Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat achiziție jante
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Pages: 1, 2
KaitenRed
Salutare ! Pentru că sezonul rece se apropie , am inceput sa cumpar cele necesare pentru mașina mai exact cauciucuri (am ales Falken Eurowinter 185/65/ 15) iar la jante ... Am dubii mari și mă gândesc că mă puteți ajuta. Eu am pe vara jante Pullsize de 16' , 4x100,ET 43 daca nu mă înșel. Am găsit niste jante de 15' 4x100 insa au ET38. Știe cineva daca se potrivesc in general pe această mașina jante cu ET mai mic ? Știu că ET reprezintă cat iese mai in afara sau cat intra mai înăuntru insa nu știu ce toleranta ar fi la aceasta mașina sau daca ar fi, totuși 5mm pot conta oarecum...Aștept păreri, mulțumesc mult !
pishky
ET mai mic (ca cifra) iti scoate roata in afara => nu exista riscul de a lovi in etriersau ceva.
Daca poti probeaza-le pe masina.
Teoretic nu ar trebui sa ai probleme.
KaitenRed
Pishky, mulțumesc de răspuns. Știu că cel mai ușor era să le fac proba pe mașina insa jantele găsite sunt din alt oras, destul de îndepărtat ceea ce face imposibil probarea lor. Am căutat și prin zona mea insa nu am găsit nimic să îmi capteze interesul..
mariusik88
Salut,

A pus cineva Jante tabla 15 ALCAR STAHLRAD 7775 pe Clio IV? Stie cineva daca sunt ok jantele de la ALCAR ?


Multumesc,
baban sergiu
pt ca tot vine iarna am luat si eu un set de cauciucuri si jante + senzori de presiune... inca nu le-am pus pe masina o sa mai dureze vre-o 2 luni pana o fac
KaitenRed
Frumoase jantele, aștept și eu să vină cele de care am întrebat . Dar cu senzorii de presiune in roti cum sta treaba că la asta nu m-am gândit , se pot muta de pe cele de vara sau trebuie cumpărați separat?
baban sergiu
eu cand am comandat jentile + cauciucurile am luat si senzori...
acuma o sa le montez pe masina si o sa vad daca vede senzori va anunt
KaitenRed
Banuiesc ca daca nu au senzori nu indica nicio eroare in bord, doar nu arata nimic. Ce ET si J au jantele?
baban sergiu
daca nu ai senzori pusi - ai eroare in bord cu becu de service aprins

eu am cumparat cu toot cu senzori - acuma trebuie sa le montez si sa vad daca ii recunaste computerul - daca nu va trebui sa merg la renault sa ii programeze
pishky
la mine merge pe table de megan 2 si n-are nici o greta (clio 4)
KaitenRed
Pai și îți arata eroare în bord, Pishky?

Sergiu, oare senzorii ăștia sunt compatibili cu Clio?

https://www.olx.ro/oferta/valve-cu-senzori-...an-ID6nrAA.html
baban sergiu
senzori par originali si coodul de pe ei la fel.. nu stiu ce sa zic

la mine asa arata senzori si alva originala din roti
KaitenRed
Mda, e o diferența cred cel puțin la cod. L-am sunat pe tipul respectiv ieri și m-a asigurat că senzorii merg și pe Clio și pe Logan, etc.O să întreb la reprezentanta daca mă pot ajuta cu codul produsului, cert este că pe alte site-uri este același cod , dar vreau eu sa dau banii pe ce trebuie.
baban sergiu
Codul este pe senzor stantat, codul de pe punga este doar de la valva.

Am avut norocul cand am schimbat un cauciuc cei de la service mi-au rupt valva si asa am vazut si senzrul cum arata
KaitenRed
Am văzut acum codul, este puțin diferit dar frecventa lor e aceeași. Am aflat între timp că trebuie programati acești senzori, mașina suporta stocați doua seturi de senzori. Abia după vor fi plug&play.
pishky
n-am remarcat sa se fi aprins ceva in bord ( merge doamna cu clio-ul).
Mie personal nu mi se pare ceva fara de care sa pot functiona.
Senzorii la laguna nu mi-au mers niciodata, iar la clio nici nu stiu cum / daca sunt activati.
puiutu
doar ca info, pentru cine e interesat:

Astea sunt caracteristicile jantelor originale de tabla 15" de pe Clio 4 cu care a venit echipata masina mea.
mariusik88
Eu am gasit de la MW Italia dar pentru Logan 2 au codul R1. 1873, iar pentru Clio IV au codul R1. 1855.
R1. 1873 este mai ieftin

Cred ca o sa cumpar MW Italia R1. 187

Importatorul mi-a trimis :

"R1. 1873 este reper de Logan II, Sandero II
R1. 1855 este reper de Renault Clio

Acum este posibil sa mearga de la o masina la alta avand caractersticile exterioare identice(sanse 99%)
Dar mai exista totusi un 1% ca profilul interior al unei jante, “cocoasa” interioara sa difere si sa atinga in etrier.

