut, pai modulul bic ar trebui sa fie suficient de nou ca sa citeasca informatiile de la calculatorul de parcare, daca ai luat pachetul complet de r-link de pe alta masina. La megane-ul meu ca sa afisez senzorii de parcare a trebuit sa schimb modulul de parcare de fapt.
petree
Salut, am megane 3 cu tom tom live si doresc sa trec la R-link

Ma poate ajuta cineva cu montaj si ce sa cumpar?
Alxseb
Am găsit un modul pentru senzorii de parcare compatibil cu r-link dar problema este că nu am mufa. Găsesc pe la cineva?
onoselaurentiu
Buna ziua! Update la hărți a făcut cineva la rlink. Am un megane 3 din 2016 adus din franta și nu are decat harta de franta.
lucian_alex20
QUOTE(onoselaurentiu @ 19 May 2021, 09:31)
Buna ziua! Update la hărți a făcut cineva la rlink. Am un megane 3 din 2016 adus din franta și nu are decat harta de franta.
*




Salut,

Gasesti card original pe ebay, toata Europa. Am comandat eu, 100 lei. Merge perfect si cred ca are peste 1 an de cand este luat.
onoselaurentiu
Multumesc frumos! O poza se poate. Pana la urma nu mai ma chinui sa instalez pe sd.
lucian_alex20
QUOTE(onoselaurentiu @ 21 May 2021, 09:03)
Multumesc frumos! O poza se poate. Pana la urma nu mai ma chinui sa instalez pe sd.
*



Salut,
Uite aici un link https://ebay.to/3upnKjj sau faci search Renault Tom Tom R-Link Navigation SD. Din ce vad a aparut o versiune mai noua, eu am 10.15

[attachmentid=1628128335]
onoselaurentiu
Multumesc frumos ! Asa fac.Iau un card din asta si gata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.