Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Fluence 2012 / 1.6 16v 110cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
Enc_edy
Salutare,

Sunt proaspatul posesor al unui Renault Fluence din 2012 achizitionat de la reprezentanta (auto dat buy-back si achizitionat de mine, deci al 2 lea proprietar) si am cateva nelamuriri:

1. Temp apa - imi indica foarte mult timp 1 liniuta, apoi ajunge la a 2 a (cea mare). Daca merg noaptea pe autostrada scade inapoi la o liniuta. A mai intampinat cineva aceasta problema? Stiu din propria experienta ca este o problema comuna la Logan...(vestitul joc 2-4-2). Masina pe tester nu da eroare termostat sau etc.

2. Am inteles ca este boala motoarelor de 1.6 16v sa supureze pe la capacul chiuloasei? Intreb ptr ca si a mea are ulei pe langa...si mecanicii la livrarea masinii mi-au spus ca asa fac toate si ca nu sunt motive de panica

3. Treb sa fac revizia si vad ca cei de la Cobalcescu au pus doar 10w40 in ea (de noua)...nu as vrea sa ii schimb vascoItatea uleiului, in schimb toti vad ca zic de 5w40. Are ceva daca o las pe 10w40? Ma gandesc ca daca asa merge de noua...(are acum 100.500 km)

Multumesc anticipat ptr ajutor,
O zi buna!
Edi
roland
1. La Logan problema era la diesel. La Fluence diesel se poate intampla iarna sa mai faca asa, cand e frig, cand e cald sigur nu face. La benzina 100% nu ar trebui sa se intample asta. Probabil termostatul nu mai inchide suficient.

3. Ce recomanda manualul?
cj98czh
Toate info sunt deja prezente pe forum, pe sectiunea Fluence sau megane, nu trebuie decat sa cauti putin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.