Pentru asta noi folosim doar configuratorul si ofertam exact codul pentru masina respectiva."
clio4edc12
Am eu jante de Logan 2, pentru iarna. Le folosesc de 3 sezoane fara probleme. Au costat gen 120 lei bucata. MW, facute in Romania.
KaitenRed
Mulțumesc de caracteristici.

Între timp am făcut o vizita la Renault și am aflat că senzorii sunt pe ABS, nu pe roti deci nu mai trebuie să cumpăr.
baban sergiu
KaitenRed = Norocosule !!!
KaitenRed
Sergiu, stai sa vad jantele montate și că stau bine pe mașina pe urmă mă poți proclama norocos:))... Mai trebuie sa le cumpăr niste prezoane și eventual niste capacele cu Renault.
clio4edc12
Merg aceleasi prezoane.
KaitenRed
Nu, nu merg, au niste prezoane speciale la care cel care mi le-a vândut a "uitat" să îmi dea cheia. Trebuie sa fac una la un strungar/frezor sau sa cumpar niste prezoane in imbus deoarece daca iau normale nu intra cheia să le strâng.
Eko
Vroiam pentru iarna tot jante flex whell spitate, dar pe clio au ET 44 si nu se gasesc, cele de sandero si logan au ET 37, oare ar afecta mult directia si ar atinge carena? Pe 15 sunt identice cu Logan 2, jantele MW zicea un tip care a lucrat la Dragasani ca acolo se fac si originalele.
cata87
QUOTE(mariusik88 @ 12 Oct 2017, 13:52)
Eu am gasit de la MW Italia dar pentru Logan 2 au codul  R1. 1873, iar pentru Clio IV au codul R1. 1855.
R1. 1873  este mai ieftin

Cred ca o sa cumpar  MW Italia R1. 187

Importatorul mi-a trimis :

"R1. 1873 este reper de Logan II, Sandero II
R1. 1855 este reper de Renault Clio

Acum este posibil sa mearga de la o masina la alta avand caractersticile exterioare identice(sanse 99%)
Dar mai exista totusi un 1% ca profilul interior al unei jante, “cocoasa” interioara sa difere si sa atinga in etrier.

Pentru asta noi folosim doar configuratorul si ofertam exact codul pentru masina respectiva."
*



Ai luat pana la urma astea ? S-au potrivit ? Am gasit la emag la pret bun (parerea mea) si m-ar interesa sa iau un set: https://www.emag.ro/janta-otel-mw-italia-6x...5/pd/DLZKC2BBM/
Eko
Am luat MV modelul aratat de tine, scrie si pe ele ca sunt pt Clio 4. Eu le-am primit de la un tip care mi le-a adus din fabrica de la Dragasani la pretul de 120 lei/buc. Chiar sunt ok, nu a trebuit mult plumb pt echilibrare, au 6.7 kg greutate. Am vrut sa pun poze dar nu reusesc imi da eroare.
Cod pe ele MWD 15253 si MW R1-1855, poate gasesti mai ieftine. Fata de cele de Logan difera curbura aceea unde sunt gaurile jantei.
mariusik88
QUOTE(cata87 @ 29 Nov 2017, 13:09)
Ai luat pana la urma astea ? S-au potrivit ? Am gasit la emag la pret bun (parerea mea) si m-ar interesa sa iau un set: https://www.emag.ro/janta-otel-mw-italia-6x...5/pd/DLZKC2BBM/
*




Pana la urma am luat de la JANTE ALCAR STAHLRAD 8932NEGRU R15 6 4X100 ET40 (pe net sunt informatii ca sunt de logan) se potrivesc fara probleme, le am pe masina de 1 luna, le-am luat de la vadrexim cu 126 lei/buc.

RedCatalin07
Postati si poze cum vin pe masini jantele ! Chiar sunt curios smile.gif
KaitenRed
Cam asa vin si la mine rotile de iarna...dupa multe batai de cap am reusit sa rezolv cu ele smile.gif

