Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Duma zilei!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
luck33ro
Declaratii de mare efect:

"Nu sunt nici Mourinho, nici Guardiola, sunt doar Șumudică" icon_mrgreen.gif
mars
Un coleg, pe propriul jurnal (nu spun cine, persoana importanta): "alte comentarii din partea mea sunt inutile si offtopic" radmasa.gif. A uitat sa puna doua virgule, desigur, dar tot e funny smile.gif.
luck33ro
Marian Neacșu (secretar general al PSD): “În acest moment, situația are un nivel de neașezare.” e de la hemoroizii lu Dracnia
solidconvert
Petre Daea: '' Nu poti sa priveste spre viitor cu spatele la prezent''... tongue.gif
Lampard
Tariceanu despre acciza pe combustibil:" Dar de unde stiti ca intra in vigoare la 1 septembrie? Si daca intra pe 5 septembrie e vreo diferenta? Care e problema?".
luck33ro
Nu e nicio problema/diferenta - teapa e garantata icon_mrgreen.gif
stefandinescu70
QUOTE(mars @ 9 Aug 2017, 22:39)
Un coleg, pe propriul jurnal (nu spun cine, persoana importanta): "alte comentarii din partea mea sunt inutile si offtopic" radmasa.gif. A uitat sa puna doua virgule, desigur, dar tot e funny smile.gif.
*



Eu sunt colegul .. Ma bucur ca sunt tinut din scurt , la virgula si punct ( cand scriu de pe telefon smile.gif ) .. si nu stiam ca sunt persoana importanta .. dar no problem se accepta radmasa.gif
MuciX
Haidi bre, ia si matale gluma si las-o asa. Nu e nimeni rau intentionat, mai radem si noi.

luck33ro
Pruteanu e pe alt topic ...
icsfails
E o realizare sa fii offtopic in propriul jurnal de bord biggrin.gif
VladSoare
Exact. Despre asta e vorba. N-are treabă cu Pruteanu.
Dar are dreptate MuciX, mai glumește omul. Ne mai înțepăm, ne mai tachinăm, dar nu părăsim incinta. biggrin.gif
Mie zău că-mi lipsește Barhi, chit că ne mai înțepam, și nici el nu pierdea vreo ocazie cînd mă prindea în offsaid. Îmi pare rău că l-a supărat așa tare banarea aia. Astea nu-s lucruri de pus la inimă. sad.gif
wolfin
mai apare ....dar nu posteaza...
papa_mulo
QUOTE(luck33ro @ 10 Aug 2017, 14:25)
Pruteanu e pe alt topic ...
*



Pruteanu n-a murit, s-a retras pe reno.ro!
VladSoare
Eu nu înțeleg de ce numele lui Pruteanu a devenit ceva peiorativ. Omul avea dreptate. Felul în care folosești limba maternă este cartea ta de vizită. Să nu cunoști niște reguli elementare care se învață în clasa I, respectiv s-o maimuțărești cu englezisme cretine, e un lucru penibil, nicidecum de laudă. Cumva, printr-o suceală a sorții, toți analfabeții și agramații au ajuns să se mîndrească astăzi cu lipsa lor de educație, iar dacă îndrăznește cineva să le atragă atenția, e vai de el, că-i etichetat imediat drept "grammar nazi" sau "Pruteanu".
Bwwlan
Am observat si eu chestia asta dry.gif

Cumva, vezi-Doamne, azi ii da porc sa vorbesti si sa scrii corect romana, iar daca-ti permiti sa atragi cuiva atentia asupra unei greseli, raspunsul stas e: buey, io nam timp sa stau sa scriu corect (ca deh, omul e ocupat din cale-afara) si/sau ca limba e o chestie in continua evolutie si ei, mari descoperitori de noi teritorii lingvistice, nu stau sa se-mpiedice intr-o cratima sau intr-un i.
luck33ro
QUOTE(papa_mulo @ 13 Aug 2017, 20:03)
Pruteanu n-a murit, s-a retras pe reno.ro!
*


spiritul lui traieste in suficienti membri ai forumului...da tot sunteti offtopic smile.gif
papa_mulo
Eu am fost on topic, am dat o duma pe topicul dedicat!
vallixx
QUOTE(VladSoare @ 13 Aug 2017, 19:28)
Eu nu înțeleg de ce numele lui Pruteanu a devenit ceva peiorativ. Omul avea dreptate. Felul în care folosești limba maternă este cartea ta de vizită. Să nu cunoști niște reguli elementare care se învață în clasa I, respectiv s-o maimuțărești cu englezisme cretine, e un lucru penibil, nicidecum de laudă. Cumva, printr-o suceală a sorții, toți analfabeții și agramații au ajuns să se mîndrească astăzi cu lipsa lor de educație, iar dacă îndrăznește cineva să le atragă atenția, e vai de el, că-i etichetat imediat drept "grammar nazi" sau  "Pruteanu".
*


