Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat achizitie ulei motor 1.2 16V, 2016
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Catalin_Y
Buna ziua!
Mentionez ca detin un Renault Clio, an de fabricatie 2016(non-facelift), motor 1.2 16V benzina(D4F) si rog cunoscatorii sa ma ajute cu un sfat pentru achizitia uleiului ce-l voi schimba.
Rulajul autovehiculului este de 10.000 KM cu tipul de ulei Elf 10W40.
0W30/40 este bun? sau este destinat doar pentru 1.2 TCe?
---

Autovehiculul este in garantie. Daca ma voi duce la reprezentanta pentru schimb ulei+filtru ulei, mecanicii de acolo vor pune vreun sigiliu astfel incat sa-si dea seama daca voi umbla ulterior acolo?


Multumesc anticipat!
roland
La reprezentanta nu se pune niciun sigiliu. Dar daca schimbi acolo uleiul, nu ai niciun motiv sa umbli acolo

Ulei pune de care scrie in carte. Ce scrie acolo?
crisolro
eu folosesc elf 5w40 la ambele masini incepand cu prima revizie - nu stiu cu ce ulei vin ele din fabrica
1.5-ul are 125k km
1.2 16v-ul este inca in garantie, are vreo 25k km si intotdeauna am solicitat la reviziile din reprezentanta sa puna uleiul mentionat mai sus
Catalin_Y
In fisa de intretinere scrie ca pot pune 0W40, 5W30, 5W40, 0W30 si 0W40, insa voiam sa stiu daca exista posesori de 1.2 16V care folosesc 0W30/0W40 si cum se comporta motorasul iarna/vara cu acesti lubrifianti.
Si referitor la "sigiliu", daca imi schimb de unul singur uleiul au cum sa-si dea seama cei de la reprezentanta si sa pierd garantia?
Batrânul
Nu au cum sa-si dea seama, daca nu le spui. Dar ce rost are sa schimbi uleiul de doua ori pe an? (pentru ca un schimb anual de ulei tot trebuie sa faci la un service autorizat Renault, altfel pierzi garantia). Rulezi mai mult de 30.000 km pe an?
Catalin_Y
Multumesc pentru raspuns, insa intrebarea initala ramane valabila.
In fisa de intretinere scrie ca pot pune 0W40, 5W30, 5W40, 0W30 si 0W40, insa voiam sa stiu daca exista posesori de 1.2 16V care folosesc 0W30/0W40 si cum se comporta motorasul iarna/vara cu acesti lubrifianti.
Dvs. ce tip de ulei folositi? Tot Elf 10W40(ulei tot recomandat si laudat de ei la revizie) ? smile.gif
orex
Iti recomand fara rezerve 5W40 (ELF 900 SXR). Nu ca e "recomandat" (10W40) ci e cel mai ieftin din gama. Atat! Nu musca la chifteaua lor ca standard, cf programului RENAULT, pentru motorul D4F, merge numai 10W40. Mai mult, iti confirm ca sa dea bine (cost cat mai redus), revizia la 2 ani nu cuprinde standard verificarea circuitului AC, asa cum rezulta din fisa primita la achizitia vehiculului. La doi mari reprezentanti din Bucuresti, atunci cand am cerut devizul estimat, initial, n-au pus si cotat aceasta operatiune. Unul a fost penalizat astfel ca aceasta operatiune mi-o voi face gratis. wink.gif
Inca ceva il poti achizitiona in nume propriu si sa ti-l schimbe EI la service.
Daca vei fi interesat iti voi da codurile de produs originale pentru toate consumabilele pretabile a fi inlocuite la revizie (filtru ulei, filtru carbon, filtru aer) si iti voi devoala si de unde sa le achizitionezi fix in acelasi ambalaj original (reprezentant oficial RENAULT din Romania), la un pret popular fata de service.
ATENTIE!!!
Cred ca toti reprezentantii autorizati RENAULT, (eu am experienta cu trei dintre ei, in Bucuresti) daca vrei sa vii cu consumabilele "tale" iti vor creste costul orei de manopera ( de la 80- 90 la 105-120 RON, fara TVA). Niciunuia nu-i convine ca nu doresti sa procuri de la ei, in mod direct, consumabilele, chiar daca EI obtin discount, din start, pentru piesele de origine.
Catalin_Y
@ orex
Imi puteti spune codurile de produs originale pentru toate consumabilele pretabile a fi inlocuite la revizie (filtru ulei, filtru carbon, filtru aer) si de unde sa le pot achizitiona fix in acelasi ambalaj original? Si de unde pot cumpara ulei Elf original(cu holograma) ?

QUOTE
Cred ca toti reprezentantii autorizati RENAULT, (eu am experienta cu trei dintre ei, in Bucuresti) daca vrei sa vii cu consumabilele "tale" iti vor creste costul orei de manopera ( de la 80- 90 la 105-120 RON, fara TVA). Niciunuia nu-i convine ca nu doresti sa procuri de la ei, in mod direct, consumabilele, chiar daca EI obtin discount, din start, pentru piesele de origine.


Stiu. Din pacate si eu am intalnit 2 dintre acesti "reprezentanti autorizati", dar am tras de garantia asta... smile.gif
Batrânul
QUOTE(Catalin_Y @ 6 Oct 2017, 16:36)
Multumesc pentru raspuns, insa intrebarea initala ramane valabila.
In fisa de intretinere scrie ca pot pune 0W40, 5W30, 5W40, 0W30 si 0W40, insa voiam sa stiu daca exista posesori de 1.2 16V care folosesc 0W30/0W40 si cum se comporta motorasul iarna/vara cu acesti lubrifianti.
Dvs. ce tip de ulei folositi?  Tot Elf 10W40(ulei tot recomandat si laudat de ei la revizie)  ?    smile.gif
*


Da, folosesc ulei Elf Competition 10W40 Evol. 700. Cum se comportă motorul? Prost: mersul la ralanti (cu motorul cald) neregulat - dar nu cred că e din cauza uleiului.
orex
filtu habitaclu cod 272773151R
fltru aer cod 165461599R
filtru ulei cod 8200257642
in ceea ce priveste uleiul daca are sticker cu un distribuitor autorizat TOTAL pe piata romaneasca zic ca-i suficient pentru a indeparta suspiciunile ca ar fi contrafacut.
Gasesti cele de mai sus, spre exemplu la AUTO MOLDOVA care ca si altii are magazin online. Daca mai prinzi si o reducere esti si mai baftos. Am comandat! Toate consumabilele sunt in ambalajele originale. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.