Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum Clio IV 1.2 16V HATCHBACK
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
vieru7
Ca tot avenit frigul am zis sa vedem ce consumuri reale obținem in oras si in afara orasului.
Eu personal am 2000km si in oras deja am 7-8, iar afara 5.5.
Mi sa spus ca motorul este inca "crud" si ca va m-ai scadea consumul (sper). sleep.gif
crisolro
mi-e rau!
wacko.gif mad.gif
ce oras, la ce ore mergi cu masina? ai scos din ea roata de rezerva, bancheta spate, presuri si alte chestii care nu sunt permanent necesare? n-ai trecut la incaltaminte de iarna cu talpa grea? radmasa.gif
caci dupa consumul extraurban am inteles, esti econom
consumurile alea nu-s ireale, is posibilee dar tu te astepti sa mai si scada acum, cand vine iarna? uita-te bine la ele caci n-o sa le mai vezi prea curand!
vieru7
QUOTE(crisolro @ 16 Nov 2017, 08:04)
mi-e rau!
wacko.gif  mad.gif
ce oras, la ce ore mergi cu masina? ai scos din ea roata de rezerva, bancheta spate, presuri si alte chestii care  nu sunt permanent necesare?  n-ai trecut la incaltaminte de iarna cu talpa grea? radmasa.gif
caci dupa consumul extraurban am inteles, esti econom
consumurile alea nu-s ireale, is posibilee dar tu te astepti sa mai si scada acum, cand vine iarna? uita-te bine la ele caci n-o sa le mai vezi prea curand!
*


Adevarat in afara si nu numai am mers m-ai incet datorita rodajului care a trebuit să il fac.
Am un prieten care sa laudat cu poze ca a scos 4.5 in afara in schimb in oras nu scade sub 9.
wink.gif
SandelBS
4.5 l/100km = era la vale, 5.5 pare rezonabil. De curiozitate, ce masa are in talon?

Iar in oras 7-8 e dubios. La prieten pare rezonabil.

crisolro
vânt
sau vânturi
mult vânt din spate
eu recomand sa se ocupe si sa-i creasca consumul ala putin ca sa nu-l vedem pe aici cu multe posturi, intrebari "tehnice"
a mea nu e hatch si presupun ca este mai usoara, am mers singur in ea 15 km dimineata la ora 6 prin Bucuresti si apoi alti 15 la orele 16 luni in sir (si asta dupa ce s-a copt motorul, nu cand era "crud" radmasa.gif ) si doar un stil de condus gen dansul lui Mihai Petre imi face consumul sa scada sub 8 - evident, m-am plictisit de la eleganta si nici nu voiam sa ajung cu ea pe aria tehnica a forumului
si evident, vorbeam de orele 6 si 16! ... primavara tarzie sau vara fara ac
radu.mitran
Eu am auzit la cineva ca merge atat de economic incat din cand in cand tre' sa scoata benzina din rezervor ca da pe langa.
orex
Hai in Bucuresti si sa vezi ca ramai stupefiat. Consumul urban nu este nici pe departe ca cel din carte. Cand vor fi obligati constructorii sa faca testele de consum in mediu real va fi cu totul altceva. Nu se va mai imbata nimeni cu apa rece. wink.gif
paul1981
Depinde mult de felul cum conduce fiecare , eu sub 5,5 in afara orasului nu prea scot de cand a venit frigul . Iar in oras, fie vara ,fie iarna 8 ...
narcis1780
Consum Bucuresti - Targoviste. Masina are 300 km, e in rodaj. Viteza: 60km in localitate, 100 in afara... Mers legal.
cicom
azi am verificat pentru prima data nivelul uleiului,si..stupoare!!este peste nivel cu circa jumate de cm.o fi normal?
vieru7
QUOTE(cicom @ 13 Apr 2018, 14:42)
azi am verificat pentru prima data nivelul uleiului,si..stupoare!!este peste nivel cu circa jumate de cm.o fi normal?
*



Eu am verificat uleiul la aproximativ20-30 km după ce am luat-o.
Am rămas șocat cândam văzut că este peste nivelul maxim.
Cu o șeringa și un furtun am scos pe la joja aproape 500ml.
cicom
nu pot sa cred!asa ceva?!
vieru7
QUOTE(cicom @ 13 Apr 2018, 18:12)
nu pot sa cred!asa ceva?!
*