Nu ca n-as fi de acord cu tine insa si Academia Romana a creat niste reguli idioate, probabil din prea mult timp liber. De multe ori ma evnerveaza maxim cand trebuie sa scriu niste lucruri corecte dpdv gramatical insa complet tampite si ilogice.

Primul exemplu care imi vine in minte asa rapid: â vs î.
De ce sa scrii î la inceput de cuvant si â la interior? E aceeasi litera, se pronunta la fel si nu schimba sensul cuvântului. De ce nu ai folosi î peste tot? De ce sa faci o regula complicata cand o poti face simpla?

Si evident ca mai sunt tone....am dat doar un exemplu.

Aaaa, sau porcaria aia de "niciun, nicio". WTF? Trebuie sa fie doua cuvinte: nici un sau nici o, pe principiul: nici macar un sau nici macar o. De ce sa le legi aiurea? Sau atunci de nu legi si "doar un" si sa-l faci "doarun". Evident, prea mult timp liber si idei crete.

Plus...nu vad de unde reticenta de a adopta neologisme acolo unde ele chiar nu au corespondent 100% identic in limba romana. Nu tot timpul un cuvânt romanesc poate fi similar cu un neologism. Poate inseamna aproximativ același lucru.....dar asta cu "aproximativ" e problema. Nu zic sa o umpli de englezisme, dar accolo unde usureaza intelegerea unui anumit termen....de ce nu?
luck33ro
Putem folosi soarecele la calculator, cum fac si bulgarii tongue.gif

Categoria Pixdideul e pretutindeni:


Eugen Teodorovici (senator PSD): “Am încredere, pentru că sînt obligat.”
Bicicleta galbena
vallixx up.gif

VladSoare
Vali, eu nu vorbesc de tîmpeniile precum â, sunt, nicio, sau alte monstruozități dintr-astea. Nici eu nu scriu cu â sau cu "sunt", zică academicienii ce-or vrea.
Eu mă refer la dezacorduri, pluraluri greșite, cratime puse aiurea, etc. Adică treburi elementare, pentru care nu există nici o scuză. Și la englezisme cretine, folosite aiurea doar pentru a da impresia de șmecherie și deșteptăciune, nu la neologisme justificabile.
luck33ro
QUOTE(mars @ 9 Aug 2017, 23:39)
Un coleg, pe propriul jurnal (nu spun cine, persoana importanta): "alte comentarii din partea mea sunt inutile si offtopic" radmasa.gif. A uitat sa puna doua virgule, desigur, dar tot e funny smile.gif.
*


mars d`aci ca mi-ai belit topicu! dry.gif
stefandinescu70
Pruteanu a facut-o , nu Mars.... sorry smile.gif
mars
QUOTE(luck33ro @ 15 Aug 2017, 17:16)
mars d`aci ca mi-ai belit topicu!  dry.gif
*



Vrei o acadea?
Adrian Frigo
Sau o mastică... cool.gif
luck33ro
Prefer o jiva bira tongue.gif
vallixx
QUOTE(Adrian Frigo @ 15 Aug 2017, 18:16)
Sau o mastică...  cool.gif
*


wub.gif wub.gif
luck33ro
Cristian Pomohaci (șeful ciocanelor): „Îmi aduc aminte ce bătaie îmi luam de la tata cînd umblam cu ciocanul lui și îl lăsam prin curte sau nu-l puneam la loc.“

QUOTE
Freud ar spune că asta explică multe despre pasiunea ulterioară pentru ciocane fragede a preotului Pomohaci. După ce mănînci o dată bătaie c-ai lăsat ciocanul cuiva în ploaie, altă dată nu-l mai lași din mînă.


sau mergea la mantuirea neamului ?

