Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Folie neomologata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
13Lucian37
Salutare tuturor!
Sunt posesorul unui Megane II grandtour din 2005. Urmeaza sa merg luni la RAR pentru inmatriculare si am o nelamurire. Pe geamurile din spate si luneta am folie neagra, neomologata.
Ce se presupune ca ar trebui sa fac cu folia? sa o dau jos inainte sau sa merg cu ea asa si sa vad ce imi spun cei de la RAR?
Fratzica
Pe geamurile spate poti pune si autocolant daca vrei. Lasa-le asa.
espacern
Mergi degeaba la RAR pentru inmatriculare...acolo nu se ocupa cu asa ceva.
Folie omologata nu prea exista....in schimb exista firme atestate RAR care pot monta folia si pentru asta se elibereaza un document si se aplica o eticheta.
La RAR exista un aparat cu care se poate masura nivelul de transparenta al geamului.....si daca este depasit un anumit prag e bai mare!
Ov
QUOTE(espacern @ 27 Oct 2017, 16:34)
La RAR exista un aparat cu care se poate masura nivelul de transparenta al geamului.....si daca este depasit un anumit prag e bai mare!
*



Asta e valabil pe geamurile laterale fata si pe parbriz wink.gif Pe luneta si pe laterale spate nu exista nimic specificat in lege.
espacern
Care lege.....de omologare folie a unui auto in RO sau codul rutier?
sorin1983
daca ai 2 oglinzi laterale nu mai conteaza geamurile spate.
parbrizul si geamurile fata sa nu scada sub 70% transparenta. cum nimeni nu masoara ci ti se ia talonul direct e de preferat sa nu ai folie pe parbriz sau geamurile fata.
R19/16v
Zi-i aluia din spate care te face pilaf cand tu n-ai vazut ca ala din fata ta a franat si pe care il faci tu pilaf la randul tau.
E foarte important sa poti vedea prin masina... pe laterale puneti-va ce vreti, dar lasati luneta in pace!
Daca s-ar respecta asta...
QUOTE(RAR)
Montajul foliilor pe geamurile prevăzute cu sisteme de degivrare este permis doar dacă acestea sunt incluse în masa sticlei. Nu se permite montajul foliilor pe geamurile prevăzute cu sisteme de degivrare aplicate pe sticlă
hepea
Du-te linistit. In cel mai rau caz te pune s-o dai jos. Nu-i nici un bai
vallixx
QUOTE(R19/16v @ 27 Oct 2017, 18:51)
Zi-i aluia din spate care te face pilaf cand tu n-ai vazut ca ala din fata ta a franat si pe care il faci tu pilaf la randul tau.
E foarte important sa poti vedea prin masina... pe laterale puneti-va ce vreti, dar lasati luneta in pace!
Daca s-ar respecta asta...
*


E important, nimic de zis, insa daca in fata ai camion, dubiță, Logan VAN, Dokker VAN....sau orice varianta care pe spate n-are nici macar geamuri, e cam tot aia ca și folia neagra.
espacern
Masinile mentionate in exemplul de mai sus sunt toate autoutilitare nu autoturism pentru transport persoane......adica se supun altor reglementari legale dupa cum bine este explicat in legea din link-ul de mai sus.
13Lucian37
QUOTE(Fratzica @ 27 Oct 2017, 16:42)
Pe geamurile spate poti pune si autocolant daca vrei. Lasa-le asa.
*




QUOTE(hepea @ 27 Oct 2017, 20:04)
Du-te linistit. In cel mai rau caz te pune s-o dai jos. Nu-i nici un bai
*



Asa am sa fac, mulțumesc mult de răspunsuri!
espacern
E bine de stiut ca in incinta RAR nu se accepta demontarea foliei....asa ca in cazul probabil de refuz o sa primesti revenire....adica alta plata+programare!
13Lucian37
O sa încerc sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asta, poate aflu cate ceva. Primul meu gând a fost sa le dau jos înainte de rar, dar am zis totuși sa mai cer câteva pareri.
espacern
Majoritatea celor care ajung la RAR,mai ales la prima prezentare,sunt destul de in regula.....si esti destul de "curajos" sa-ti incerci norocul asa cu riscul sa atragi alte probleme.
Faptul ca folia de pe masina a fost montata fara documente indica o incalcare legislativa......si mai ales acum la RAR exista control "la sange" la eliberarea ITP-ului mai ales din cauza probelor filmate/fotografiate.
Lord Hades
Știu un individ avea folie puternica pe geamurile laterale fata. Se prezintă la itp. Afara un frig monstru el cu geamurile coborâte. Întreabă ala de la itp de ce sta cu geamurile coborâte? Mi-e cald sefu'! smile.gif serios? Ia ridica geamurile. Afara vii după ce dai folia jos!
hepea
QUOTE(espacern @ 27 Oct 2017, 21:29)
E bine de stiut ca in incinta RAR nu se accepta demontarea foliei....asa ca in cazul probabil de refuz o sa primesti revenire....adica alta plata+programare!
*


Nu si la rar voluntari. Asta acum cativa ani. Acum nu mai zic nimic
espacern
Initiatorul doreste informatii recente nu de acum cativa ani in urma.....pentru ca el vrea sa meargă peste 2 zile si in perioada asta la RAR sunt "urmărite" masinile SH vechi.
hepea
Acum cativa ani m-au pus sa dau foliile fata (!!) jos. De cele spate nu au zis nimic. Acum aprox o luna nu au zis nimic de foliile spate (pe fata nu aveam).
13Lucian37
Pana la urma le-am dat jos. Am citit din nou legislația cu privire la "modificarile" de genul neomologate. Pe scurt: orice e in plus pe masina si nu e omologat, nu are ce cauta. Avea dreptate colegul mai sus ca nu are rost sa ma risc cu asta. Decat sa pierd RAR-ul si sa dau alti bani si alta bataie de cap mai bine o aduc in "legalitate". Mulțumesc tuturor pentru păreri si ajutorul acordat! O seara buna tuturor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.