Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare autovehicul pentru vacanta.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Stefan18
Salut. Urmeaza sa plec in vacanta in Grecia cu masina personala(Renault Megane 2 2007). Aveti idee de ceva asigurari pentru masina ce pot fi incheiate pe o perioada de 15-30 de zile care acopera partial/integral daune in cazul unui accident in Grecia, sau in cazul in care mi se strica masina pe drum? Am gasit cardurile 9695 dar aceasta asigurare presupune doar o tractare de maxim 300 de km si fara repararea prejudiciilor.
cj98czh
Poti sa platesti pachetul de 70 ron si acopera mult mai mult, citeste bine

Stiu caz care au apelat la ei si fost ok.

La fel si AS24
Mutzunache
Fa-ti polita CASCO, plata in 10-12 rate si aia e.

Ergo are 10 rate, Allianz 12. Platesti doar o rata.

Da-mi un PM!
cj98czh
Fiind masina din 2007 si daca nu are continuitate ... fie nu ii mai face nimeni, fie ii dau un pret de nu se merita financiar.
argon
Daca se strica pe drum, polita casco e doar sa-ti faci vant..ca evantai.
bogdan_dsn
Nu cred, eu am asistenta rutiera inclusa in poltia de casco ce include tractare, reparatie la cel mai apropiat dealer, cazarea pasagerilor si transport acasa.

Polita e facuta la Uniqa.
Mutzunache
QUOTE(cj98czh @ 19 Jul 2017, 11:40)
Fiind masina din 2007 si daca nu are continuitate ... fie nu ii mai face nimeni, fie ii dau un pret de nu se merita financiar.
*


Allianz face pentru masini cu 10 ani + si de aceea am zis sa o faca in 10 rate.

Am pe cineva pleaca o data la 6 luni in Anglia. Isi face la ergo casco pentru 6 luni plateste o rata si asta face de 2 ani.

Atata timp cat nu ai dauna si practici sistemul asta nu comenteaza nimeni.

QUOTE(argon @ 20 Jul 2017, 07:48)
Daca se strica pe drum, polita casco e doar sa-ti faci vant..ca evantai.
*



Ai asistenta rutiera de la pana dubla pana la combustibil gresit.

Nu stiu unde va faceti voi asigurarile smile.gif)
cj98czh
Mutzunache, omul este clar ca nu are Casco ... si nu cred ca o rata este 70 ron ... ci undeva in jur de 100 euro ... el vrea sa fie acoperit daca i se strica masina... sa i-o duca gratis intr-un service, sa i-o aduca acasa daca este cazul ... repet ... nu este rentabil financiar casco la o masina veche ... stiu am casco ... am avut inclusiv la Passat pana anul asta ... am deschis dosar de dauna .. sa ii fac toate zgarieturile ... si gata la aia nu ii mai fac pentru ca nu mai renteaza ...
Mutzunache
Se cere prea mult pentru 70 de lei si asistenta si reparatii etc. E singura alternativa pe termen scurt.
St
QUOTE(Mutzunache @ 20 Jul 2017, 11:46)
Atata timp cat nu ai dauna si practici sistemul asta nu comenteaza nimeni.
Ai asistenta rutiera de la pana dubla pana la combustibil gresit.

Nu stiu unde va faceti voi asigurarile smile.gif)
*



Pai si daca ai daune incep comentariile in loc sa te despagubeasca?
Mutzunache
Prin comentarii ma refer ca iti maresc prima daca ai daune si tot o repari prin sistemul asta.

Exista un sistem in care aproape toti asiguratori stiu unde ai facut polita, ce daune ai avut, ce prime ai platit, etc.
rtBK
Tractarea nu e numai in cazul de accident? ce legatura are daca se strica masina pur si simplu?
Mutzunache
Daca masina nu se poate misca prin mijloace proprii, asa cum am zis si mai sus, chiar daca faci pana sau pui alt combustibil, vine asistenta.
gratian.bran
aceeasi intrebare ca stefan18[I][U] doar ca agregatul e din 2011 si suplimentar as asigura si sanatatea la 5 persoane-eu sotia ,fiicele(2) si mama. recomandari , eventual ceva din experienta proprie? multumesc.

am trimis deja sa-mi faca simularea de casco , dar de sanatate, etc?
einstein1984
pai asigurare de sanatate pentru calatorie inchei in orice agentie de turism, mie imi face firma la generali de exemplu, nu am avut nevoie.
atentie la cascco in rate, daca faci accident dupa o rata platita iti scade din despagubire valoarea ratelor restante (sau le platesti la deschiderea dosarului).
sorin1983
mai bine ii faci o verificare masinii(inlocuiesti ce e necesar, o revizie) si pleci relaxat... daca si cu parca... mai bine stai acasa decat sa pleci stresat la drum.
gratian.bran
nu plec prin agentie de turism, iar de evenimente....am o bafta in ultima vreme....anul trecut 3 caini, anul asta fata stanga , acum o portiera....raportat la 60k si ceva , ar fi doar o statistica...
cj98czh
Fa o asigurare la a24.ro sa 9695.ro
gratian.bran
multumesc. drumuri bune.
ramon09
Asistenta rutiera inclusa in polita CASCO sau RCA te asigura doar in caz accident rutier, dar ce faci in caz ca te lasa masina in drum (nu mai merge) sau si mai rau daca esti in afara tarii?
Am vazut ca cei de la 9695 ofera o gama foarte mare de servicii de asistenta rutiera inclusiv in afara tarii.
IRONICK
In orice asigurare de calatorie se poate inlcude si asistenta rutiera.
bgdrenault
exista firme de asigurari cu asistenta rutiera premium, cu reparare masina, masina la schimb, avion pentru recuperarea masinii, etc
cj98czh
ramon tata ... iara ai venit cu reclama .... ce sa faci daca nu vindeti cat vreti ... 3 posturi ai si in toate ne spui de 9695 ... ne lasi ?
UXE
Intreb si eu aici: am o polita RCA noua care a fost emisa deja si am uitat sa ii zic sa imi adauge si Macedonia ca valabilitate. Mai merge facut ceva in acest sens? Sau platit ceva extra ?
einstein1984
si daca intrebi la broker ce crezi ca se intampla? sau drect la asigurator?
bugmenot
Si eu as dori sa fac o calatorie de acest gen. Dar la fel ma intereseaza taxele de drum. Aceastea se schimba de la an la an si nu mai stii exact ce si cit trebuie de achitat. Poate cunoasteti cumva o programa sau un site online care ar putea sa ne ofere aceasta informatie? Ultima destinatie pe care am avut-o a fost Bacău București si am folosit un site online unde functiona ca u gps, dar ma si calcula timpul, distanta, consumul de combustibil pina si pretul la carburanti, dar nimic despre taxe. Poate este din cauza ca am mers doar prin Romania? In fine, daca cunoaste cineva din voi un site unde putem urmari taxele de dum prin Europa inserati-l aici, multumesc!
einstein1984
viamichelin.com sau cauti si tu pe gogal
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.