Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mégane 1 Coupe | 1.6 16v
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Nicolae.lucian
Salutare tuturor! De curand am achizitionat acest Renault Mégane Coupe, pe care mi-l doream de mult. Dupa lungi cautari, telefoane, l-am gasit la doua strazi de locul unde stau. Intreb de propietar, pus mana pe telefon si sunat. In aceasi seara, la 23:30 ma intalnesc cu baiatul, ploua si noapte (cum nu trebuie sa vezi o masina). Test drive, era cum trebuie. O lasam pentru zilele urmatoare, sa o vad si pe lumina totusi smile.gif) . In 7 zile era deja parcat la blocul meu.

Ca dotari, are ce imi doream, 4 airbag-uri, comp. bord, AC, geamuri fata-spate / oglinzi electrice , interior semi-piele. (cd-playerul este de forma, nu il folosesc smile.gif) )

Am schimbat: bieleta antirasturnare, schimbat antigel, ulei, filtre, etc.

Pe viitor as vrea o punte spate pe discuri, o evacuare mai putin zgomotoasa .
espacern
Frumos coupe-ul...chiar daca a fost "machiat" bine si cu cateva piese lipsa.
Monteaza si cutia rezonatoare de la filtru aer....si mai scade din zgomot la esapament.
Nu a fost cumva inmatriculat in CJ?
Nicolae.lucian
QUOTE(espacern @ 19 Oct 2017, 09:16)
Frumos coupe-ul...chiar daca a fost "machiat" bine si cu cateva piese lipsa.
Nu a fost cumva inmatriculat in CJ?
*


Multumesc frumos! nu, prima inmatriculare a fost aici, in Brasov.
speedman
da, frumoasa masina..am vazut o si eu pe olx (din bv era baiatul spunea ca vrea megane rs...)
mi as lua si eu una...tot galbena dar cu motorul de 2000 cmc.
Nicolae.lucian
QUOTE(speedman @ 19 Oct 2017, 09:35)
da, frumoasa masina..am vazut o si eu pe olx (din bv era baiatul spunea ca vrea megane rs...)
mi as lua si eu una...tot galbena dar cu motorul de 2000 cmc.
*


Intr-adevar si-a luat megane 2 rs.
wolfin
Sa o folosesti sanatos. Frumoasa masina..made in france.
Diac
Da bateria unde e la masina asta?
MuciX
O fi in porcbagaj.

Si mie imi place, mai ales daca s-a pastratat bine mecanic si estetic. Are si culoarea corecta.
R19/16v
E sub scaunul pasagerului.
argon
Si din ce motiv e unde trebuie, adica langa motor, la megane 1 coupe decapotabil? Daca n'ar avea loc la asta as intelege, dar sta locul gol sub capota.

PS: armatura de aluminiu ce protejeaza rampa injectoarelor cu ce a gresit de e data jos? Ia din putere? Ca nu e pusa degeaba, ci sa nu iei foc in caz de impact frontal.
espacern
QUOTE(Diac @ 19 Oct 2017, 14:01)
Da bateria unde e la masina asta?

E la locul ei.....in spatiul gol de sub cele 4 frunze!
Dupa un anumit numar de fabricatie prin 2001 s-a decis ca bateria sa fie montata deasupra cutiei de viteza pentru ca spatiul vechi era prost ventilat......si vapori de acid perforau tabla si cablajele de pe acolo?
Nicolae.lucian
Multumesc mult, baieti! Incerc sa o pastrez cat mai clean. biggrin.gif Astazi am comandat si capacul mufei ECU, care lipsea. Urmeaza cutia rezonatorului (poate stiti pe cineva care are unul de vanzare as fi recunoscator) smile.gif smile.gif smile.gif
Nicolae.lucian
Update: 04.gif
Intre timp masina a primit niste lupe de 2.5" Morimoto, ornamente Gatling Gun, si un Kit Xenon 55W, h1 4300k.
A fost putin chin, dar eu spun ca a meritat. La drum se vad foarte bine, foarte putin mai albe decat halogenul.
espacern
Frumos...pacat ca modificarile astea sunt ilegale si la primul control in trafic ramai fara talon+mergi la RAR+Politie.
Adica platesti amenda substantiala+derajul cu recuperat talonul......merita modificarea?
ursul_bipolar
Pe langa asta bat si in toate partile? Sunt din alea de zici ca vine cu faza lunga desi e pe scurta?

Nicolae.lucian
QUOTE(ursul_bipolar @ 8 Dec 2017, 10:30)
Pe langa asta bat si in toate partile? Sunt din alea de zici ca vine cu faza lunga desi e pe scurta?
*


Chiar nu, bat unde trebuie si cat trebuie.
IRONICK
Aaaa, bun. Ai pus si leduri albastre in pozitii si semnalizare wub.gif
Nicolae.lucian
QUOTE(IRONICK @ 8 Dec 2017, 10:58)
Aaaa, bun. Ai pus si leduri albastre in pozitii si semnalizare  wub.gif
*



Nu sunt albastre, sunt albe, cu functie si de semnalizare cu lumina portocalie. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.