Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sisem anti-furt pentru roti - Renault Grand Scenic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
Brigid
Help! smile.gif Sunt in Olanda, ieri mi-am cumparat un Renault Grand Scenic de aici si roti de iarna din alta parte. Sunt la niste prieteni si incercam sa schimbam rotile, sa le punem pe cele de iarna dar nu reusim sa le scoatem pe cele care sunt acum pe masina, pare-se ca au un sistem antifurt si ca ar trebui o scula speciala pentru a le putea scoate. Chiar nu se poate altfel? Nu gasesc scula rspectiva prin masina. Daca nu ar fi foat duminica si 31 dec as fi mers la un atelier auto dar e inchis peste tot.
R19/16v
Vorbește cu vechiul posesor, cheia e pereche cu antifurtul.
espacern
Daca nu gasesti capul special de desfacut surubul antifurt mai ai 2-3 solutii sa le desfaci:cu ciocan+dalta,cu cap cheie bagat fortat cu ciocan,sudat pe surub un hexagon,gaurit cu burghiu,etc.......manevrele astea daca permite janta!
Odata desfacut si scos trebuie schimbat cu un surub simplu identic cu cele de pe masina.....mai ales la cap cheie cand faci vreo pana pe autostrada!
JhonyEspace
Cred ca era mai usor de cumparat si trimis pe platforma.
Drum dus intors, oboseala, numere, toate astea fac cat o platforma, 400-500 e. Si stai si linistita si te bucuri de sarbatori.
Brigid
Multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma am plecat asa, la risc, cu rotile de vara. Eram contra timp.

Legat de alegerea de a cumpara personal o masina din Olanda... Noi oricum mergeam acolo pentru o mini vacanta de 3 zile la niste prieteni. Am cautat pe net o masina, daca tot eram acolo (initial am vrut sa-mi aduc pe platforma din Germania sau Austria). Am gasit EXACT ceea ce cautam, am putut s-o testez eu insami si apoi am condus-o 2000 de km ceea ce m-a facut sa ma obisnuiesc cu ea si sa ma indragostesc pana peste cap. Iar financiar am iesit f bine. Sunt f bucuroasa cu achizitia si cu tot.
miculjohn
Ai desfacut pana la urma antifurturile / rotile ???
Brigid
Da, am fost la o vulcanizare si am schimbat anvelopele acolo. Adica mi le-au schimbat baietii smile.gif.
espacern
E bine de stiut cum ai rezolvat-o....de acum cand ai nevoie de ajutor o sa te trimitem la service!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.