Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme stop frână!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
sisifjunior
Mașina din semnătură a ieșit din garanție de 2 săptămâni și, surpriză, stopurile de frână se aprind când au chef, la zece apăsări de pedală se aprinde de 3-4 ori!
De vreo câteva zile îmi iau numai sperieturi când văd că mașina din spatele meu abia reușește să frâneze.
Clio 4 are senzor sub pedala de frână? Să stiu ce să caut până reușesc a ajunge la service.

Dacă vă întrebați cum am testat aprinderea stopurilor, am parcat seara cu spatele la un zid și apoi am apăsat pedala de frână.
In trafic, pe timp de noapte, la aprinderea stopurilor pot observa prin oglinda retrovizoare reflexia luminii roșii în nr.de înmatriculare al mașinii care mă succede sau pe panourile stradale reflectorizante.

Și acum, întrebarea de baraj: a mai pățit cineva așa ceva pe clio 4?
Aaa, km în bord sunt 71000, în cazul în care are vreo importanță.
radu.mitran
Nu am avut problema pe Clio 4 (inca), dar am avut-o pe Symbol si ma gandesc ca e aceeasi cauza.

A fost devina comutatorul pentru lumini de la pedala de frana (individul din poza atasata).

Este montat undeva deasupra pedalei de frana, incat tija pedalei sa il tina apasat si sa il elibereze cand calci frana. Un sfat ar fi sa il scoti de acolo, ii lasi mufa conectata si te joci putin cu el sa vezi cum reactioneaza stop-urile. Cam la orice marca asta e problema cand nu se aprind stopurile sau se aprind doar cand au chef.
torquemada
Senzorul de pedală de frână nu e ăla din poze, e cu 2 circuite, adică aprinde becuri STOP și în același informează uch dacă pedala de frână e sau nu e apăsată.

Dacă e defect, 99% afectează și alte funcții de ex CCSL-ul
253206170R
253206170R
radu.mitran
QUOTE(torquemada @ 1 Oct 2017, 20:54)
Senzorul de pedală de frână nu e ăla din poze,


Mea culpa, l-am pus pe cel de la Symbol...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.