https://ibb.co/hWFbZb
clio4edc12
Cu jante pe 15 de logan 2 si capace de Megane 2 icon_mrgreen.gif
mariusik88
Asa arata
KaitenRed
Pare așa aroganță sa vezi o mașina cu designul asta sa aibe jante de tabla 😂
cata87
Mda, nu arata nici pe departe la fel ca si cu alea de aliaj. Dar eu ma gandeam mai mult la utilitate decat estetic. Iarna cand e zapada e riscul mai mare de a le lovi/zgaria.
KaitenRed
Da, ai dreptate însă eu mi-am asumat compromisul ăsta poate și pentru că în zona mea nu am cine știe ce multa zăpadă /gheață. Pe de altă parte am văzut jantele multor persoane care schimbă doar anvelopele că nu au cine știe ce uzura de la sezonul rece.
clio4edc12
E diferenta mare si de confort. Mult mai ok e pe 15, decat cu alea de 17 pe strada. Si parca stai mai mult in masina decat in afara ei admirand jantele wink.gif
cata87
Eu n-am vrut sa schimb doar anvelopele pentru ca pe 16" anvelopele erau mult mai scumpe (aproape dublu - 235 vs 400 ron) si anual platit 2x80 de lei pe schimbat (desi nu e suma mare) mi se pare o cheltuiala inutila.

La logan, abia anul asta am luat alte jante dupa 4 ani de dat 160 de lei anual. Jantele au fost 320 de lei, daca luam la inceput recuperam investitia dupa 2 ani doar.
myreno4me
Aveti idee daca se pot lua jante la pretul afisat in configurator si lista de optionale? adica pe langa alea cu care vine masina sa iau un set din jantele x care apare la optionale, la pretul de acolo. Ce este trecut acolo este reclama mincinoasa, daca eu iau optionalul ala sa mi-l dea, nu sa imi dezmembreze masina si sa mi-l monteze pe ea! Ca idee....
clio4edc12
Normal ca nu. E si logic. Daca tie iti vine masina stock cu jante pe 15 si un set de gume tu platesti xxx euro pentru jante de 16 si alte gume, pret ce contine UPGRADE-ul. Adica Renault pe longa costul initial al jantelor de 15, mai pune banii tai de optiune si iti ofera jante pe 16. Cum sa-ti dea jantele de la optiune aftermarket la pret de upgrade? Cand tu nu platesti jante, ci platesti un upgrade.
KaitenRed
Pe configurator la Volkswagen era/este o opțiune cu set de roti suplimentare... La Renault trebuie sa te interesezi la reprezentanta daca chiar vrei un set de acolo.
speedman
Pai la ce discount uri ofera skoda\cei din grupul vag, rotile de iarna sunt platite inzecit...e o mare pacaleala...roti de iarna cadou, chiar credeti asa ceva?
edys
Salutare grup,am tot cautat jantele alea din reclama la noul clio "optemic" parca, nu le-am gasit pe nicaieri, cand am fost sa comand masina nu le avea pe nici o echipare.
KaitenRed
Salut ! Pe configurator sunt sigur (vezi poza atasata), am impresia insa ca sunt doar pe echiparea Intens. Cat despre showroom, uneori ma lasa rece "priceperea" unor angajati.
edys
Da ms de info, eu am luato din danemarca ,aici nu au versiunea intense au doar life, zen, limited, gt, eu am luat limited cu inca cateva adaugari dar gentile nu le aveau, pe mine ma intereseaza sa le cumpar separat si nu stiu de unde si cat costa.
clic
salut.
Vreau o parere de la un posesor de Clio 4 cu 1.2 75cp care are montate jante pe 17.
Cum se comporta masina.
Nu ma intereseaza sportivitate ci confort si eleganta.
Cum demareaza greu sau la fel cu 15" ce dimensiuni au pneurile.multumesc anticipat.
papa_mulo
Vrei sa nu mai pleci de pe loc cu ea si sa iti consume si mai mult decat consuma acum(adica deja mult)? Daca nu te intereseaza sportivitatea ci confortul, ce treaba ai sa te bagi pe 17?
bazate
Ma documentez si eu pentru jante pt rotile de iarna....Are cineva jante aliaj pe 15 de Megane 2 sau Symbol pe Clio 4?
Sau aveti idee daca merg cele de aliaj de Logan 2/Sandero 2, la care sa montez capac cu sigla Renault in loc de logo de Dacia?..prefer sa iau de aliaj second/dezmembrari decat de tabla. Nu suport petele de rugina pe jantele de tabla si nici nu mai am chef sa le vopsesc in fiecare an.
papa_mulo
Sigur ca merg, totul e la fel.
bazate
Pai sunt toate compatibile la ET? Stiam ca valoarea maxima de ET la jante de aliaj de 15 pt Clio 4 e bine sa fie intre 36-40, iar la Dacia vad ET 50...E clar ca toate cele enumerate au 4x100 si CB 60!...nu am avut timp sa ma interesez de jante de Megane si Symbol....
papa_mulo
Din ce stiu eu, logan/sandero si clio au mers in paralel pe aceleasi et-uri. E adevarat ca de-a lungul timpului la schimbarea generatiilor si la facelifturi au mai fost schimbari. La ora asta sunt pe 40 din ce stiu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.