Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garantie tabla 12 ani
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
tourette89
Acum am vazut in cartea masinii ca Renault garanteaza 12 ani tabla impotriva coroziunii. Masina mea are 10 ani si are o problema deja.

Spuneti-mi cum sa procedez sa beneficiez de o reparatie gratuita de la Renault.
AndreiMR
Garantia la coroziune e cu cantec la orice producator. In principiu, ei garanteaza impotriva coroziunii care nu e cauzata de niciun factor extern. Adica rugina aparuta pe orice element de caroserie care a suferit o interventie, sau pe o zona cu vopseaua afectata de zgarieturi, ciobituri de pietre, gainati etc. nu se remediaza pe garantie. Ei isi asuma ca nu o sa apara rugina pe sub vopsea, si n-o sa vezi zone cu vopseaua umflata din cauza asta. N-ai decat sa faci o incercare...programeaza-te la o constatare la o reprezentanta Renault si vezi ce solutie iti dau
tourette89
La mine chiar s-a umflat vopseaua. De la o umflatura sub vopsea de dimensiunea obiectivului camerei telefonului s-a ajuns la ce se vede in poza. Zona nezgariata, nelovita.
espacern
Pentru a beneficia de aceasta garantie trebuie mers periodic la control/intretinere....si sa nu existe impact cum e la tine!
tourette89
Masina a fost in service-ul Renault cat timp a fost in garantie deci are un istoric in service-ul lor.

Evident, cel mai simplu e sa ma duc la ei si sa vedem daca iese ceva dar voi poate sunteti mai trecuti prin situatii din astea si aveti ceva sfaturi sa-mi dati ca aia imediat ma dau afara pe usa.
espacern
Garantia legala nu este aceeasi cu garantia optionala....stii asta nu?
Cand alegi optiunea de garantare de 12 ani pentru perforare prin rugina TREBUIE sa mergi constant din 6 in 6 luni la control+intretinere vopsea....citeste in cartea masinii ca este explicat detaliat.
tourette89
Cartea e in spaniola. Doar atat am prins de acolo, 12 ani garantie impotriva coroziunii.

O sa sun la ei sa-i intreb.
AndreiMR
Intreaba-i. Dar ma indoiesc ca in zona aia vor accepta sa repare pe garantie, e expusa loviturilor de pietricele de pe drum. Si probabil ca aia a fost cauza pentru aparitia ruginei
tourette89
Eu zic ca in zona in care a ruginit nu a fost tratata corespunzator. Pe partea cealalta am frecat-o eu de un zid, tot in zona rotii. Am infundat tabla, i-am tras niste zgarieturi adanci pana in tabla si de 3 ani de cand am lovit-o nu a ruginit acolo.
espacern
Daca vrei cartea tehnica Trafic in orice limba o gasesti pe net.....nu trebuie sa descifrezi limbi straine!
"Nu uitați vizitele periodice, în cazul în care vehiculul dumneavoastră beneficiază de garanție anticoroziune. Consultați documentul de întreținere."

Cauta mai multe detalii la intretinere despre caroserie....si sigur gasesti multe sfaturi pe care nu le-ai urmat!
tourette89
oki doki
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.