Mihai Tudose (prim-ministru): „Hai să definim alăptatul în public…“ icon_mrgreen.gif


Lia Olguța Vasilescu (ministrul Muncii): „Pînă la urmă, și profesia de mamă este o profesie” deci vara e ca vara cum ar fi... l-a spart pe base rolleyes.gif
- sa caute totusi putin si prin nomenclatorul de meserii duamna Volgutza
m3st_tce
Premierul Mihai Tudose a declarat recent ca majorarea accizelor la combustibili nu va duce la cresterea pretului benzinei si motorinei:

"Nu-i va influenta negativ (pe romani). Pot sa-i asigur. Plus ca avem discutii si daca ne intelegem, asta e, o facem. (...) Suntem pe primul loc la decese pe sosele si nu fiindca avem masini proaste sau sunt romanii soferi prosti, ci din cauza infrastructurii rutiere.

Apare calul noaptea, caruta, groapa, soseaua foarte ingusta care face brusc la stanga, nu avem autostrazi. Avem tot ce ne trebuie pentru a mentine Romania cu stabilitate din punct de vedere al serviciilor sociale, dar nu stiu cat mai putem sa asteptam pana cand terminam cu acest gen de infrastructura. Si atunci trebuie sa alimentam bugetul mai repede".

Hai dom' premier, fii om serios (daca poti)! Cine mai pune botu' in 2017 ca banii pleaca la infrastructura?
Mai lasati vrejeala si treceti la treaba... Ah, pardon, voi munciti zi si noapte, 24/7, asa cum a declarat nea Tudose la investire.
simon
Sa-i dam o acadea? naughty.gif
cj98czh
Nu, sa mergeti la vot la urmatoarele alegeri ca sa nu mai iasa tot handicapatii astia ..
M.C.
up.gif up.gif
luck33ro
Iar ne umple pixdideul de autostrazi... sleep.gif

QUOTE
Șeful guvernului a avertizat într-o emisiune la România TV că cei care omit plata impozitelor vor ajunge la închisoare.

"Cine nu va vărsa la bugetul de stat toate impozitele și dările de stat, va face pușcărie. Angajatorul trebuie să depună toate impozitele. Dacă nu, înseamnă furt. Nu ne mai gândim la alte taxe anul viitor. Va fi 10% sau 0. Asta cu progresivul, uitați-o", a anunțat Mihai Tudose.
1zhelp00.gif
luck33ro
Maria Grapini, postare de Ziua Limbii Romane: "Sa decidem care este imagine castigatoare ca imagine propusa pentru a fi imaginea Romaniei" valuri.gif
aphophis
QUOTE(simon @ 30 Aug 2017, 14:13)
Sa-i dam o acadea? naughty.gif
*


sub forma de lula , asa cum merita stimatul nostru klingonian ce isi zice prim ministru
wolfin
duma zilei

azi dimineata o duc pe fimea la scoala de vara...si pe drum o vedem de doamna care are grija de ei. opresc si o iau cu masina. eu politicos o intreb daca i am intrerupt plimbarea de dimineata...d oama imi raspunde ca oricum obiscuieste sa faca miscare in fiecare zi (este cam plinuta) iar fimea din spate " se vede ca faceti miscare"
ohmy.gif blush.gif death.gif
VladSoare
Vinerea trecută, plecam spre Brașov cu trenul, mă urc în tren, vagonul plin ochi. Caut locul meu, îl găsesc ocupat, îi atrag politicos atenția:
- Scuze, aveți cumva locul 33?
Se uită mirat la mine, dă să se ridice, dar în timp ce se ridică mă întreabă neîncrezător:
- Aveți la clasa I? blink.gif

I-am zis "Da. Chiar locul ăsta îl am", dar mă gîndesc la ce naiba de răspuns s-o fi așteptat. Dacă mă vezi căutînd un anumit loc, îl găsesc tocmai sub tine, îți spun că e locul meu, cum naiba mai poți să întrebi dacă am la clasa I? Nu e evident? Te aștepți să-ți zic "Aaa, ăsta-i vagonul 425 de clasa I? Mă scuzați, eu caut vagonul 425 de clasa a II-a? wacko.gif
wolfin
trebuia sa ii spui ca ai terminat mai multe clase

erai imbracat in treiling? tongue.gif cu tricou adibas
VladSoare
Tocmai, că nu. Atunci aș fi înțeles. Veneam direct de la serviciu, deci eram destul de decent, chiar dacă nu la costum.