Crede-mă este foarte adevărat. Scoate din el și m-ai stăm de vorbă.
Batrânul
Confirm: pe jojă, nivelul este peste maxim cu câțiva mm. Așa era și după ce am cumpărat mașina, așa este și după schimburile de ulei făcute în garanție.
Motivul: capacitatea băii de ulei este puțin sub 4 l, dar mecanicii toarnă fix 4 l, probabil pe principiul "mai mult = mai bine"...
vieru7
Mers aproximativ 30% in oraș 70% in afara orașului, mers legal doar câteva depășiri in afară de nevoie. Consum mediu 6,7%, viteza medie 31,8km/h, în 286km.
cicom
eu nu am putut scoate um consum mai mic de 5.7%.mers cam 80% extraurban.am incercat cat am putut sa nu depasesc in fel si chip 3000 rpm,masina avand 850 km,deci este in rodaj.ma gandeam la colegul narcis1780,cu 4.9%,a scos um consum excelent,eu insa nu am reusit.Am facut un drum pana la calimanesti,iar pe dealu negru,a fost destul de trist sa nu pot depasi 3000 rpm.si 4 persoane in masina. blink.gif .am cam luat niste claxoane de la tiristi laugh.gif
narcis1780
Aia 4.9 au fost si cu ceva mers prin oras. Deci doar in afara orasului aveam 4.8 %. Dar am mers in localitati cu 55 - 60 km in viteza 5. Deci cam subturat, iar in afara cu 90-95. Nu prea am folosit frana si a stat peste 90% din timp in viteza 5. La intrarea in localitati o lasam sa curga pana ajungea la 60 si apoi o tineam acolo la iesire acceleram usor pana pe la 90 si la fel pastram viteza asta. M-a ajutat si traficul, nu a fost foarte aglomerat.
Stiu ca mersul asta e bun pentru consum dar nu prea e bun pentru motor. Astept sa iasa din rodaj sa o turez mai mult. Am bagat zilele trecute piciorul in ea intr-a treia pana pe la 4500 ture si mi-a placut, mai ales sunetul motorului dar si puterea. Dar mai am de asteptat vreo 500 km sa pot schimba pe la 4000 4500.
vieru7
Într-adevăr dacă te forțezi poți scoate consum bun.
cicom
pe perioade scurte,am depasit putin 3000 rpm,insa nu mi-a placut deloc sunetul motorului.Destul de zgomotos pentru 110 kmh.Dar asta e,ne obisnuim cu el.Nu degeaba i se spune,motorul polizor!
vieru7
Dupa un drum PLOIESTI _ Bucuresti si retur am scos un consum de 5.5.
2 adulți +2copii fără ac. mers in localitatea 60_70km/h în afară 90_100km/h.
bazate
QUOTE(vieru7 @ 1 May 2018, 08:14)
Dupa un drum PLOIESTI _ Bucuresti si retur am scos un consum de 5.5.
2 adulți +2copii fără ac. mers in localitatea 60_70km/h în afară 90_100km/h.
*


Aceeasi incarcatura...acelasi regim dar cu vreo 300 km Bucuresti Focsani si retur, mers preventiv fara prea multe franari sau accelerari ...5,6. Probabil e ultimul consum pe care il fac doar pe benzina ca am montat GPL...dar fiind si la mine in rodaj consider ca e o valoare buna pt inceput. Speram insa la mai bine, caci mai am un Opel Astra K Break 1,4 care in aceleasi conditii de incarcare, viteza si traseu ia mai putin si e mai silentios.
orex
Dupa 2 ani si jumatate de rulaj, preponderent in Bucuresti, in jur de 9 e consumul real mediu per 100km, chiar daca am folosit numai benzina de 98. Sare iarna sau vara, de acest etalon (9.00) daca prind aglomeratie. Deci ce scrie in "carte" e "poveste".
bogdi12001
QUOTE(orex @ 8 Jun 2018, 17:09)
Dupa 2 ani si jumatate de rulaj, preponderent in Bucuresti, in jur de 9 e consumul real mediu per 100km, chiar daca am folosit numai benzina de 98. Sare iarna sau vara, de acest etalon (9.00) daca prind aglomeratie. Deci ce scrie in "carte" e "poveste".
*



Acum sincer, chiar ai pretentia sa scoti consum cat scrie in carte in Bucuresti? Voi acolo mai mult stati in trafic decat circulati. Nici o masina nu va scoate consumul cat scrie in carte in Bucuresti.
Eu in Brasov am scos consumuri mai mici decat in carte spre exemplu si nu doar cu Renault-ul.
larkinsen
Din ce vad stati bine cu consumul "average" la 100Km.Eu am facut zilele trecute o iesire de aproape 400Km Timisoara-Prislop dus intors si m-am speriat cand am vazut consum de 8.1/100Km.Am mers cu 100km in afara localitatilor si 50-70 in localitati;am facut si ceva depasiri ,am avut si cativa km de traseu in panta gen serpentine.Masina e in rodaj,mai am vreo 50Km pana iese.Dar parca e prea mult 8 la 100 ina fara orasului. blink.gif Sa fie din cauza acelei portiuni de drum cu serpentine in panta? rolleyes.gif
orex
Sigur it va mai scadea consumul. Spre ex. mie in 1750km (Bucuresti-Baia Mare- circuite intra si inter MM-retur Bucuresti),2 persoane la bord permament, CB mi-a aratat 7.5l/100km. Sigur obtineam ceva mai putin dar n-am menajat-o pe portiunile de autostrada, din itinerar, deloc! Eu ma declar multumit de consum la cei aproape 23.000km pe care-i am pana-n prezent!
PS
Din pacate, pe ruta aceasta doar putin peste 200km sunt pe autostrada sad.gif
Florin_Matei
@larkinsen

