Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzori presiune roti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Sergiu1989
Salut,

Detin un Renault Clio 1.2 Tce din 2017 varianta hatchback, nivel de echipare intens.
Masina a venit echipata cu jenti pe 16", cauciucuri de vara, iar pentru sezonul de iarna am decis sa ii cumpar un set de jenti pe 15" si cauciuri de iarna pe 15".
- anvelopele comandate si ajunse
https://www.anvelopearagrup.ro/anvelope-iar...-debica-ro.html
- jentile care doresc sa le comand
https://m.anvelopemag.ro/jante.php?id=35148...0-6-15-4x100-40
Din pacate am pus carul inaintea boilor si abia dupa ce mi-au sosit cauciurile mi-am pus problema senzorilor de presiune din roti.
Poate cineva sa-mi dea niste detalii despre senzorii cu care vine echipata masina. Nu am gasit nimic in cartea tehnica:
- senzorii sunt pe valva sau sunt alt tip de senzori(am auzit de la un prieten ca nu ar mai fi senzori pe valva pe modelele mai noi de 2016, ci ca ar fi un senzor in bara fata si unul in bara spate care ar determina presiunea in functie de tinuta masinii huh.gif )?
- pentru jentile de 15" trebuie sa cumpar si un set de senzori(nu as vrea sa stau cu becul de low pressure aprins, dar in acelasi timp nici nu as mai sccoate din buzunar inca 500 de lei pe un set de senzori, 4 cauciucuri + 4 jenti deja e investitie destul de consistenta)?
- pot sa anulez cumva martorul luminos din bord pe perioada iernii?
Orice sfat/sugestie/informatie e bine primita.

Va multumesc
baban sergiu
salut - normal clio facelift ar trebui sa vina cu senzori de presiune in sistemul ABS - adica nu mai are senzor de presiune in roti.

daca ai roata de rezerva - pune roata de rezerva si vezi daca se aprinde becul - dar lasa roata pe care o schimbi acasa - nu o lua in masina
radu.mitran
"Nenea electricianul" de la Auto Europa mi-a zis sa stau linistit ca nu are senzori de presiune in roti, se foloseste sistemul ABS pentru a sesiza diferentele de presiune smile.gif
KaitenRed
Confirm și eu că senzorii sunt pe ABS. Am întrebat săptămâna trecută la Renault. Și eu am pus carul înaintea boilor smile.gif).
vieru7
100% senzorii sunt integrați in sistemul ABS.
BitiRo
Intreb si eu: - aveti trecut in talon/CI gentile de 15?
Mie la RAR nu au vrut sa mi le treaca (Clio Zen Energy TCE 120 EDC).

mariusik88
La 0.9 TCE LIFE 2017
Sunt trecute ambele (15 si 16)
cata87
Deci se pot pune alte jante fara probleme ? Si eu cautam sa cumpar senzor presiune roti.
Eko
Am 0.9 tce Zen cu roti vara de 16, am pus de iarna pe 15 nici o problema, nu a piuit nimic.
puiutu
la masina din semnatura, mai veche ce-i drept, am in talon 15 si 16.
sisifjunior
Întrebare-întrebare: se pot anula senzorii de monitorizare a presiunii din roți și utiliza sistemul de monitorizare a presiunii prin ABS?

Cu DDT2000/DDT4ALL + ELM327 v1.4 modificat(12-14 și 6-13) ar fi vreo șansă?
Mulțumesc anticipat.
cj98czh
Nu. Poti anula monitorizarea senzorilor din valve cu Clip dar nu poti sa monitorizezi prin sistemul ABS.
andru1973
o intrebare ,se poate anula cu can clip tpms?si daca da cum ?multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.