Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: desurubare pivot
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
raidaru
Salutare, pare un lucru banal dar nu este. Cand desurubez piulita de la pivot, la un moment dat loveste in capul planetarei, continuarea desurubarii fiind posibila doar daca imping pivotul din locasul conic al fuzetei. Problema este ca odata dizlocat din fuzeta, se va invarti odata cu piulita. Ma intreb daca este vreo unealta speciala(alta metoda) sau trebuie sa ma chinui cu mocsul sa tin de filetul pivotului si sa invart piulita in acelasi timp, nu prea imi place sa lucrez cu improvizatii si tiganii, mai ales daca exista o varianta standard. Multumesc anticipat pt pareri
R19/16v
user posted image
hardinc
desurubezi piulita cu o inelara in timp ce tii contra cu un torx in surubul pivotului
raidaru
Asta este pentru scoaterea din fuzeta, nu am cum sa blochez cu ea axul pivotului,iar piulita se invarte greu deoarece este deaia cu plastic. Astept si alte ideei, in cel mai rau caz am sa recurg din nou la mox.....

3 Aug 2017, 18:58:
QUOTE(hardinc @ 3 Aug 2017, 18:44)
desurubezi piulita cu o inelara in timp ce tii contra cu un torx in surubul pivotului
*


interesanta idee, nu am bagat de seama daca are gaura sau nu pt torx dar daca are m-am scos cool.gif
Merci pt info peacefingers.gif
16valve
Nu ai cum cu torx , nu v-a iesi piulita ce-a mai simpla metoda este sa desfaci surubul de la planetara si sa o impingi pana iti permite sa desfaci rotula .
lagunaconcorde
Se scot capul planetarei, precum și brațul pentru a se lucra pe stand pentru īnlocuirea pivotului cu presa hidraulica.
Altfel, cred ca este mult mai greu.
Sa-l schimbi singur, cred ca este multișor de ciocanit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.