Ce viteza medie ai inregistrat la acest consum?
Cat de incarcata a fost masina?
La ce turatie medie schimbi vitezele?
larkinsen
Am scris ca in afara localitatilor am mers cu 100km si in localitati cu 50-70.Masina nu era deloc incarcata,deci fara bagaje.Au fost doar cativa km de serpentine cu panta destul de abrupta.VItezle le schimbam in general dupa indicatorul din bord...desi acel indicator e o prostie.Motorul iti "zice" clar cand are nevoie de urmatoarea viteza.Sper sa mai scada consumul totusi pe viitor.
cicom
acel martor de schimbare a treptelor este o mizerie.cand esti in rampa cu a 4-a,iti spune sa scazi.dupa ce-i dai a 3 a,iti spune sa cresti,fiindca e prea turata.si tot asa.
orex
La aceasta configuratie motor-cutie, sunt cateva chestiuni de "apreciat". Motorul 1.2 16 V e puturos. Intr-a treia daca vrei sa faci o depasire tre sa ai grija. La peste 100 km/h, nu stiu exact cand, se gatuie si tre sa simti cand trebuie sa-i tragi a patra si...se duce. Trebuie sa te obisnuiesti cu timoneria buburuzei. Tine de fiecare dar mie nu mi-a placut deloc ca a trebuit sa schimb, superior, intre 100-120km/h fix in depasire. M-am obisnuit! Altfel, fara probleme atinge viteza maxim constructiva....in linie dreapta! Probat!
#cicom
daca stai cu ochii pe bord cand mai vezi ansamblu traseului pe care-l parcurgi?wink.gif Mergi cum consideri si vezi scorurile...personale, in raport cu..."cartea"! N-o sa ai o congruenta nicicand sad.gif
larkinsen
Indicatorul ala de schimbare a vitezelor nu poate fi dezactivat?Ca mai mult incurca.Eu dupa ce ies din rodaj cu ea o sa-l ignor complet.Intr-adevar motorul e cam puturos.Mi-e greu sa ma obisnuiesc eu venind de pe 1.4 care oricum tragea mult mai bine ca asta.Nu stiu de ce au renuntat la 1.4.
Curios si hazliu in acelasi timp e ca de cand am cumparat-o am vazut ca acest clio 4 are deja mai multe porecle: gandac,trotineta,ascutitoare si buburuza. Sunt curios cate porecle o sa mai primeasca. radmasa.gif
cicom
si sa nu uitam de motorul polizor,insa daca vorbim despre consum,este clar unul foarte bun.eu am 4000 de km,si nu a depasit 6.5 average.din punctul asta sunt multumit.sunt si alte aspecte care ma deranjeaza.este evident ca acest motor de 1.2 este marea problema.este clar depasit pentru anul in care ne aflam.poate acum 10-15 ani,inca mergea.Cine isi cumpara aceasta masina penrru oras,face o alegere foarte buna.dar pentru extraurban,este depasita.
orex
Consumul depinde mult si de orasul in care o folosesti. In Bucuresti n-o sa te intalnesti cu un asemenea consum decat daca pleci spre destinatie la orele 6.00 si revii la domiciliu undeva spre orele 23.00. Si asa e relativ, ca depinde de itinerar intrucat daca ai o groaza de semafoare sau tot felul de lucrari pe parcurs, nu-ti prea iese pasenta nici in acest interval orar. N-am vazut, la mine, o medie lunara mai mica de 8.5l /100 km. In ceea ce priveste vigoarea n-am simtit ca este lenta decat in depasiri. In rest, merge si cu viteza constructiva, fara probleme, dar nefiind insonorizata ca lumea zici ca esti in uzina. (sa vezi atunci consum de 11.5l/100 de zici ca nu-i adevarat). Nu te lanseaza ca n-are cu ce si nici cutia nu este pregatita (etajata) corespunzator ca sa reusesti o depasire intr-a treia in jur de 120. Asa cum ziceam anterior, pe la 100 i se cam ia aerul si tre sa tragi a patra. Daca i-ai prins spilul se duce dar e un efort in plus sa inveti sa te sincronizezi. Motorul asta nu-i adecvat unui comportament prea fasnet pe sosea daramite unuia sportiv. Dar asta cred ca asta ne-am asumat cu totii cei care am vrut aceasta versiune de motorizare. Si mai e ceva. Daca inca se vinde bine nu cred ca Renault si-a pus problema sa faca un schimb de generatii.
razvanu
12,5 % doar in oras pt. motorul de 1.2 litri, 73CP - e "moarte" curata !
orex
In aproape 4 ani de utilizare chiar 12,5% n-am vazut, nici iarna, nici vara si conduc in Bucuresti, zilnic!
PS
Mai mult de 10,5%, max 11% in anumite zile (in ajunul Sarbatorilor) nu am avut ”bafta”! Deci, poate e vreo problema la tine! Trebuie controlat...”gandacul” Cine stie de ce e asa gurmand.blink.gif
Jidanu1921
7,7 media dupa un an si 14.000 km facuti.Timisoara si extraurban.Doua plinuri pe luna,cam multicel pentru un om cumpatat ca si mine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.