Omul s-a ridicat imediat și a plecat, n-am de ce să mă plîng, nu era cazul să-l iau la mișto, dar n-am înțeles ce-și închipuia: că mai există încă un vagon 425 și un loc 33 și la clasa a doua? Și că eu l-am găsit pe cel greșit? huh.gif
wolfin
asa patesc eu la film

am locul 33...da ba dar pe partea stanga nu pe dreapta...

la ultimul film m am si enervat de niste putoi de copii aveam central drept cel mai bun loc ...ma duc la ei am loc aici...ce uitau ca la poarta noua..parintii mai sus...crezi ca s au ridicat...le am zis ceva de educatie si mi am cautat alt loc
solidconvert
Trebuia sa i ciocanesti putin... intai pe copii si dupa pe parinti. wink.gif
dandobre
Când mai pățești faza asta nu stau la discuție cu bulangii, mergi la personalul cinematografului și te ajută ei
wolfin
mda..dar cate o data am prea mult bun simt fata de restul.

o singura data am fost acid rau. la opera romana (sala mica) la un spectacol de copii. copii mici mai vorbea de ce are ala palarie de de e leu chestii dastea iar o cotoroanta a prins o pe fimea de mana sa taca din gura sa faca liniste..basca ca a zgariat o cu unghiile.

am luat o la injuraturi si de aripa de se uitau inclusiv actorii. am scos o afara din sala.

Vlade ce mi ai facut biggrin.gif
papa_mulo
@Vlad: a facut pe niznaiu ca sa lase impresia ca a gresit el, nu ca s-a asezat intentionat pe locul altuia.
Lampard
"Nicu Ceausescu, vizionar: Nici in 20 de ani nu veti reusi sa zugraviti ce a construit tata"
luck33ro
Ceasca nu a construit la viata lui niciun cotet de caine... Sclavii au contruit totul.
MuciX
Spre deosebire de basescu care a construit personal ce? Sau Iliescu? Nastase, Regele Mihai? Obama? Ce dracu ai vrut sa zici cu asta?
alinushy
"Banii multi se fac usor, banii putini se fac greu.... Aveti grije de corpurili voastre..."
valuri.gif
VladSoare
"Tata" n-a construit nimic. Totul a fost construit de o armată de sclavi înfometați și îndobitociți, care iarna stăteau în case cu șuba pe ei, și a căror "viață", dacă se putea numi așa, se rezuma la grija de a avea o bucată de pîine pe masă.
Am putea construi și astăzi la fel de mult dacă am accepta să trăim în condițiile de atunci. Se bagă cineva? Eu nu.

Și-apoi, ce mare rahat a construit "tata"? Blocuri de locuințe? S-au construit și după el, și încă mai frumoase și mai spațioase, cu garaje și cu tot confortul. Clădirile de birouri de care s-au umplut Bucureștii și încă cîteva orașe mari... nici nu visa "tata" la așa ceva. Șoselele patriei erau niște jeguri ordinare, pline de gropi, pe cînd azi măcar poți merge pe drumurile naționale fără frica de a rupe mașina-n două. Nu că ar fi fost nevoie de DN-uri pe-atunci, că nu găseai benzină, și chiar dacă găseai, n-aveai voie s-o cumperi din alte județe). Autostradă a făcut una singură, și aia vai de mama ei. Și aici stăm mai bine decît el, pentru că, deși avem foarte puțini kilometri de autostradă, tot sînt mai mulți făcuți după el decît pe timpul lui. Fabrici și uzine? Să fim serioși. Fabricile pe care le-a construit el erau niște mizerii care doar țineau mii de oameni angajați degeaba pe hîrtie, ca să producă niște mărfuri absolut execrabile. Se produce azi în România în firme private infinit mai mult și mai bine decît se producea în fabricile cu care se mîndrea "tata".
Și-atunci ce dracu' "a construit tata" și n-am construit noi după el? Toată lumea repetă într-una tîmpenia asta, de parcă ar fi vreun mare adevăr. Unii se lasă foarte ușor manipulați.
dandobre
Scoli, spitale?!?
Sau mai de interes pentru români, hoteluri la mare?!?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.