Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna zgomotoasa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
renotgo
Va salut! Laguna asta a mea, pe care-am cumparat-o de curand, ma dispera cu zgomotele venite din compartimentul motor in timpul mersului. Motorul se aude destul de tare, dar ce ma deranjeaza este un zgomot pe care nu pot sa-l localizez, este un fel vuiet foarte enervant. Am banuit de la inceput ca ar fi cauciucurile de vina, apoi am crezut ca e cutia de vina, debraiez in timpul mersului si sunetul este neschimbat, nu este sunet de rulment uzat. Ma gandesc c-o fi vreun rulment de la cutie, sau diferentialul uzat. Motorul are un fel de rontait pe la 2500 de ture, nu trage cum ar trebui. Am schimbat toate consumabilele. Daca cineva a intampinat probleme asemanatoare, il rog sa-mi raspunda. Am luat masina asta pentru naveta, mers pe la țară, dar imi strica tot cheful problemele astea. Am mai avut Laguna, mergea incomparabil cu asta. Am curatat clapeta, am schimbat garniturile de la admisie, bujiile, senzorul de la clapeta, tobele sint noi. Astept raspuns, multumesc !
samy78tm
Ai cumva portbagaj sau bari pe plafon?
renotgo
Nu, nu am nimic deasupra. Dupa ce-am bagat un aditiv in benzina, si ceva forja...pare ca trage din ce in ce mai bine. De zgomote inca n-am scapat.
hunter75
Rola intinzatoare ai schimbat-o? Pompa de apa?
renotgo
Da, tot kit-ul este schimbat.
daniellu
Posibile cauze:
1. rulmenti roata:
2. rulment intermediar la planetara de pe dreapta;
3. suport motor superior.
Ce motorizare este ?
renotgo
Multumesc, o sa verific! Motor 1,6 16v.
hardinc
Nu s-ar auzi intr-un video pe care sa-l urci pe net ?
renotgo
Cred ca rulmentul acela intermediar este problema, daca merg drept, sau virez spre dreapta, se aude, spre stanga inceteaza. Daca as filma, nu cred ca s-ar distinge mare lucru.
hardinc
La fel face si rulmentul de roata la viraje.
renotgo
O sa verific, sper sa-i dau de capat.
renotgo
Problema rezolvata. Rulmentul de pe partea stanga era uzat. La motor s-au inlocuit doua bobine. Erorile erau pe cilindri 3-4. Numai bine!
renotgo
Stie cineva cum se pot verifica tampoanele de la motor ? Singura sursa de zgomot ramasa vine de la un tampon.

9 Oct 2017, 11:04:
Am verificat mai devreme tragand de motor. Tamponul din partea distributiei scârtâie.

9 Oct 2017, 17:51:
Problema rezolvata. Am inlocuit tamponul din partea stanga a motorului, cel hidraulic. Zgomotele au disparut in sfarsit. Punctez faptul ca tamponul dat jos de pe masina arata perfect. Rulmentul uzat, bobinele defecte, tamponul motor uzat, au dus la o nebunie de sunete foarte deranjante. Numai bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.